„Lidé často zaměňují běžné nachlazení za chřipku, protože některé jejich příznaky mohou být společné a od obou lze ulevit volně prodejnými léky…
Mám chřipku, nebo běžné nachlazení?
Nástup choroby. Je u nachlazení postupný, u chřipky nastupuje okamžitě.
Příznaky. Bolest či škrábání v krku, ucpaný nebo „tekoucí“ nos, rýma, kašel a únava jsou projevy při nachlazení. Zimnice, suchý kašel, bolest hlavy a svalů, bolest v krku, extrémní únava a slabost provázejí chřipku.
Tělesná teplota. U nachlazení je tělesná teplota mírně zvýšená nebo normální. Chřipku provázejí horečky 38 °C a vyšší. Zvýšenou teplotou reaguje organismus na probíhající záněty v těle, jde o obranný mechanismus. Do určité míry je zvýšení teploty žádoucí a nepovažuje se za vhodné ji agresivně snižovat.
Závažnost. Průběh nemoci u nachlazení je mírný až střední. Chřipka představuje pro organismus větší zátěž. Pro většinu lidí však není nutné vyhledat lékaře. Antibiotika v tomto případě stejně nepomohou – chřipku způsobuje virus, nikoli bakterie. Lidé s chřipkou by ihned měli omezit kontakt s ostatními, protože nákaza může mít drastický vliv na zdravotní stav u zranitelných skupin obyvatelstva, jako jsou děti, těhotné nebo senioři.
Trvání. Nachlazení se člověk zbavuje od týdne do 10 dnů, kašel může přetrvávat i déle. Dostat se z chřipky trvá jeden až dva týdny, se slabostí se můžeme potýkat i v týdnech po vyléčení.
Co užívat? Přehled léčivých látek, obsažených ve volně prodejných lécích
Paracetamol působí proti bolestem různého původu, například při bolestech hlavy, zubů, bolestivé menstruaci, bolesti pohybového ústrojí provázející chřipku a nachlazení nebo bolesti zad. Dále působí proti zvýšené tělesné teplotě, snižuje horečku při chřipce, nachlazení a jiných infekčních onemocněních. Jedná se o analgetikum a antipyretikum, nemá protizánětlivý účinek. Všeobecně je dobře tolerován, je šetrný k žaludku a mohou ho užívat již malé děti.
Léky s paracetamolem nikdy nepodávejte domácím zvířatům, a to ani v malých dávkách!!!
Jsou pro ně toxické a i jediná podaná tableta může vést k úhynu zvířete.
Při podezření na pozření paracetamolu domácím zvířetem je nutné okamžitě kontaktovat veterinárního lékaře.
Kofein je alkaloid, který příznivě stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. V lidském organismu dočasně potlačuje únavu a probouzí bdělost.
Kyselina acetylsalicylová se používá samostatně nebo v kombinacích jako analgetikum, antipyretikum a antiflogistikum, tedy při horečnatých stavech, zánětech, lehčích revmatických problémech, při bolestech hlavy, svalů, kloubů a podobně. Protisrážlivého účinku se využívá při ischemické chorobě ke snížení rizika vzniku infarktu myokardu. Používá se i při akutním infarktu myokardu.
Kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Aspyrin), stejně jako ibuprofenum (Ibuprofen) a paracetamol (Paralen) je pro použití u zvířat nevhodná pro vedlejší a ve většině pro zvíře smrtelné účinky!!! Riziko hrozí dokonce i po podání jediné tablety. Psi a kočky jsou na tato léčiva obzvláště citliví.
Kyselina askorbová je označovaná také jako vitamín C. V organismu působí jako důležitý antioxidant a posiluje jeho obranyschopnost.
Guaifenesin se používá k léčbě chronického kašle na podporu vykašlávání, při dráždění v krku má zvlhčující a zklidňující účinek.
Terpinum monohydricum snižuje viskozitu hlenu a usnadňuje odkašlávání.
Dextromethorphani hydrobromidum monohydricum podporuje léčbu suchého, dráždivého a neproduktivního kašle (bez vykašlávání).
Propyfenazon se používá k potlačení akutních a některých chronických bolestí. Nemá protizánětlivý účinek, proto se nepoužívá u zánětlivých stavů.
Fenylefrin hydrochlorid je léčivá látka užívaná ke snížení nebo odstranění zduření nebo překrvení nosní sliznice. Zmírňuje otoky a ucpaný nos a tím usnadňuje dýchání. Pokud člověk netrpí ucpaným nosem ani zánětem vedlejších nosních dutin, což se při chřipce může stát, měl by užívat jednosložkový přípravek obsahující pouze paracetamol.“
Jakékoli „experimentování“ s lidskými léky důrazně nedoporučujeme! Vždy se nejprve obraťte na svého veterinárního lékaře a to i v případě, že máte humánní lékařské nebo farmaceutické vzdělání.
Zdroj: dTest, prosinec 2017, celý článek ZDE., doplněno doporučeními veterinární poradny Nebušice a JičínVET
Poznámka ON: Tento článek dTestu se věnuje pouze volně prodejným léčivům v lékárnách. Neobsahuje speciality předepisované lékaři, ani osvědčené „babské recepty“.
Náhledový obrázek: ilustrační