V Czech Press Foto 2016 zvítězil snímek lidských práv ubíjených čínskými vlajkami při návštěvě čínského prezidenta v ČR

Fotografií roku v soutěží Czech press Foto 2016 se stal snímek zachycující protesty během návštěvy čínského prezidenta v Česku. „Vítěznému snímku dominuje postava zahalená v české vlajce, a nechybí ani padající transparent hájící lidská práva. Autorem je Michal Šula z mediální skupiny Mafra.

Fotograf Michal Šula zvítězil se svým snímkem také v kategorii Aktualita. „Fotografie symbolizuje střet hodnot demokratického světa s čínskou realitou a ilustruje současný stav domácí politické kultury,“ zdůvodnila svůj výběr mezinárodní porota.  Snímek podle ní kombinuje aktuální společenské téma s výrazným obrazovým řešením. Ačkoliv zachycuje konkrétní situaci, má symbolický obsah a ikonické kvality, kterými dalece přesahuje pouhý záznam reality. 

Celkově se letos soutěžilo v deseti kategoriích, tři kategorie má video. Oproti loňskému ročníku byla témata snímků různorodější.

Nejlepší snímky si zájemci mohou prohlédnout na výstavě od 22. listopadu do 31. ledna na Staroměstské radnici v Praze. Představí 460 vítězných, nominovaných a dalších vybraných fotografií a videí od 100 autorů. Cena diváků bude udělena na základě ankety mezi návštěvníky.

Výstavu doplní doprovodný program v nově otevřené galerii Czech Photo Center v Nových Butovicích. Součástí bude mimo jiné řada prezentací vítězných fotografů a besedy s veřejností.

zdroj: ČRo, 21.11.2016

Fotogalerie soutěžních a vítězných snímků
https://www.czechpressphoto.cz/cpp/rok-2016/

náhledový obrázek: porota Czech Press Foto 2016

Související příspěvky