Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Pro snížení energetické náročnosti chybí ČR politické vedení. Přitom renovace budov, cirkulární ekonomika i adaptace na změnu klimatu by měly být pro ČR 2021-2027 prioritami

„Evropská komise dne 5.6.2019  publikovala sadu doporučení pro Českou republiku v rámci tzv. evropského semestru. V úvodu konstatuje, že “energetická náročnost českého hospodářství zůstává i nadále jednou z nejvyšších v EU. Účinnost se zlepšuje jen pomalu, zejména pokud jde o budovy. Energeticky nejnáročnější jsou průmysl a bydlení.”

Evropská komise doporučuje České republice zaměřit se v rámci investiční hospodářské politiky na dopravu, a zejména její udržitelnost, na digitální infrastrukturu a na přechod na nízkouhlíkové hospodářství a transformaci energetiky včetně zvýšení energetické účinnosti.

Toto hodnocení sdílím. Je třeba připravit financování energeticky úsporných renovací budov i po roce 2021 z výnosů EU ETS a Evropských fondů. Doplnit to komunikační kampaní o možnostech a přínosech důkladných renovací a podporou jejich projektové přípravy.

Jedná se o trvající proces, který navazuje na obsáhlý country report z února letošního roku.

Evropská komise vydává každoročně tzv. Country Report o stavu ekonomiky a reforem v každé zemi EU. Zpráva obsahuje i část k energetické účinnosti. Zde zpráva Česko spíše kritizuje za pomalý postup.

Lze prakticky odcitovat celý odstavec:

„Energetická efektivnost se zvyšuje pomalu. České tempo snižování energetické náročnosti budov je v rámci EU podprůměrné (navzdory dostupným finančním prostředkům), což poukazuje spíše na systémové problémy. V tomto směru chybí jasné politické vedení, jelikož provádění politik v oblasti energetické efektivnosti je v současné době rozděleno mezi několik orgánů veřejné správy.

Povědomí o širších přínosech energetické efektivnosti je malé a chybí motivace k čerpání dostupných veřejných prostředků z dotačních programů, protože výdaje jsou propláceny dlouho po jejich vynaložení a proces se neobejde bez administrativní zátěže.

Má-li být využit potenciál pro větší energetickou efektivnost, jsou zapotřebí další investice, zejména do obnovy staveb (včetně zateplování) a do přechodu na čistší druhy dopravy. Sladěné zavádění příslušných pružných investičních nástrojů by mohlo vygenerovat další soukromý kapitál. Vyšší energetická efektivnost může domácnostem i podnikům snížit náklady na energie, přičemž u podniků může rovněž zvýšit jejich konkurenceschopnost.“

Renovace budov, cirkulární ekonomika i adaptace na změnu klimatu by pak podle Komise měly být mezi z investičními prioritami ČR v období 2021-2027.“

„Petr Holub: Energetická náročnost českého hospodářství zůstává i nadále jednou z nejvyšších v EU. Je čas to změnit“ v Ekolistu 6.6.2019 ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky