Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Svědectví rybářů v případu Bečva odhalují až neuvěřitelnou neprofesionalitu a neschopnost úředníků a vyšetřovatelů. Nebo i něco jiného? AKTUALIZACE

Řeka Bečva před otravou v roce 2020 byla v úseku, který spravuje organizace rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou, jednou z nejbohatších řek jak co do druhové pestrosti, tak i co do počtu kusů, a to nejen u nás, ale i v mezinárodním srovnání.

To mj. řekl Stanislav Pernický, předseda místní organizace Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou, který je od počátku zřejmě nejvýraznější tváří mezi rybáři upozorňujícími na mnohé nesrovnalosti v oficiální vyšetřovací verzi. Soudu předložil expertní vyjádření a důkazy. Z jeho líčení bylo zřejmé, jak silný má k řece osobní a emoční vztah. Popsal, jak otřesně působilo, když po havárii byla řeka „zcela mrtvá“. Posléze, už mimo soudní síň poznamenal, že nebyl schopen od havárie na daném úseku rybařit, protože tam má „umírající ryby pořád před očima“.

Na podporu své svědecké výpovědi přinesl řadu materiálů, které předal soudkyni Ludmile Gerlové s žádostí o jejich založení do spisu. Byla mezi nimi i časová osa dne havárie, jak si ji zpracoval.

Ve své výpovědi ji pak využíval k tomu, aby ukázal rozpory ve výpovědích vodoprávního úřadu Valašské Meziříčí i dalších institucí. Pernický upozornil na to, že ačkoli rybáři byli mezi prvními ohlašovateli, on sám v neděli 20. září od 12:05 koordinoval řízení havárie na mostě, jeho kolega Jiří Kašpar, kterého takto instruoval, volal Policii České republiky už ve 12:02. Přesto policie Stanislava Pernického vyslechla až po dvaačtyřiceti dnech, a to pouze online.

Celá historie otravy řeky Bečvy je neuvěřitelná. Neuvěřitelná je laxnost a neprofesionalita vyšetřovacích orgánů, především České inspekce životního prostředí pod vedením ředitele Erika Geusse, dosazeného tehdejším ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). V Otevřených novinách se tématu věnujeme  ZDE a ZDE. Neuvěřitelné je zametání stop, ničení důkazů, vytáčky a zbabělost „úředních činitelů“… Jeden za všechny:

Po konzultaci s nadřízenými tehdejší inspektor České inspekce životního prostředí Martin Kotouč, nyní Azárie Marta Kotouč zlikvidovala vzorky pořízené rybáři, protože si sama odebrala své, prý lepší — ve skutečnosti se jednalo o vzorky sebrané mnohem níže po proudu, a tedy už s mnohem nižší koncentrací toxických látek….


Jak pokračovala páté líčení vsetínského okresního soudu ve věci otravy řeky Bečvy,

které se konalo ve středu 22. února 2023?

DOPORUČUJEME v reportáži Jakuba Patočky v Deníku Referendum:

Soud k Bečvě pokračoval: koncertem rybáře Pernického a vytáčkami inspektorů ČIŽP

Náhledový obrázek: ilustrační

AKTUALIZACE 10. 3.  2023:

Kromě vystoupení Víta Špačka z brněnského inspektorátu ČIŽP, které prokreslilo rozsah selhání instituce při šetření havárie, měl soud ve Vsetíně na pořadu několik podružných svědectví, týkajících se provozu rožnovské Energoaquy… Deník Referendum 3. 3. 2023 ZDE.

U dalšího líčení vsetínského soudu k otravě Bečvy vypovídal mimo jiné šéf vodního hospodářství v Deze Karel Onderka. Jeho výpověď obsahovala četné rozpory a potvrdila, že podezření vůči Babišově chemičce se nikdy důkladně neprošetřila… Deník Referendum 9. 3. 2023 ZDE.


Předchozí k tématu v ON:

Deník Referendum pokračuje v rozkrývání utajované havárie a podvodů v kauze otravy řeky Bečvy. #BečvaNevyšumí! AKTUALIZACE

 

 

Související v ON:

Brabcův Geuss uraženě odchází z ČIŽPu. Zanechává pachuť a rozvrat

Ministerstvo a Česká inspekce životního prostředí se staly prvním cílem a první vládní divizí Agrofertu. „Případ Bečva“ začal v roce 2011

Související příspěvky