Pátý týden v komentářích HN: odborníci v politice, nacionální proudy a co vlastně jsou ty dluhopisy

…my sice tvrdíme, že chceme v politice kvalitní odborníky. Ale už jste viděli na svém Facebooku někoho sdílet nějaký odborný ekonomický text? Nějakou úvahu o fungování právního systému? Nebo – v případě EET – nějakou studii na téma, zda skutečně v případě zavedení obdobného systému, řekněme ve Finsku, zanikly hospody v malých obcích? Kdepak. Debata se smrskla na kradou/nekradou. A na to, kdo je pakáž.

My už totiž od politiků žádnou pravdu nečekáme. Chceme, aby nás bavili. A oni baví.
„Pravda už byla, sorry jako“ Jakub Horák, 2.2.2017, HN zde.

 

…Jásat nad posilováním nacionálních proudů v dnešním světě je možná romantické, ale zcela jistě nemoudré. A přispívat k těmto proudům vlastním potůčkem je vysloveně proti našim zájmům. Neboť onen proud nás nakonec nutně spláchne… ze zkušenosti víme, že před těmi, kdo se ohánějí zájmy všeho lidu, je třeba mít se na pozoru. Zpravidla se nakonec ukazuje, že „všeholid“ je jen zástěrkou pro prosazení zájmů konkrétních lidí a skupin, ať už jde o zájmy ekonomické, politické, ideo­logické nebo čistě egoistické, vyplývající z touhy po získání či udržení moci. Je proto znepokojivé, že v Česku ak­tuálně probíhá cosi jako konkurz na to, kdo je český Donald Trump…Americká demokracie je silná, Trumpa nepochybně přežije. Otázkou ale je, zda lze variacím Trumpa efektivně oponovat například v desetimilionové zemi s nesrovnatelně vyšším dosahem centrální moci a nesrovnatelně mělčími kořeny demokratických institucí. Historická zkušenost povzbudivá není. Pokud se někdo v Česku raduje z Trumpa a ostatních nacionalistů, je buď naivní, nebo rovnou nebezpečný…„O hlouposti českých trumpofilů“ Petr Honzejk, 24.1.2017, HN zde.

 

Dobrý den.

Jeden z ministrů prozradil reportérům HN, pod podmínkou zachování anonymity samozřejmě, protože je to trochu ostuda, že si musel nechat od svých spolupracovníků vysvětlit, co že to ten Babiš ve své dluhopisové aféře vlastně provedl. A přitom je to tak jednoduché.

Babiš vlastní Agrofert.

Agrofert je bohatý. Velmi bohatý.

Když firma není bohatá a třeba banka jí už peníze nedá, vydá dluhopisy.

Agrofert je bohatý. Velmi bohatý.

Agrofert přesto vydal dluhopisy. Za tři miliardy.

A kdo si je koupil? Polovinu Babiš. Druhou nikdo.

A Agrofert je velmi šikovný, těch dluhopisů za tři miliardy vydal tři miliardy. Každý po koruně.

Takže kolik z jejich výnosu Babiš musel zaplatit na daních? Nula.

Babišovi to zatím prochází. Včetně toho, že ani přesvědčivě nevysvětlil, kde na ty dluhopisy sám vlastně vzal, protože podle svého vlastního přiznání majetku na ně neměl. Vysvětlovat už prý nic nechce, že prý: „Už jsem se svlékl do slipů, pindíka už ukazovat nebudu“.

Babišovi to prochází i proto, že i když je to vlastně docela jednoduché, nechápou to ani někteří ministři. Co teprve my, obyčejní.

Ale račte si prosím udělat názor sami. Snad vám budou k nápomoci i Názory naše. Přejeme dobré čtení.

.Jan Kubita, editor.

zdroj: Týden 28.1. – 3.2. 2017 v komentářích HN

Související příspěvky