ANO, zařídíme vám i smrt. Představu o „důstojné smrti“ z dílny poslanců ANO 2011 odmítla po vládě a odborné veřejnosti i Etická komise Ministerstva zdravotnictví ČR

V květnu 2017 v Poslanecké sněmovně doputoval k projednání návrh zákona „O důstojné smrti“, vytvořený skupinou šesti poslanců Parlamentu ČR pod vedením  Jiřího Zlatušky (ANO2011) – čtyři poslanci za ANO2011, jeden za Úsvit a jeden za KSČM – který byl předložený dne 26.5.2016 ZDE.

Návrh zákona již v červnu 2016 odmítla Vláda ČR a odmítla jej i odborná veřejnost.

Poslanecký návrh zákona o důstojné smrti je opětovným pokusem zakotvit do českého právního prostředí podmíněně dekriminalizovanou pomoc při sebevraždě resp. ukončení života na žádost. Přestože to ze samotného návrhu zákona zcela jednoznačně nevyplývá, zákon má dopadat na ta rozhodnutí na konci života, která dosud český právní řád neumožňuje – tj. tzv. aktivní ukončení života pacienta (k tomu srov. Důvodovou zprávu k zákonu o důstojné smrti). Návrh zákona se zřejmě inspiruje v nizozemské a belgické právní úpravě, avšak jako by nezohledňoval praktickou zkušenost a problémy, které se s ukončováním života na žádost a pomocí při sebevraždě pojí. Těch několik inovativních prvků, které předložený návrh zákona o důstojné smrti přináší, osobně také shledávám problematickými.

Helena Krejčíková, konzultantka České společnosti paliativní medicíny, celá polemika ze 6.6.2016 ZDE.

Aktuálně odmítavě reaguje i Ministerstvo zdravotnictví ČR.Členové Etické komise Ministerstva zdravotnictví vyjadřují zásadní nesouhlas se zněním návrhu zákona „O důstojné smrti“ ze dne 26.5.2016 z těchto důvodů:“ doporučujeme ZDE.

„Návrh zákona o důstojné smrti se snaží vyřešit mnohdy neúnosnou situaci pacienta, který trpí vážnou chorobou“. Neúnosná situace nemocného může být dána i způsobem péče v nemocnici. Jsou nemocní, kteří jsou tak nespokojeni s terminální péčí, že by raději volili smrt, než přijali tuto péči. Zákon nabízí těmto nemocným smrt místo tlaku na nemocnici, aby humanizovala péči o terminálně nemocné.

citace jednoho z bodů nesouhlasu Etické komise, viz výše.
Děkujeme.

 

zdroj: ISPV, Zdravotnické právo
náhledový obrázek: ilustrační pixabay

 

Související příspěvky