Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Pomozme jiřičkám! Informace a prosba České společnosti ornitologické

Přilétají jiřičky, buďte k nim tolerantní, všímejte si jich a máte-li s nimi problémy, zkuste je vyřešit!

Třeba i s našimi návody:

VYTVOŘTE JIM BLÁTO

Ihned po příletu číhá na jiřičky velký problém sucho, se kterým se Česko aktuálně potýká. Z vysušené hlíny hnízdo nepostaví, potřebují bláto, které bude dobře lepit. Každý z nás může jiřičkám pomoci tak, že jim na zahradě připraví nádobu s hlínou, kterou zalije vodou. Pokud jsou jiřičky v okolí, rychle zdroj bláta najdou. Další možností, jak jiřičkám pomoci, je umístění umělých hnízd, která dobře přijímají a úspěšně v nich vyvádějí mladé. Ta vyřeší i problém s padáním hnízd kvůli voduodpudivým fasádám. Umělá hnízda lze pořídit např. na webu zelenadomacnost.com, kde mají navíc členové ČSO 5% slevu.

NESHAZUJTE JIM HNÍZDA, JINDE NEZAHNÍZDÍ!

Jiřičky se zpravidla vrací hnízdit na stejné místo, kde se narodily. Celé generace jiřiček obývají tentýž objekt po desítky let. Pokud tedy mají příležitost. Bohužel se setkáváme s tím, že někteří lidé se snaží jiřičkám v hnízdění zabránit a dokonce hnízda shazují i v době, kdy sedí na vejcích nebo krmí mláďata. To už jde vskutku o barbarský čin a navíc je i v rozporu se zákonem. Krmení mladých jiřiček a jejich vyvádění z hnízda je přitom krásná a poučná podívaná. Pokud někdo jiřičkám v průběhu hnízdění hnízdo shodí, znamená to pro ně většinou předčasný konec sezóny. Budou se samozřejmě snažit postavit hnízda nová, pokud jim v tom nikdo nebrání. Zjistíme-li, že někde shazují jiřičkám hnízda, či jim jinak aktivně brání v hnízdění (např. umísťováním sítí nebo ostrých bodců), zkusme s majiteli promluvit třeba i s pomocí našich materiálů. Třeba jim jen vadí hromádky trusu a vyřeší to vhodně zvolená a umístěná podložka… Když to nepomůže, kontaktujme prosím Českou inspekci životního prostředí www.cizp.cz.

MAPUJTE JEJICH HNÍZDA

Každý se může aktivně zapojit  do mapování míst, kde jiřičky hnízdí. Všímejme si jiřiččích hnízd a zaznamenávejme údaje do databáze na webové stránce www.rorysi.cz. Databáze se sice jmenuje po rorýsech, ale můžeme zde zaznamenávat i jiřičky. Údaje pomohou získat lepší přehled o naší populaci jiřiček, ale také například pomohou úředníkům při rozhodování o stavebních úpravách.

PŘISPĚJTE NA OCHRANU STĚHOVAVÝCH PTÁKŮ!

ČSO podporuje mezinárodní kampaň na ochranu stěhovavých ptáků Let o život.  Všem dárcům srdečně děkujeme! Ochranu stěhovavých ptáků (včetně jiřičky) ve Středomoří i u nás je možno podpořit  na stránkách zabezpečeného dárcovského portálu DARUJME.CZ – LET O ŽIVOT , kde v aktualitách uvádíme i co  se právě děje ve Středomoří a kolik, a na co jsme již poslali vybraných peněz.

Děkuji vám všem, kterým nejsou jiřičky lhostejné a přispíváte k jejich ochraně nebo se prostě těšíte z jejich přítomnosti.

Lucie Hošková
Česká společnost ornitologická

Česká společnost ornitologická zvolila jiřičku Ptákem roku 2020, aby upozornila na to, že jiřičkám ubývají vhodná místa k hnízdění kvůli stavebním úpravám i přímým zásahům do hnízdišť.

Nyní, v hnízdním období, ornitologové žádají, aby lidé nechali jiřičky v klidu vyhnízdit a nenarušovali jejich hnízdění ani se mu nesnažili zabraňovat. „Víme o případech, kdy se lidé snažili jiřičkám zabránit například umisťováním ostrých bodců do oken. Takové mechanické zábrany jsou pro jiřičky nejhorší. Zraňují je a v některých případech i způsobují smrt. Pokud lidé mají obavy z trusu, který se bude hromadit pod hnízdem, stačí pod něj umístit podložku, která trus zachytí,“ upozorňuje Lukáš Viktora, odborník České společnosti ornitologické na ochranu ptáků v zástavbě.

Jiřičky se zpravidla vrací hnízdit na stejné místo, kde se narodily. „Na svá hnízdiště jsou silně vázané. Celé generace jiřiček obývají tentýž objekt po desítky let. Pokud tedy mají příležitost.“

Bohužel se setkáváme s tím, že někteří lidé se snaží jiřičkám v hnízdění zabránit a dokonce hnízda shazují i v hnízdní době, kdy jde o zcela nepochopitelný a barbarský čin. A navíc v rozporu se zákonem.Krmení mladých jiřiček a jejich vyvádění z hnízda je přitom krásná a poučná podívaná. Pokud někdo jiřičkám hnízdo shodí, znamená to pro ně předčasný konec sezóny. Jiné místo k hnízdění už si nezvládnou najít.

Zdroj: ČSO

Info v ON:

Jiřička obecná: společenský, přesto málo známý Pták roku 2020

 

Související příspěvky