Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Pozvání od újezdských zahrádkářů

Zahrádkáři z Újezda nad Lesy v oce 2015 pořádají tradiční spolkové akce a prodejní výstavy. Pozvánku na celý rok 2015 najdete pod textem nebo zde

Že ani v únoru nemá zahradník zahálet se dočteme v článku paní  Exnerové Zahrádka v únoru, z nějž vybíráme:

„Pokud je v zimě málo srážek v bezmrazém dni vydatně zaléváme stálezelené dřeviny. Po zálivce je dobré zakrýt půdu nastýlkou z kompostu, pokud jsme to neudělali již na podzim.

Potřebujeme-li, aby živé ploty z ptačího zobu, habru, hlohu vyhnaly pěkné letorosty musíme jejich řez dokončit do konce února. Živé ploty ze zlatice převislé a kdoulovce stříháme až po odkvětu. Rovněž do konce února musíme dokončit prosvětlování okrasných dřevin , které pěstujeme jako solitéry. Pokud máme na zahradě ušlechtilé naroubované šeříky musíme veškeré výmladky, které rostou od kořenů ze země odstranit.

V ovocné zahradě můžeme přistoupit k řezu jabloní a hrušní. Tady se názory liší, někteří odborníci doporučují řez až do doby květů a to proto, že když řežeme brzo a hodně o to více nám rostou výhony, které zahušťují koruny a ono se říká, že řezem bychom měli otevřít korunu slunci. Peckoviny řežeme od doby květů až po sklizeň ovoce.

Stále více pěstovaná vinná réva i její řez se provádí v bezmrazých dnech února. Tady musíme sledovat i předpověď na následující dny, protože pokud přijdou silné mrazy, mráz pronikne seříznutou větví až k prvnímu pupenu a ten zničí. Když řez oddálíme , z řezů vytéká míza a tím ztrácí keř část stavebních látek.

Rovněž co nejdříve provádíme řez u angreštů a rybízů ty velmi brzo raší a rovněž jejich výsadba se může za příznivého počasí provést již koncem února. Do výsadbové jámy nedáváme chlévský hnůj, ale po výsadbě jím zasteleme povrch kolem stromku či keře.

V zeleninové zahradě připravujeme pařníky a skleníky, vyséváme první řádky ředkviček, dobrou zkušenost mám i se špenátem. Pokud nám zbyly z předcházejících roků nějaká semena , zjišťujeme jejich klíčivost. Odpočítaný počet semen dáme na misku s vlhkou buničinu nebo vatou ( udržujeme stále vlhkou) přikryté sklem, talířkem uložíme v místnosti s teplotou 20oC. U mrkve, petržele celeru po 20 -30 dnech, okurek, rajčat, červené řepy, cibule po 14 dnech u ostatních cca po10dnech již víme, zda semena můžeme po výsev použít a to v jakém množství nebo nakoupit zcela nová.

Malé doporučení: sáčky s osivem, která skladujeme z minulých let je dobré ukládat do vzduchotěsných uzavřených zavařovacích sklenic.“

pozv

 

 

Související příspěvky