Šikana a agresivní chování ve třídách je problém proto, že způsobuje těžkosti a utrpení mnoha dětem. A nejde jen o část života, kdy chodíme do školy, protože když někdo zažije šikanu, ovlivňuje ho to i v dospělosti…
Svým způsobem prostě děti chceme vidět jako ty dobré, čisté, nevinné bytosti a já také určitě neříkám, že by batolata nebo malí školáci byli nějaká monstra. Každá lidská bytost má ale dvě stránky – jednu laskavou a milující a druhou sobeckou a agresivní – a nemůžeme se tvářit, že jedna z nich neexistuje…
Program KiVa na prevenci šikany a zlepšování školního klimatu, původem z Finska, se začíná rozjíždět i v Česku. KiVa je akronym, složené slovo ze dvou – kiusaamista vastaan, což znamená „proti šikaně“. Zároveň ale slovo „kiva“ ve finštině označuje něco jako „super“ nebo „bezva“, protože rozhodně chceme, aby školy byly super nebo bezva místa. „Program KiVa jsme vymýšleli na přelomu tisíciletí u nás na univerzitě v Turku,“ říká jedna z jeho autorek, psycholožka Christina Salmivalli.
Program má tři fáze, pro každou věkovou skupinu jsou připravené lekce například na téma rozpoznávání a pojmenovávání emocí u sebe i u druhých, na téma skupinového tlaku, prevence šikany a tak dál…
Jak se ale mají děti zachovat? Není jednoduché se zastat oběti a přivolat na sebe hněv agresora.
A jak se v programu KiVa řeší situace, kdy už k šikaně dojde? Je potřeba potrestat pachatele?
… odpovědi na tyto otázky, ale mnohem víc se dovíte v rozhovoru s Christinou Salmivalli, profesorkou psychologie a zástupkyní vedoucího výzkumného centra INVEST na univerzitě v Turku ve Finsku.
V EDUzínu 3. 1. 2023, včetně souvisejících odkazů:
Viděl jsem, co ti udělali, a není to fér. Oběti šikany potřebují podporu, říká finská psycholožka
KiVa – společně zastavme šikanu i v Česku!
https://ceskarepublika.kivaprogram.net/