„…Už Němci se kdysi Čechům vysmívali, že si neumějí vládnout. Za poslední více než tři dekády, které uplynuly od pádu minulého režimu, bohužel jako by česká politická reprezentace chtěla potvrdit, že s racionálním vládnutím opravdu máme vážný problém.
Můžeme sice argumentovat, že k chaotickému a pomalému počínání současné vlády, stejně jako k nesystémovému charakteru „hysterické“ opozice, přispěly konkrétní události, jako jsou výsledky minulých voleb.
Jenže bohužel lze také argumentovat, že právě politický nástup Andreje Babiše v roce 2013 byl výsledkem dlouhodobých problémů v předešlé politické praxi. A to včetně toho, že Babiše už ekonomicky „stvořila“ politika a praxe vlád, které stály v čele prvních fází transformace.
Špatná politika dokonce negativně ovlivnila i naše vztahy se zbytkem Evropské unie, která spolu s některými dalšími mezinárodními organizacemi fakticky přispěla k tomu, že se český politický systém už dávno nezřítil zpět k autoritářské praxi.
Naštěstí se ve vztazích s EU a NATO ukázalo, že institucionální prostředí a vliv obou organizací je tak silný, že se mu Česká republika musela přizpůsobit i navzdory brblání českých euroskeptiků a „vlastenců“. Za to patří těmto mezinárodním institucím nemalé uznání. To, že i s jejich pomocí se Česká republika může navenek jevit jako víceméně standardně fungující demokracie, by ovšem nemělo zakrýt skutečnost, že úkol vytvořit zdravý demokratický režim a systém racionálního vládnutí nás teprve čeká.“
Celý komentář z 9. 9. 2022 DOPORUČUJEME v Deníku Referendum ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační