Čecháčkovství vydává cynismus za realismus a humanismu se vysmívá

Nápad ministryně obrany Černochové, že by Česká republika měla opustit OSN, je jeden z těch, za které politici v příčetnějších časech buď odcházejí po krátké sebereflexi z vlády, nebo jsou k odchodu donuceni.

V takových časech zjevně nežijeme, a tak se dokonce ani nedá říct, že by se pod pomatenou ministryní takzvaně houpala židle.
Černochová má ráda zbraně a armádu, což jako kvalifikace asi stačí.
Je sice ministryní obrany, ale o světě za hranicemi země neví prakticky nic.

Ostatní čeští politici pro její prohlášení ohrožující bezpečnost země a její zakotvení ve světovém řádu vyjádřili pochopení, a to včetně opozice. Prý byla frustrovaná z hlasování OSN, což všichni chápou včetně premiéra Fialy, protože to vnímají stejně. Jednalo se o hlasování OSN vyzývající k příměří mezi Izraelem a Hamásem, aby se na chvíli přerušil probíhající masakr civilistů v Palestině. Podle Černochové přijetí rezoluce znamená, že OSN podporuje teroristy a v takové organizaci nemáme co dělat.

V tom případě asi nemáme co dělat v Evropské unii ani v NATO, protože kdyby hlasovali pouze členové těchto organizací, kterých jsme členy, rezoluce by prošla rovněž. V Unii i Alianci se většina členů hlasování zdržela. Z těch, kdo hlasovali, jich bylo v obou případech osm pro a jen čtyři proti. Takhle Česko zůstane leda tak ve Svazu zahrádkářů.

Nejspíš jsme členy několika organizací, které podle Černochové fandí terorismu. Jinou možností je, že svět takhle jednoduchý není a nefunguje pouze v režimu světla a tmy jako mysl ministryně z ODS.

Předně je třeba říct, že to, co udělali teroristé z Hamásu 7. října, je bezprecedentní, odporné a nelze to ničím omlouvat ani relativizovat… Izrael v takové těžké chvíli potřeboval a potřebuje podporu, má právo na obranu a potrestání viníků. Stejně tak je nutné se kdekoliv postavit všem projevům antisemitismu…

Nelze než chápat rozhořčení, které formuloval třeba izraelský historik Yuval Noah Harari, když bezprostředně po masakru viděl místo soucitu ignoranci a blahosklonné poučování od některých svých ideových souputníků na Západě.

… Naše vláda bezvýhradně stojí za ničím nelimitovanou protiakcí, bez definovaného cíle a řešení, kterou pro Gazu připravil Benjamin Netanjahu… Zcela se vytratila role izraelské vlády, v níž sedí řada extremistů, která zcela selhala při obraně svých obyvatel…

V Česku je populární vydávat cynismus za realismus a humanismu se vysmívat coby naivnímu idealismu. Přesto je to to druhé, co činí život v Evropě smysluplným, zatímco o to první by si nikdo neopřel ani kolo.

Míra obdivu k siláckým řešením a vyjádřením je možná odrazem kolektivně traumatizované země, jejíž veřejný prostor i politika jsou hostilní vůči všem slabším, jako bychom se snažili zamaskovat, že mezi ty nejslabší patřila po většinu historie naše země a její lidé.

Nadto je zde veřejný prostor uzavřený před vším vnějším, což působí obzvlášť bizarně u země uvnitř Evropy, která se tváří, jako by existovala osamoceně uprostřed oceánu nebo na jiné planetě. Čeští politici tak v podstatě netuší, co se okolo děje, a ani je to nezajímá.

Výsledkem je Jana Černochová, která plácá, co ji napadne, a nejspíš teprve nedávno se dozvěděla o existenci OSN…

 

Celý text Stanislava Bilera z 1. 11. 2023 DOPORUČUJEME v A2larmu:
Kromě OSN musíme vystoupit také z EU a NATO. Zbude nám jen Svaz zahrádkářů

Náhledový obrázek: ilustrační

 

Předchozí k tématu v ON:

Dva tisíce let bolesti Židů a Arabů a palčivé otázky tváří v tvář dnešní válce

Židovský národní fond v ČR vyhlašuje sbírku na zdravotní pomoc Izraeli

 

Související příspěvky