Vážený pane ministře, vážená nová vládo, česká krajina a půda nepočkají. AKTUALIZACE

Současný systém zemědělských dotací byl jednoznačně identifikován jako hlavní příčina obrovského úbytku druhové rozmanitosti a ohrožení jak budoucí úrodnosti půd, tak například i kvality vod pro pitné účely. Program nové vládní koalice v tomto směru vědci vítají a jeho ambiciózní naplnění jednoznačně podporují a vyžadují.

Proto Vás žádáme, abyste odmítli návrh Strategického plánu Společné zemědělské politiky z pera minulé vlády, která byla v potenciálním střetu zájmů, a připravili jeho změny tak, aby bylo možné cíle nové vlády dosáhnout…

Celý text v Ekolistu 28. 12. 2021
Ekologické organizace a vědci: Pro dosažení cílů nové vlády je potřeba změnit návrh nastavení zemědělských dotací. Otevřený dopis ministru zemědělství

Související:

Přestože je v naší zemi obor zemědělství vnímán (a reálně tomu tak v mnoha případech je) jako hluboce rozdělený duální systém reprezentovaný na straně jedné průmyslovými agroholdingy a na straně druhé rodinnými farmami, spojuje potřeby mikropodniků, malých, středních i část velkých zemědělců celá řada společných zájmů

Navzdory tomu, že za hlavního kritika dosavadního pojetí české zemědělské politiky je dlouhodobě považována Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), jsou změny požadované naší organizací v bytostném zájmu mnohem širšího spektra podnikatelů v tomto oboru, než jsou jen sedláci na rodinných farmách, které primárně zastupujeme.

Rostoucí koncentrace vlastnictví půdy a trend přesunu vlastnictví zemědělských podniků do zahraničních investičních společností nebo do rukou pár byznysmenů původem mimo zemědělství představuje obrovské a nevratné riziko právě pro klasická družstva nebo akciovky, které jsou stále více v hledáčku oligarchů a všelijakých dotačních dravců.

Celý text v Ekolistu 30. 12. 2021
Jaroslav Šebek: Prosadit změny ve Strategickém plánu ČR je v zájmu drtivé většiny českých zemědělců

 

Související:

Dotační kyvadlo se v posledních letech vychýlilo k velkým podnikům, teď se musí vrátit do rovnovážné polohy, řekl nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle něj se nyní musí jednat o změnách ve strategickém plánu českého zemědělství na další léta, který se brzy bude posílat Evropské komisi.

Ministr Ing. Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se ujal úřadu dne 3. 1. 2021
Info a záznam tiskové konference na ČTK ZDE.

Náhledový obrázek: ilustrační

 

AKTUALIZACE 11. 1. 2022

„Výhrůžky nátlakovými akcemi bohužel patří do již dávno zavedeného schématu nevybíravého prosazování zájmů úzkých skupin velkých a mocných agrobyznysmenů, které probíhají vždy ve lži o zastupování všech zemědělců. Vedení těchto dvou organizací pravidelně vyhrožuje, jakmile se má cokoli v socialistickém modelu českého velkozemědělství strukturálně změnit, a neváhají drze zastrašovat veřejnost i politiky manipulativními polopravdami jednak o své velikosti a jednak o fatálních dopadech na dostupnost potravin, které navrhované změny mají mít,“ říká předseda ASZ (Asociace soukromého zemědělství) Jaroslav Šebek.

Zemědělci, kteří se úterní demonstrace zúčastní, se podle Šebka stanou pouze nástrojem miliardových dotačních zájmů agrobaronů. „Tato nátlaková akce jen znovu vychází z metod kovaných bolševiků, kteří po dlouhá léta řídili obě tyto organizace a kteří je ve skutečnosti i nadále ovládají,“ říká Šebek.

Agrární komora pro své členy dokonce připravila podrobný komunikační manuál, jak mají demonstranti v Praze vystupovat, co říkat, co skandovat a čemu se raději vyhnout…

… najdete v článku Roberta Maleckého
na HlídacíPes.org, 11. 1. 2022
Jak správně demonstrovat podle Agrární komory: Neříkat „Prohlédnu si Prahu a půjdu nakupovat“

 

AKTUALIZACE 12. 1. 2022

Koaliční rada se v úterý shodla na podmínkách přímých plateb pro zemědělce. Ty nebudou mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesne také maximální výše investiční dotace, informoval ve středu mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý…
Celou zprávu ČTK z 12. 1. 2022 najdete na iRozhlas ZDE.

Související příspěvky