Střední postkomunistická Evropa prochází krizí identity. Co si představujeme jako „Západ“, proč pořád skuhráme a co vlastně chceme?

Nejdřív jsme ze všeho vinili komunisty, pak neoliberalismus, pak Západ.
A voliči hledají spásu v politicích, o nichž jsme si mysleli, že se nemohou nikdy vrátit.

Jedním z hesel sametové revoluce bylo Zpátky do Evropy, a to nejen politicky, ale také ekonomicky „Dohnat Západ“ se ovšem Česku nepodařilo ani za více než 30 let. „Vyznat se v tom, co chceme, je mnohem důležitější než něco dohnat,“ uvádí filozofka Alice Koubová ve zvláštním vydání podcastu Chyba systému, které se vysílalo 17. listopadu živě v pražském Divadle X10 za spolupráce Českého rozhlasu Plus a spolku Díky, že můžem.

… žádná z vlád (Polska, Slovenska, Maďarska i Česka) neříká, jak si Západ definuje a co reálně politicky znamená ho naplňovat. A místo toho se vymezuje proti západním ideálům genderové rovnosti, stejnopohlavním svazkům či ochraně lidí, kteří padají na sociální dno.

„Je potřeba si definovat, co za ten Západ považujeme, protože na tom není celospolečenská shoda. Pro mě je ten termín extrémně zpolitizovaný. Když to vztáhnu na sebe, tak já si představuji sociální stát, vyšší mzdy, dostupné bydlení, cyklostezky a důraz na ekologickou politiku. Kdyby mezi námi byl premiér Petr Fiala (ODS), tak asi nesouhlasí, přestože dohánění Západu bylo hlavním cílem jeho politické strany,“ říká novinářka Apolena Rychlíková.

… V roce 1989 veřejnost odmítla dosavadní zřízení a vládu státostrany, ale neexistoval konsenzus na tom, jakou cestou se vydat dál.

„Byla to změť názorů. Do toho, co si kdo představoval 17. listopadu, tak můžeme každý rok dávat nějaký jiný důraz. Dělají to veřejně činné osoby, studenti a lecjaké skupiny a někdy je to trochu ahistorické. Na druhou stranu to ukazuje, že ten svátek je živý a pravděpodobně nejvýznamnější z celé plejády svátků, které každý rok slavíme,“ zdůrazňuje komentátor David Klimeš.

 

DOPORUČUJEME „sváteční“ díl podcastu Chyba systému, premiéra na ČRo, 17. 11. 2023:
Nemusíme dohánět Západ, důležitější je vědět, co chceme, míní filozofka Koubová
Náhledový obrázek: ilustrační

 


Čtěte a poslouchejte: CHYBA SYSTÉMU

Český rozhlas Plus a iRozhlas.

 

 

Související v ON:

Čecháčkovství vydává cynismus za realismus a humanismu se vysmívá

Pohrdání rolí státu, nepřátelství vůči občanské společnosti, systémová korupce a absence racionálních řešení. To je český recept na nefunkční demokracii

Já nic, já sportovec aneb Proč nás překvapuje myšlenková bída sportovních celebrit ve vyprázdněné, zblblé společnosti? AKTUALIZACE

 

Související příspěvky

1 komentář

  • Naprostá většina lidiček co tehdy cinkali klíčemi neměla nejmenší ponětí o demokracii, naopak je štvalo že je komunisti nutí chodit k volbám a ani netušili, že svoboda je v prvé řadě stav mysli. Jediné čeho chtěli dosáhnout byla životní úroveň, jakou měli pracující „na západě“. Chtěli doma ty VHSky a na nich si pouštět nejnovější Hollywood a před domem chtěli mít ta vysněná auta, v jakých jezdili na západě. Jak ale řekl jeden filozof, o poznání známější než desorientovaná postavička jmenovaná v článku: „sociální stát na západě, je jen levobočkem socialismu na východě“. Proto jakmile byl zbourán socialismus, mohl nastat „zlatý věk“ bezuzdného drancování …úplně všeho.
    V současnosti spousta lidí bloudí a hledá kam zmizel ten západ, na který jsme se tak těšili a nejde vždy jen o absolventy humanitních „věd“. Zkušení lháři si z toho udělali pragmatickou mantru a jejich „chceme patřit na západ“ je tak vynáší do vysokých funkcí, díky desorientovaným voličům kteří doufají, že jim ten ztracený západ pomohou najít. Karierní komunista s krycím jménem Pávek, pak už jen dekoruje toto absordní drama o hledání ztraceného.