Ropákem roku 2017 je poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Letošního Ropáka dostal Foldyna za podání změny návrhu zákona o ochraně přírody a zároveň za její prosazování. Schválený návrh vyloučil spolky ve stavebních řízeních pro stavby pro lokální malé stavební projekty, takže občané už nemohou připomínkovat místní stavby jako dosud. Podle svého vyjádření je na titul „Ropák“ hrdý. Poslanec Foldyna, kromě toho, že je ropák, je aktivní prokremelský propagátor a obdivovatel „putinových motorkářů“ Noční vlci – více „Foldynovo video je promyšlený marketing, může z něj udělat hvězdu pro Okamuru, míní politolog“ na iRozhlas 9.5.2018 ZDE. VIDEO Foldynovy „problémové bezstarostné jízdy“ z Reportérů ČT24 ze dne 14.5.2018 najdete ZDE.
Cenu Zelená perla 2017 za antiekologický výrok získal vládní zmocněnce pro jadernou energetiku Ján Štuller, který na přednášce na katedře jaderné chemie ČVUT uvedl:
„Cokoliv studujete, studenti a studentky, a cokoliv se učíte, co má souvislost s jadernou energetikou, je velice čestné, průzračné a potřebné, protože to patří k základním potřebám člověka vedle pitné vody, potravin a střechy nad hlavou.“
Antiekologická cena Ropák byla poprvé udělena 16. dubna 1993. Cílem ankety je upozornit na konkrétní činy jednotlivců, kteří by svým záměrem, rozhodnutím či prosazením určité stavby mohli způsobit či již způsobili poškození životního prostředí.
Symbol ceny je inspirován mystifikačním „dokumentárním“ filmem Jana Svěráka z roku 1988 s názvem Ropáci. Smyšlený Ropák bahnomilný (Petroleus mostensis) je v něm vykreslen jako tvor libující si v pobytu v životním prostředí zničeném člověkem.
Vůbec prvním držitelem Ropáka se za rok 1992 stal ředitel podniku Vodohospodářské výstavby Bratislava Július Binder za vodní dílo Gabčíkovo-Nagymaros. Od té doby tuto antiekologickou cenu nejčastěji získávají politici nebo představitelé různých firem. Mezi oceněnými byli například ministři průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý (ODA, 1993), Miroslav Grégr (ČSSD, 1998), Martin Říman (ODS, 2006), Vladimír Tošovský (nestraník, 2009) a Jan Mládek (ČSSD, 2014 a 2015). Ropáka získali i šéfové resortu životního prostředí František Benda (ODS, 1994), Pavel Drobil (ODS, 2010) a Tomáš Chalupa (ODS, 2012).
Oceněni byli také někdejší premiér Václav Klaus (1993) a současný prezident republiky Miloš Zeman (2013), který Ropáka získal za podporu výstavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe.
Exministr Mládek se stal první osobností, která vítězství v anketě obhájila (za roky 2014 a 2015). Podle organizátorů si tak vysloužil titul „veleropák“; Mládek má na svém kontě zejména snahu o prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách…
Předchozím Ropákem ( za rok 2016) se stal ministr dopravy Dan Ťok (ANO), oceněn byl mimo jiné za to, že jeho resort opět zablokoval zařazení lokality Louky u Přelouče do evropské soustavy NATURA 2000.
Zelenou perlu vloni ( za rok 2016) získal poslanec Roman Váňa (ČSSD) za svůj výrok k návrhu vedení Prahy zrušit na Malostranském náměstí parkoviště: „S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské.“
Zdroj: iRozhlas, Ekolist
Náhledový obrázek: ilustrační