Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Sedm zásad bezpečného řízení (nejen) pro starší řidiče

V újezdském Týdnu zdraví 2017 přinášíme tématický článek s radami pro bezpečné řízení, které by měli dodržovat nejen řidiči vyššího věku.

Ale nezapomeňte, s přehledem nejzdravější pohyb je pěšky, případně na kole.

Cestování po městě? Tramvají. A na větší vzdálenosti vlakem.

To platí pro všechny věkové kategorie, pokud to zdravotní stav dovolí.

 

Všechny pozvánky, články, fotky a program Týdne zdraví v Újezdě nad Lesy
najdete v ON pod štítkem Týden zdraví 2017.


I přesto, že chodíte pěšky a jezdíte MHD, se řízení někdy nevyhnete? Dodržujte zásady zdravého a bezpečného řidiče:

1. Zůstaňte fyzicky aktivní

Fyzická aktivita zlepšuje vaši vitalitu a pohyblivost. Může tak zvýšit vaši bezpečnost, tím, že se vám snadněji bude točit volantem, dívat přes rameno a činit jiné pohyby, které je nutné vykonávat při řízení a parkování.

Snažte se najít způsob, jak začlenit fyzickou aktivitu do vašeho každodenního života. Pro většinu lidí je skvělou volbou chůze. Strečink a posilovací cviky jsou také vhodné. Pokud jste žili sedavým způsobem života, konzultujte cvičení před tím, než začnete se svým lékařem.

2. Pravidelně choďte na kontroly zraku a sluchu

Některé smysly, jako je sluch a zrak, se většinou s věkem zhoršují. Zhoršený sluch může být pro starší řidiče problémem, například nemusí slyšet přijíždějící sanitku nebo vlak. Běžné potíže se zrakem spojené s věkem, jako například šedý nebo zelený zákal či makulární degenerace, mohou dělat potíže dobře vidět a řídit v noci.

Zeptejte se svého lékaře, jak často byste měli absolvovat testování sluchu a zraku. I když se domníváte, že vám zrak i sluch funguje dobře, přesto se dostavte na doporučené kontroly. Problémy lze snadněji vyřešit, pokud jsou včas odhaleny a odborníci mohou doporučit včasná opatření, tak aby se snížilo riziko nehody.

Oftalmolog může například doporučit řízení pouze ve dne.

3. Pokud trpíte chronickým onemocněním, mějte je pod kontrolou

Spolupracujte se svým lékařem na kontrole chronického onemocnění, zvláště toho, které může ovlivnit bezpečnost řízení (cukrovka, záchvaty). Řiďte se instrukcemi lékaře a upravte svoji léčbu nebo omezte řízení.

Je velice důležité být poučen o lécích, které užíváte. Mnoho léků, včetně léků na bolest, na spaní, antihistaminika a myorelaxancia, mohou ovlivnit bezpečnost řízení, i když se cítíte zcela v pořádku. Přečtěte si příbalové letáky léčiv, ať víte, co můžete od kterého léku očekávat.

Neřiďte, pokud jste užili léky, které způsobují ospalost nebo závratě. Pokud máte pochybnosti o vedlejších účincích nebo vlivu na bezpečné řízení, konzultujte se svým doktorem či lékárníkem.

4. Uvědomujte si své limity

Zvažte své limity a učiňte nezbytná opatření. Například, pokud vás bolí ruce při držení volantu, používejte potah na volant, díky kterému bude držení a točení volantu pohodlnější.

Můžete požádat svého lékaře, aby vás doporučil k pracovnímu terapeutovi, který může nabídnout asistenční pomůcky, které vám pomohou řídit, nebo navrhne cviky k překonání vašich omezení.

Rovněž můžete upravit svůj vůz nebo si vybrat jiný, který bude lépe odpovídat vašim potřebám. Například auta, která mají větší a snadněji čitelná čísla na palubní desce, jsou u starších lidí oblíbenější.

Některé novější modely nabízejí bezpečnostní prvky, které mohou napomoci vyhnout se srážce, přejíždět bezpečně z pruhů, vykryjí slepý úhel atd

5. Řiďte, když jste vy i cesty v dobrém stavu

Svoji bezpečnost můžete zvýšit řízením ve dne, v dobrém počasí, po klidných cestách a ve známých místech. Pokud je špatná viditelnost, zvažte, zda cestu neodložit či nepoužít veřejnou dopravu.

Mimo stav vozovek, dbejte na to, abyste byli v dobré kondici. Neřiďte unavení nebo rozčílení. Nikdy neřiďte po požití alkoholu nebo látek ovlivňujících uvažování. Mezi ně patří i marihuana, i když vám mohla být předepsána pro lékařské účely.

6. Schovejte svůj telefon a soustřeďte se na řízení

Řízení ve stavu rozrušení zvyšuje pravděpodobnost nehody. Než sednete za volant, ujistěte se, že jste schopni se soustředit. Když se vydáte na cestu, buďte připraveni.

Cestu si naplánujte předem, tak abyste nemuseli hledět do mapy nebo na směry, když řídíte. Pokud používáte navigaci, zadejte cíl cesty, před tím, než se rozjedete. Když řídíte, nedělejte nic, co by poutalo vaši pozornost od cesty – to platí i pro jídlo i ladění rádia.

Mějte předsevzetí, že během řízení se nikdy ani nepodíváte na telefon. Rada pro národní bezpečnost rovněž doporučuje netelefonovat, nepoužívat textové zprávy, dokonce ani hand-free a bluetooth zařízení.

7. Osvěžte si své řidičské dovednosti

Zvažte kondiční jízdy pro seniory. Absolvování kondičních jízd vám možná může pomoci získat slevu na pojištění vozidla, v závislosti na podmínkách. Porozhlédněte se po kurzech v místních vzdělávacích programech nebo organizacích, které se věnují seniorům.

Pokud se vám při řízení stane, že máte pocit zmatenosti nebo dostanete obavy o schopnost bezpečně řídit, či jiní dostanou tyto obavy, je nejlepším řešením ihned zastavit. Můžete použít autobus, taxi, najmout řidiče či využít jiný způsob dopravy. To, že se vzdáte svých klíčků od auta, neznamená konec vaší nezávislosti. Berte to jako způsob, jak zachovat pro sebe a ostatní bezpečnost na cestách.

 

sedm zásad je převzatých z IDS, zdroj: mayoclinic.org
náhledový obrázek: ilustrační pixabay

Související příspěvky