Zemanova čínská blamáž na pokračování

„95 miliard korun jen v roce 2016, takové výše měly dosáhnout investice čínské společnosti CEFC. Oznámil to Miloš Zeman na tiskové konferenci s čínským prezidentem na jeho historicky první návštěvě Prahy. Po necelých dvou letech můžeme říct, že velkolepé plány se nenaplnily. Do dnešního dne čínská společnost nakoupila podíly v několika firmách za zhruba třicet miliard korun, ale deset si stihla půjčit. Za šéfem společnosti CEFC a poradcem prezidenta Zemana Je Ťieng Mingem se v Číně zavřela voda a jeho osud neobjasnili ani prezidentští emisaři v čele s kancléřem Mynářem, kteří se ho vydali hledat. Jak se velkolepé sliby ne vždy potkávají s realitou, ukazuje reportáž Terezy Strnadové a Jiřího Leschtiny.“

DOPORUČUJEME pořad Reportéři ČT, premiéra v pondělí 26.3.2018 ZDE, stopáž této části pořadu je od 0:54 do 13:30.

„Čínské investice u nás loni klesly na necelých 6 miliard korun, což je zhruba polovina oproti předchozímu roku. Vyplývá to z předběžných údajů České národní banky. Do konce loňského roku tak dosáhly 23 miliard korun. To je výrazně méně než kolik se očekávalo po podpisu memorand a smluv při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze před dvěma lety…“ celý článek Jany Klímové „Zemanovy vize o čínských investicích se nenaplnily. Údaje centrální banky ukazují na velký pokles“ z 27.3.2018 na iRozhlas, včetně souvisejících článků ZDE.

Související: „Jak pracuje prezident. Zeman – USA: Špatně. Zeman – Rusko: Špatně. Zeman – Čína: Špatně“, Viliam Buchert v Reflexu 26.3.2018 ZDE.

„Čínská stopa“ v ON:

8.3.2018: Čínský poradce českého prezidenta Zemana jednou nohou v (čínské) base?

19.1.2018: Prezident Zeman vyvolává pochybnosti o hodnotové orientaci České republiky

16.1.2018: Česká republika je k dispozici soukromé čínské společnosti. „Národní zájem“ prezidenta Zemana

25.11.2016: V Czech Press Foto 2016 zvítězil snímek lidských práv ubíjených čínskými vlajkami při návštěvě čínského prezidenta v ČR

Související příspěvky

1 komentář

  • Netreba ucene zonglovat cisly, staci si pripomenout, ze „emisarem“ CEFC za ceskou stranu, je znamy lampasak a vseumel Jar.Tvrdik alias „Luftjarda“, ktery zatim nepokazil jen to, k cemu ho nepustili. To ze zkrachoval CSA, neni zas takovy „majstrstyk“, nebyl tam prvni a mozna ani posledni, kdo dovedl CSA k uplnemu financnimu kolapsu. Zato jako volebni manazer CSSD v r.2013, privedl sice CSSD k „vitezstvi“, ale to bylo jen o nekolik desetin procenta, oproti druhemu ANO, jenze za ty volby utratil 3x tolik, nez ANO. Nicmene se hradni stafaz vratila s dobrou zpravou. Cina nam doda noveho presidenta. Nikoliv tedy Presidenta republiky :-) , ale presidenta te spolecnosti CEFC. Maji jich pry v zasobe dostatek. ;-) O toho stareho, je lepsi se dal uz nestarat. Byl obvinen z korupce a to v Cinskych pomerech, muze „vynest“ i kulku do vazu.
    Zatim jsem vzdycky p.Presidenta podezrival spis z enviromentalniho neumetelstvi, ale mozna je to tim, ze se u nej zatim jeste nikdy neprojevila takova potreba obklopovat se hochstaplery, jako v pripade CEFC a Jar.Tvrdika.

    A ted neco ve vaznejsim tonu. Bohuzel tahle lapalie zdrzela investici do Rosnefti, takze neni jasne jestli se ta J&T banka stane vlastnikem vyznamneho podilu v tomto Ruskem gigantu, nebo ne. Zatim jeste docela vyrazne Ceska spolecnost, by se stala „nikoliv nevyznamnym“ spolumajitelem teto tezarske spolecnosti, coz by byl pro CZ docela dobry obchod, zvlast s ohledem na to, ze ceny ropy se zase zacinaji „sroubovat“ nahoru.