Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Včely jsou nemocné a umírají. Další statisíce jich na jaře zabil postřik řepkových polí

„Za květnové úhyny tisíců včel v Šenově u Ostravy může postřik na řepku. Vyplývá to z výsledků laboratorních rozborů zveřejněných ve čtvrtek. Krajská veterinární správa je předala rostlinolékařské správě, ta se tím bude dál zabývat. V testovaných vzorcích jsou stopy po chemických přípravcích, kterými se ošetřují řepková pole…

Postřik na řepku v Šenově zničil více než 200 včelstev. V jednom včelstvu může být v závislosti na ročním období zhruba 15 tisíc nebo i 60 tisíc jedinců, v zimě je jich méně, v létě více.

„Zaprvé se nemůže točit med, zadruhé budou hlavně ztráty na výnosech,“ uvedl předseda šenovských včelařů Karel Lupa. Med je podle něj kontaminovaný…“

Za smrt tisíců včel v Šenově na Ostravsku může postřik na řepku, potvrdila veterinární správa a související články na iRozhlas 6.6.2019

 

Související:

V pondělí (10.5.) je Světový den včel. V Česku se ročně vyrobí kolem deseti tisíc tun medu. Loňský rok byl ale výjimkou – včelaři medu vytočili zhruba o tisíc tun méně. Podle statistiků to byl dokonce nejhorší výsledek za poslední čtyři roky. Kvůli suchu totiž včely neměly dostatek potravy. Navíc se za poslední dva roky jejich počet snížil o víc než třicet tisíc, tedy zhruba pět procent. Tématu se věnuje Radiožurnál.

Chemické postřiky, řepka a sucho. V Česku ubývá včelstev, za dva roky se jejich počet snížil o 30 tisíc audio na iRozhlas 10.5.2019

Náhledový obrázek: ilustrační


Související v ON:

Jak je to s tou řepkou? Evropa změnila směr před deseti lety, ale ČR opakovaně schvaluje špatná a zastaralá pravidla. A nadává na „brusel“

Zpráva o stavu světa 2019. Jedinou záchranou je rychlá změna výroby a konzumace a základní proměna myšlení a hodnot. Českou republiku nevyjímaje

Zachráníme včely?

Související příspěvky