Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Mladé stromy ve městě se nedožijí dospělosti. Musíme to změnit

V jakémkoli městě se podle studií nedožijí dospělosti až tři čtvrtiny nově vysazených stromů, říká zahradní designér Ondřej Fous. „Většinou je to tak, že se tyto stromy nejsou schopny dožít dospělosti kvůli tomu, že je na nich nějaké fatální poškození. To, že nedospějí, je naše profesionální predikce. Přestali jsme to očekávat.“

To, co stromu naopak zabrání, aby se dožil dospělosti, je například zranění způsobené křovinořezem na bázi stromu. „Přirovnávám to k přeříznutí Achillovy paty. Je to navždy. Trvalý defekt, se kterým, přestože se může zahojit, jsou spojené značné problémy. Třeba kvůli činnosti našich psích miláčků dochází na bázi stromu k nekonečnému a stálému obnovování rány prostřednictvím agresivní koncentrace solí obsažených v moči,“ vyjmenovává. A to není vše – v zimě přidáme i posypovou sůl a strom má další stres. „Je to takové typické. V rámci péče o zeleň způsobujeme velice často poškození, které je neslučitelné s tím, aby se strom dožil dospělosti.“

Proč vlastně stromy a sítě nejdou dohromady?
„Prostřednictvím kopání a hloubení sítí do země vzniká jediná nakypřená zem v širokém okolí stromu a ještě se tam stahuje voda. To jsou dvě základní životní komponenty stromů – voda a vzduch, které jsou tak obsaženy často pouze v zásypech sítí,“ odpovídá Fous.

Podobně je to pod dlažbou.
„Proč nám ty zlé stromy rozebírají dlažby a kroutí asfalt? V kufrech, v podsypech je totiž vzduch mezi štěrkem. Strom si tam prostě chodí pro vzduch, protože nemá kam jinam. Takže – saturujme jeho životní potřeby, uspokojme to, co potřebuje, a on nám nepoleze do sítí,“ uzavírá Ondřej Fous.

Celý pořad Osobnost Plus Lucie Vopálenské najdete v audiozáznamu
na ČRoPlus ze 7. 1. 2022:
Bez stromů se ve městě udusíme. A pytel s vodou u kmenu to nevyřeší, míní zahradní designér Fous

 

Související příspěvky