Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Stal se z dobré myšlenky užitečných dotací v Česku jen formální penězovod? Výroční zpráva NKÚ za rok 2022 (opět) varuje

V Česku rychlým tempem roste strukturální deficit rozpočtu a zadlužování státu.
Ve své výroční zprávě to píše Nejvyšší kontrolní úřad.

Zpráva také doporučuje změnit postoj státu k dotacím, přičemž systém několika stovek dotačních titulů, které přerozdělují stovky miliard korun, úřad označuje za přebujelý a neřiditelný. Prezident úřadu Miloslav Kala Radiožurnálu řekl, že je nutné začít s dlouho odkládanými reformami…

Systém stovek dotačních titulů, přes které se rozdělují stovky miliard korun, zpráva označuje za přebujelý a neřiditelný. Podle Kaly tuzemská ekonomika začíná být na dotacích závislá.

„Naše ekonomika tak nějak neřízeně a plíživě přešla z tržní ekonomiky do ekonomiky, která je velmi silně závislá na dotacích. Součástí podnikání některých podnikatelů se prostě stane pravidelná dotace, pravidelná injekce nějakých finančních prostředků,“ varuje Kala.

Kontroly podle Kaly odhalily, že pro firmy a instituce je často hlavním cílem samotné čerpání dotací než jejich možný přínos.

Celá informace Jany Klímové  na iRozhlas 3. 4. 2023 ZDE.

 

DOPLŇUJEME
Výroční zpráva NKÚ za rok 2022 ke stažení:

2022  (pdf 10,9 MB)
Interaktivní datová příloha k VZ 2022

 

Související:

…země, typicky ty, které jsou čistými plátci jako Německo, Nizozemsko a podobně, kde s dotacemi vynakládají podstatně šetrněji a podstatně zodpovědněji je využívají.

Také mají to, co se u nás nepodařilo prosadit, a to jsou ty takzvané finanční nástroje. Takže oni nedávají dotace, ale dávají půjčky a ty se samozřejmě potom vrací. Já bych prosím nechtěl, abychom to sváděli na Unii. Máme příležitost, máme před sebou další programové období, máme národní plán obnovy a další a další projekty.

Měli bychom vážně začít nějakou debatu, co s tím systémem dál udělat. A podle mého názoru nemá smysl hledat, jestli za to můžou politici, úředníci, nebo příjemci těch dotací. Je to o změně mentality, o tom, že tu mentalitu musíme nějakým způsobem všichni zkusit změnit.

Celý rozhovor ze 4. 4. 2023 na iRozhlas:
Kala: Můžeme dál dotovat hotely či rozhledny, až ale příliv peněz klesne, nebude na smysluplné projekty

 

Související:

Není žádným tajemstvím, že české veřejné finance neomylně a podle všeho nevyhnutelně směřují do strašlivého průšvihu.
Český stát nezvládá financovat sám sebe ani služby, které slibuje svým občanům.

Zadlužení roste raketovým tempem, jenom takzvaná obsluha státního dluhu (tedy především splátky úroků z dřívějších půjček) stála loni 50 miliard korun, letos to bude skoro 70 miliard. Klíčové systémy státu nevystačí s určenými penězi a udržují se v chodu jen za cenu dalších rozpočtových subvencí (důchody) nebo rozpouštění rezerv (zdravotnictví).

 

Státní kontroloři upozorňují, že dotační systém se postupem času stal z velké části samoúčelným. Část ekonomiky se díky němu financuje, přičemž státu je celkem fuk, co se s penězi děje dál.

Klíčová často není kvalita samotného projektu, ale jen „umění požádat“ a „umění vyčerpat“. Firma, která umí požádat, dostane dotaci, a příslušná část státního aparátu vykáže, že vyčerpala určené prostředky na podporu té či oné oblasti. Tím to hasne. V dalším roce přijdou další peníze a ty je potřeba znovu vyčerpat, jinak by to vypadalo, že stát danou strategickou oblast podporuje nedostatečně.

Zpětné vyhodnocení účelnosti poskytnutých peněz se podle kontrolorů buď neděje vůbec, nebo mnohdy podle povrchních kritérií…

Celý text Martina Čabana ze 4. 4. 2023 na Seznam Zprávy:
Komentář: Další varování. Na dotační Klondike Česko nemá
Náhledový obrázek: ilustrační

 

Předchozí k tématu v ON:

Mikromanažer a premiér babiš udělal z kovidové krize chaos, bídu a zmar. Zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu jsou zdrcující

Stát selhává v řešení hlavních problémů země. Výroční zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu za rok 2018

Související příspěvky