Používejte rozum a nebuďte užiteční idioti! Důrazné varování před dezinormační mašinérií

Více než polovina Čechů opakovaně uvěřila falešným zprávám, upozornil nedávno mezinárodní průzkum agentury Ipsos. Větší podíl lidí, kteří víckrát naletěli takzvaným fake news, má jen Egypt, Nigérie nebo Čína. Naopak špičkou v boji proti dezinformacím jsou pobaltské státy.

„Používejte rozum,“ radí stručně Jānis Sārts, ředitel Strategického komunikačního centra při NATO v Lotyšsku.

Myslím, že v informačním prostoru se odehrává konflikt, kde figurují aktéři, kteří se snaží zvrátit demokratický vývoj, naše běžné vnitrospolečenské dialogy a zneužívají naše slabé stránky v jejich prospěch. Nevedeme tedy válku v pravém slova smyslu, nemá rozměry hororů skutečné války, ale rozhodně bych neřekl, že žijeme v mírových časech.

…Řekl bych, že ústředním tématem jsou demokratické hodnoty zkažené zevnitř. Že Evropská unie vás jen zneužívá, místo aby vám pomáhala. Že ve starých dobrých časech, v sovětském systému, se měli lidé lépe. A že vláda slouží buď Bruselu nebo Washingtonu, ne skutečným lidem.

To jsou v podstatě stálá témata, která Rusko tlačí všude na Západě. Jednou za čas nicméně najdeme odchylky. Například v případě severských států propagandistické narativy poštvávají jednotlivé státy proti sobě. Myslím, že i v České republice se objevily zprávy o „zneužívání dětí“ v severských zemích. To má vyprovokovat negativní pocity ve stylu – tváří se, jakoby si žili velmi dobře, ale ve skutečnosti jde o velmi zkaženou společnost.

V případě Pobaltí je zase tématem xenofobie. Tyto státy jsou prezentovány jako xenofobní, utlačující menšiny. Obecně jsou ty narativy ale hodně podobné.

… moje základní rada a prosba by asi zněla. Používejte při nakládání s informacemi racionální uvažování, používejte rozum. A jednou za čas si zkuste sami ověřovat fakta. To ovšem platí nejen pro Rusko, ale pro mediální prostředí obecně…

DOPORUČUJEME:
„Každý majitel mobilu musí vědět, že jeho soukromí neexistuje, říká ředitel NATO Stratcom“ Tereza Engelová, 7.2.2020 na HlídacíPes.org ZDE.

[box type=“shadow“ ]
Jak se chovat na sociálních sítích, abyste se nestali součástí dezinformační mašinerie?

Než se rozhodnete, že budete na internetu něco sdílet, vypijte sklenici vody a zkuste nad tím příspěvkem popřemýšlet:

Rozzlobilo mě to?
Snaží se někdo o to, abych se po zhlédnutí toho příspěvku cítil naštvaně?
Vím, odkud ta informace pochází?
A je tento zdroj spolehlivý?

Omlouvám se, ale argument, že to sdílel váš soused, nestačí.

Rada je tedy jednoduchá: než zprávu pošlete někomu dalšímu, nebo budete příspěvek sdílet na sociálních sítích, zkuste chvíli přemýšlet.

Patrik Oksanen, švédský novinář v rozhovoru s Eliškou Kubátovou na iRozhlas, 6.10.2019 ZDE.
[/box]

 


Související:

Litva čelí 55 tisícům kybernetických útoků ročně… (proto) před dvěma lety zavedli centralizovaný systém kybernetické obrany, který spadá pod ministerstvo obrany.

..jsme civilisté. Nicméně s armádou spolupracujeme, protože v časech míru je úkolem armády spolupracovat s civilisty na ochraně kyberprostoru. To je úkol vyžadující nasazení, jak se říká, „24/7.“ Kritická infrastruktura je napadána i v době míru, nejen za války.

Máme projekt, který jsme nazvali „demaskuok” neboli „debunk“ (odhalování falešných zpráv, pozn. red.). V jeho rámci software, umělá inteligence, kontroluje zhruba tisícovku mediálních zdrojů denně ve třech jazycích a je schopná odhalit dezinformace nebo začínající dezinformační kampaň během dvou minut. Systém teď rozšiřujeme i na další jazyky, nejen litevštinu, ruštinu a angličtinu…“

„Jak se ničí dezinformace v Pobaltí: Se státem spolupracují elfové i novináři“  Tereza Engelová na HlídacíPes.org, 31.10.2019 ZDE.


Příklad, který dobře ilustruje, jak se dezinformace dokážou šířit:

„…Začalo to tak, že jeden ze švédských profesorů marketingu plánoval seminář a aby na něj nalákal co nejvíce lidí, nazval ho poměrně provokativním způsobem: „Dokážete si představit, že byste jedli lidské maso?“

O semináři následně informoval veřejnoprávní rozhlas a komerční televize Channel TV4, která zprávu doprovodila trochu odvážnějším obrázkem, který měl pojídání lidského masa ilustrovat.

Následující den se ale tématu chytily alternativní weby, které smysl zprávy výrazně posunuly a uvedly, že profesor s cílem bojovat proti klimatickým změnám navrhuje jíst lidské maso. Nakonec se toho chytil ještě Sputnik a další ruské servery, které napsaly, že obyvatelé země, odkud pochází Greta Thunbergová, chtějí jíst lidské maso, aby tak zastavili krizi spojenou s klimatickými změnami.

Na tomto příkladu je vidět, jak se informace během šíření překrucují a postupně získávají stále extrémnější vyznění.

Podílí se na tom celá dezinformační mašinerie, kterou kromě botů a trollů pohání také užiteční idioti, kteří zprávu sdílí dál. Průzkumy přitom ukazují, že mezi těmi, kdo jsou nejvíce náchylní věřit dezinformacím, je věková skupina nad 55 let. Je to tedy problém hlavně starší generace, což opět podněcuje rozdělování společnosti…“

„Švédský novinář: Dezinformační mašinerii pomáhají užiteční idioti. Než něco pošlete dál, vypijte sklenici vody“ Eliška Kubátová na iRozhlas, 6.10.2019 ZDE.

 


Dezinformace není informace!

Jak je rozpoznat a jak se ubránit manipulaci a šíření zla.
V Otevřených novinách ZDE.

 

Související v ON:

DOPORUČUJEME: Mapa médií – každodenní průvodce paralelním světem informací a dezinformací

Související příspěvky