Konec řepky a palmáče v naftě? Opatrné hurá pro zeměděství i klima

Řepka v naftě skončí. Kvůli rostoucím cenám pohonných hmot hodlá vláda zrušit přidávání takzvaných biosložek do pohonných hmot.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se tím sníží konečná cena paliva o dvě koruny. Zároveň vláda pro letošní rok ruší placení silniční daně. To by znamenalo úsporu dalších tisíců korun ročně na každé provozované vozidlo. Stát tím naopak přijde o 4,2 miliardy korun do rozpočtu. Dopravci však namítají, že vláda teprve musí navržené změny prosadit ve sněmovně…

Přimíchávání biosložek do nafty zavedla vláda v roce 2007, do benzinu pak o dva roky později. Biosložku tvoří metylestery kyselin z řepkového oleje nebo mastných kyselin z palmového oleje. V litru nafty musí být alespoň šest procent biosložky, v benzinu pak 4,1 procenta.

Největším domácím producentem řepky je holding Agrofert, který patří do svěřenského fondu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Hospodaření firmy se tak může navrhovaná změna dotknout stejně jako ostatních producentů řepky. „Vydělává na tom jen pár firem. Zároveň umožníme našim zemědělcům pěstovat víc obilí,“ řekl k tomu premiér Fiala.

První info o rozhodnutí české vlády ze dne 9. 3. 2022 – celý článek v HN 10. 3. 2022 ZDE.
Náhledový obrázek: iustrační

Související info Z dopravy ZDE.


Předchozí k tématu biosložka v pohonných hmotách v ON od roku 2015:

Jak je to s tou řepkou? Evropa změnila směr před deseti lety, ale ČR opakovaně schvaluje špatná a zastaralá pravidla. A nadává na „brusel“

Biopaliva jen z bioodpadu! NE z české řepky, brazilské sóji, nebo tropické palmy…

Omezení pro biopaliva v Evropě, návrh na prodloužení podpory v Čechách

Související příspěvky