Do ruky se nám dostává druhé, aktualizované vydání příručky “Whistleblowing není donašečství”.
Od prvního vydání v roce 2014 došlo v oblasti ochrany oznamovatelů k mnoha změnám. Ať už se týkají legislativních snah, dobrovolných opatření nebo celkového vnímání problematiky ve společnosti. Jedno se však nezměnilo – v České republice stále chybí komplexní a cílené legislativní zakotvení tématu.
Publikace, která je volně dostupná online široké veřejnosti, obecně popisuje problematiku, ujasnění si základních pojmů např. kdo je to oznamovatel (whistleblower) nebo co je veřejný zájem. Příručka (nejen) pro oznamovatele z roku 2014 prošla aktualizací a dočkala se nového vydání.
A její obsah je aktuálnější více než kdy předtím.
Vláda totiž schválila návrh zákona na ochranu oznamovatelů.
„Poměrně kvalitní návrh zákona kazí skutečnost, že stát neplánuje na novou agendu vyčlenit ani korunu navíc a jako odpovědný orgán určuje Ministerstvo spravedlnosti, u kterého přetrvávají pochybnosti o dostatečné nezávislosti a schopnosti získat potřebnou důvěru oznamovatelů,” dodává Jan Dupák, právník TI.
„Whistleblowing není donašečství“ re-edice 2021:
TI_whistleblowing_online_brozura_komplet_kor
Související:
K dispozici máme Manuál pro řešení situací střetu zájmů ve veřejných zakázkách.
Manuál pro řešení situací střetu zájmů ve veřejných zakázkách je určen především úředníkům a veřejným zadavatelům, čerpat z něj mohou ale i potenciální uchazeči.
TI v manuálu shrnuje do osmi bodů, jak při rozdělování veřejných rozpočtů střet zájmů identifikovat i eliminovat.
Manuál vychází z českých i evropských právních předpisů, které se střetem zájmů zabývají. Publikace vznikla ve spolupráci se spolkem Lexperanto.
Manuál pro řešení situací střetu zájmů ve veřejných zakázkách:
Manual-pro-reseni-situaci-stretu-zajmu
Související k veřejným zakázkám v ON:
Veřejné zakázky hospodárně, efektivně a účelně. Rizika korupce a podvodu. Příručky ke stažení