Stavební zákon Ministerstva pro místní rozvoj a Hospodářské komory: vytunelovaná budoucnost

„...Na to, proč se vlastně povolování staveb v Česku tak strašně táhne, existují odlišné pohledy. Podle developerů a často i politiků za všechno mohou různé občanské spolky, které řízení donekonečna protahují. Kdysi to prý bylo podstatně lepší, protože veřejnost nemohla do ničeho mluvit.

Proti tomuto tvrzení pak stojí Analýza účasti veřejnosti v územních řízeních se zaměřením na účast občanských spolků z roku 2018 společnosti Arnika, podle které se v letech 2013 a 2017 spolky účastnily jen necelých tří procent zahájených územních řízení a odvolávaly se v půl procentu všech územních řízení. Problém této statistiky ovšem je, že ne všechny stavební úřady vedou přesné údaje o tom, kdo, kdy a proč se vlastně odvolal. A odvolávají se nejen spolky, ale i sousedé, městské části, samotní investoři, prostě každý, kdo může.

Podle názoru spolků, ale také developerů je hlavním důvodem zdržení staveb nefunkční veřejná správa a komplikovaná legislativa…

Nápad zrušit současný stavební zákon a s tím i nekonečné stavební řízení, kde se odvolává úplně každý, a vymyslet naprosto jinou, lepší podobu povolování staveb vůbec nebyl špatný. Špatné bylo provedení, které zvolila ministryně Dostálová… Teď je v situaci, kdy jí navrženou legislativu kritizuje i koaliční partner, zatímco ona trvá na tom, že nikdy necouvne…“

Julie Hrstková „Stavební zákon čili přehlídka neschopnosti“, HN, 7.1.2020 ZDE.
Odkaz pro sdílení:
https://archiv.ihned.cz/c7-66701950-mcrn6-141060cd543f3c1

Ministerstvo vnitra se připojilo ke kritikům návrhu nového stavebního zákona. Podle analýzy, kterou vypracovali jeho úředníci, může přechod na nový model fungování stavebních úřadů v Česku vyjít až na 32 miliard korun. Zákon navíc podle vnitra v současné podobě vyvolá další komplikace ve výstavbě.

Adam Váchal „ČSSD a ANO se přou o nový stavební zákon. Podle vnitra bude stát až o 30 miliard víc, než odhaduje Dostálová“, HN 6.1.2020 ZDE.

DOPORUČUJEME související:

Skupina environmentálních NNO podala jménem Zeleného kruhu na konci prosince k návrhu zákona řadu zásadních připomínek, v nichž požaduje   přepracovat věcný záměr po dohodě s klíčovými ministerstvy a na základě kvalitativních analýz realizovaných povolovacích řízení a rešerší dobré praxe v jiných státech EU. Při novém zpracování věcného záměru požadují nevládní organizace respektovat dříve schválené strategické dokumenty, zejména Strategický rámec ČR 2030  a Politiku architektury a stavební kultury České republiky.

 

Připomínky Zeleného kruhu:

Priloha_TZ_pripominky_Zelenehokruhu_stavebni_zakon_23_12_19

 

Související:

Stavební zákon není projednáván v souladu s pravidly Legislativní rady vlády. „Věcný záměr neprojednávala legislativní rada vlády. Neprojednávala, neprojednávala. A tečka,“ řekl v Otázkách právník Petr Svoboda.

https://www.youtube.com/watch?v=yy-b17n5qC4

Kdo bydlí, kdo staví a kdo k tomu píše zákony? Diskuse ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, výkonné ředitelka Svazu měst a obcí Radky Vladykové a právníka Petra Svobody.
ČT24, premiéra 8.12.2019, celý záznam ZDE.

Předchozí:

Zákon stavební. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, architekt Jan Kasl, soudce Filip Dienstbier a místopředseda Starostů Jan Farský.
ČT24, premiéra 19.5.2019, celý záznam ZDE.

Náhledový obrázek: ilustrační

Předchozí v ON:

Stanovisko Českého svazu ochránců přírody k tzv. rekodifikaci stavebního práva

 

Související příspěvky