Úvodní stránka 30 ZPRÁVY 30 Aktuality 30 Ohrožený, přesto stále lovený polák velký se stal ptákem roku 2023
Pták roku 2023: polák velký, zdroj: ČSO

Ohrožený, přesto stále lovený polák velký se stal ptákem roku 2023

Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlašuje ptákem roku 2023 poláka velkého.
Na pomyslném trůnu vystřídá zvonka zeleného.

Udělením titulu polákovi velkému chtějí ornitologové upozornit na neutěšený stav naší rybniční krajiny a na to, že polák v  České republice stále patří mezi lovné druhy, a to i přesto, že je celosvětově ohrožený. Nicméně dobrou zprávou nejen pro poláka je celounijní zákaz olověných broků na mokřadech, který vešel v platnost ve středu 15. února. Na otravu olovem v Evropě každoročně hynulo milion ptáků. To se má nyní změnit…

Udělením čestného titulu ornitologové již od roku 1992 upozorňují na zajímavé ptačí druhy a vybízejí veřejnost k jejich sledování a praktické ochraně. Zvolený ptačí druh zároveň reprezentuje problematiku, která se týká široké skupiny opeřenců.

Polák velký je vrubozobý pták, který k životu potřebuje rozmanité mokřady s ostrůvky a rákosinami. Takových je ale v Česku už jen minimum. Polák proto hnízdí na rybnících, kde se ale potýká s problémy. Kromě neutěšeného stavu rybniční krajiny musí od září do listopadu čelit lovcům. Ačkoliv je polák od roku 2015 celosvětově ohroženým druhem, v Česku stále patří mezi lovnou zvěř, což je nepřijatelné. V letošním roce budeme usilovat o vyjmutí poláka ze seznamu lovných druhů.

 

S vyhlášením ptáka roku vydává ČSO zvláštní číslo časopisu Ptačí svět věnované polákovi.

 

 

Celou informaci najdete na webu ČSO, 16. 2. 2023 ZDE.
Náhledový obrázek a obrázky v textu: ČSO

 

 


Předchozí Pták roku 2022 v ON (v odkazech najdete Ptáky roku od 2017):

Zvonek zelený se stal Ptákem roku 2022. Během desti let se počet zvonků zelených u nás zmenšil o dvě třetiny

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Velikonoce 2023 v naší farnosti u kostela Povýšení sv. Kříže v Kolodějích

  Sledujte aktuality na https://kolodeje.farnost.cz/   Informace, články a pozvánky k tématu najdete v Otevřených novinách od roku 2015 pod štítkem Velikonoce.