Školství čekají velké změny. Důvody ohlášené stávky zaměstnanců škol. AKTUALIZACE

Se stávkami ve školství mívají učitelé obvykle oproti lidem jiných profesí jeden problém navíc: děti. Ano, většina z nás chodí do práce s cílem postarat se o děti – jeden den volna navíc ale rodiny určitě zvládnou. Opravdu si nebereme děti jako rukojmí, spíš mám někdy pocit, že si právě kvůli našemu vnitřnímu morálnímu závazku vůči dětem bere stát jako rukojmí nás, lidi z českých škol.

  • Nedostatek učitelů.
  • Nedostatek nepedagogických pracovníků.
  • Neúcta ke vzdělání a jeho poskytovatelům.
  • A hlavně: nerespektování potřeb dětí a snížení kvality jejich vzdělávání.

… plný text článku a vysvětlení jednotlivých bodů najdete v EDUzínu, 12. 11. 2023:
Jana Servusová: Stávka? Nebereme si děti jako rukojmí a nejde nám jen o platy

 

Je nepochybné, že školství čekají velké změny. To, že se učitelé dokážou semknout a dát najevo, že chtějí být součástí rozhodovacího procesu, je myslím dobrým signálem nejen pro politiky, ale i pro veřejnost.

stávka školy_2023_logo

Související:

Fialova vláda slibovala více peněz pro školství, návrh rozpočtu na vzdělávání je ale klamem na voliče, který oprávněně kritizuje opozice i školské odbory.

„Dáváme víc peněz do vzdělání, přidáváme učitelům,“ pochlubil se za svůj kabinet premiér Petr Fiala (ODS), když vládou koncem září prošel návrh státního rozpočtu na příští rok.

Fiala měl pravdu – školství si oproti loňsku skutečně polepší, a to o čtyři miliardy korun. Vláda navíc splní svůj slib, že budou učitelé dostávat plat na úrovni 130 procent průměrné mzdy. Jenže to tak úplně neplatí.

 

Aby Bekův úřad sliby naplnil, ale nemuselo se mu moc přidávat, sáhla vláda po fíglu: učitelům se skutečně přidá. Nebude se to ale vztahovat k průměrné mzdě očekávané za příští rok, ale k té, co platila loni. Výsledek? Místo platu, který by měl být o 30 procent vyšší než průměrný výdělek, si učitelé přilepší jen o 13 procent (proti očekávané průměrné mzdě v roce 2024).

K tomu všemu se ještě budou škrtat počty pedagogů. Od příštího roku nebude stát hradit úvazky 1500 učitelů na základních a středních školách. Jen na středních tak přijdou o peníze asi na sedminu výuky, obecně se bude muset každá pátá škola rozloučit se dvěma až pěti učiteli.

Školské odbory oprávněně svolaly na přespříští pondělí stávku. A oprávněně teď do vlády tepe i opozice, která si při projednávání rozpočtu ve Sněmovně stěžuje právě na chudý příděl prostředků pro školství. Část kritiky možná kabinet odvrátí, jestli do rezortu nakonec přisype dodatečné peníze, pořád ale půjde spíš o drobné. Potíž s podfinancovaností nezmizí. Co na to voliči pětikoalice?

Soudě alespoň podle časosběru Deníku N, voliči vládních stran jsou na otázku školství velmi citliví. Většina ze zpovídaných po kabinetu chce, aby do odvětví lil co nejvíc peněz. Dobré vzdělání je přece vstupenkou k lepším zítřkům, říkají voliči, kteří nechápou, proč právě na školství by se mělo šetřit.

Některé z podporovatelů vlády možná trik se zvyšováním platů učitelů uchlácholí.
Jiní ho ale lehce prohlédnou a vládě to pak vrátí i s úroky.
Stojí kabinetu za to šetřit na špatném místě a pak za to dostat přes prsty?

Zdroj: Pointa N, 15. 11. 2023


AKTUALIZACE:

Sdělení odborové organizace a vedení školy ke stávce, 18. 11. 2023 ZDE.


AKTUALIZACE:

Masarykova základní škola Praha – Klánovice:


Sdělení ředitelky školy, 18. 11. 2023 ZDE.


AKTUALIZACE:

Doporučujeme:
Interview s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) na ČT24,22. 11. 2023 ZDE.

Související příspěvky