Veřejné zakázky hospodárně, efektivně a účelně. Rizika korupce a podvodu. Příručky ke stažení

Veřejné zakázky jsou klíčovým aspektem veřejných investic, jsou součástí našeho každodenního života. V rámci Evropské unie představují asi 19% HDP a připadá na ně přibližně 48 % prostředků z evropských strukturálních a investičních fondů.

Současně patří veřejné zakázky z hlediska korupčního rizika k nejvíce ohroženým oblastem veřejného financování. Kromě objemu transakcí a příslušných finančních zájmů narůstá riziko korupce i díky složitosti procesu, úzké spolupráci mezi státní a soukromou sférou a množství zúčastněných stran. Podle Zprávy OECD o zahraniční korupci (2014) se veřejné zakázky podílejí více než polovinou na všech korupčních případech (následuje celní odbavení, upřednostnění jedné ze stran, zvýhodněný daňový režim, povolovací řízení, prodej důvěrných informací a prodej víz).

Obdobná situace je i v České republice. Navzdory novému zákonu o zadávání veřejných zakázek (zákon č. 135/2016 Sb.) přijatému po schválení směrnic EU upravujících veřejné investice (2014/24 / EU, 2014/25 / EU, 2014/17 ES) zjišťují kontrolní orgány opakované nedostatky, jež negativně ovlivňují výběr nejvhodnějších nabídek a následné nákladově efektivní využití finančních prostředků.

Mezi ty nejzávažnější s vysokými korupčními riziky patří nejednoznačné vymezení zadávacích podmínek jak z hlediska kvantitativního, tak kvalitativního s následným nárůstem nákladů a prodloužením realizace, porušení spravedlivé hospodářské soutěže, neprůkazný postup hodnocení a nerovné zacházením s uchazeči.

Trvalým nedostatkem je nadměrné používání jednacího řízení bez uveřejnění, k jehož hlavním rizikům patří omezení konkurenčního prostředí, neefektivnost, diskriminace a v neposlední řadě závislost na jediném dodavateli. Zvyšuje se i podíl podíl zakázek malého rozsahu zadaných přímo jedinému uchazeči. Výsledkem je skutečnost, že značná část celkového počtu chyb v čerpání prostředků EU je zapříčiněna nesprávným uplatněním pravidel pro zadávání veřejných zakázek.

…“Přesně tomu  jsme poslední rok a půl věnovali v rámci projektu Férové veřejné zakázky v ESI fondech financovaném programem Evropské unie Hercule III.“

Kromě osvětových veřejných akcí jsme díky projektu zvládli vytvořit analytickou Srovnávací studii rizik podvodů a korupce ve veřejných zakázkách čtyř zemí (Slovenska, Slovinska, Estonska a Rumunska) a vytvořili jsme Příručku pro veřejné zadavatele využívající při realizaci projektů prostředky z evropských fondů.

Abychom se k  bezproblémově fungujícím veřejným zakázkám někdy dostali, snažíme se pečlivě vzdělávat zadavatele veřejných zakázek i širokou veřejnost a tvořit průvodce tendrovou džunglí. Obě publikace mohou oslovit i zástupce laické veřejnosti, kteří se zajímají o aktuální problémy veřejného zadávání a mají  zájem na tom, aby byly veřejné prostředky vynakládány hospodárně, efektivně a účelně.

 

Transparency International ČR_logo

 

 

 

Související příspěvky