O čem psaly české noviny v týdnu od pondělí 1. do neděle 7. března 2021?
Otevřené noviny pro vás připravily výběr v pravidelném článku „Minulý týden aneb listování novinami“.
Německo si už může dovolit začít rozvolňovat.
Česko zatím došlo k závěru, že si nemůže dovolit zavřít továrny.
Je známo, kolik by to stálo: horu peněz.
Kolik bude stát, když je nezavřeme, a v jaké měně, to se teprve dozvíme.
Vysílá Studio N: včera vzbudil oprávněnou pozornost rozsáhlý facebookový příspěvek – rozměrů solidního novinového článku –, jehož autorem je sociolog Martin Buchtík, ředitel Ústavu empirických výzkumů STEM. My s ním dnes přinášíme živý rozhovor. O čem? Především o tom, že současná vládní opatření nebudou stačit a z krize nás nedostanou.
Vědci z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) spočítali, že na začátku dubna může situace vypadat úplně stejně jako nyní. A to i v případě, že budeme všichni dodržovat to, co nám vláda ordinuje. „Významné epidemické ukazatele jsou na příliš vysokých hodnotách a infekčnější britská mutace v kombinaci se stále fungujícím a málo testujícím průmyslem sílí,“ potvrdil kolegyni Adéle Skoupé také epidemiolog Rastislav Maďar.
On i šéf BISOP, ekonomický matematik René Levínský, jsou přesvědčeni, že je třeba okamžitě zavřít továrny a velké provozy, alespoň do doby, než se připraví povinné testování ve firmách a další opatření. „Vždyť se zavírá kvůli každé salmonele,“ kroutí Levínský hlavou nad tím, že vláda stále nechává otevřené provozy, jako je třeba Škodovka, kde mají sedm set nakažených. Že nejde o plané strašení, potvrzuje dnešní zpráva z Pardubického kraje, který vyhlásil „stav hromadného postižení osob“. V tamních nemocnicích už nejsou pro pacienty s covidem vůbec žádná prázdná lůžka.
Z „necovidových“ zpráv stojí za zaznamenání skutečnost, že Petru Fialovi odešla další ovečka k Okamurovi (tedy po vzoru Chytré horákyně odešla i neodešla) a Michail Gorbačov, který spíše omylem a nechtěně zrušil nejen vedoucí úlohu bolševické strany, ale i celý Sovětský svaz, se dožívá 89 let.
České ministerstvo zdravotnictví mezitím oprašuje projekt vývoje české vakcíny. Ten sice na podzim samo zastavilo (protože jiné vakcíny), nyní ale naděje na naši vakcínu zase ožívá! Podle ministerstva se státem financovaná vakcína má umět lépe popasovat s novými mutacemi. Vědce ze zapojených organizací ale zatím nikdo neoslovil. Dobře tedy, že o tom Iva Bezděková píše, a badatelé se tak o obnoveném projektu českého očkování dozvěděli.
A kdyby to s vakcínou z naší kotliny nevyšlo, pořad tady je ruský Sputnik V. Jenže dostat ho sem nebude tak snadné, jak se na první/Zemanův pohled mohlo zdát. Šéf Hradu prohlásil, že místo doporučení Evropské lékové agentury (EMA) by stačila jen „certifikace“ českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Jenže nestačila. „Určitě nedojde na národní úrovni k žádné registraci ani certifikaci (Sputniku V, pozn. red.), kterou by dělal SÚKL, to je první mýlka, kterou řekl i pan prezident a běhá ve veřejném prostoru,“ vysvětlila šéfka SÚKL. Na Slovensku ale výjimku pro Sputnik podepsal přímo ministr zdravotnictví…
… a o výměně toho českého prezident Zeman spekuloval. Babiš by mohl odvolat ministra zdravotnictví Jana Blatného a vyměnit jeho resort s koaliční ČSSD za ministerstvo zahraničí. A do křesla šéfa zdravotnictví dosadit někoho nového. O mocenském boji v podcastu Studio N mluví investigativní reportér Lukáš Prchal.
Vakcína AstraZeneca je i pro starý! Vakcínu této společnosti mnoho seniorů odmítalo z obav, že pro ně nebude to pravé ořechové. Nové klinické studie ale ukazují opak. Vakcína účinkuje i na starší lidi, a to už po první dávce. Věkový limit pro očkování od britsko-švédské společnosti proto zvažují Němci, Rakušané i Belgičané.
A zatímco AstraZeneca je pro všechny, registr pro očkování jen pro trpělivé. Zápasí s ním našinci i cizinci. Komplikace působí rodné číslo a Bůh s těmi, kteří se v něm spletou. O tom, jak na registr, píše Eva Mošpanová.
Koupili byste 3,6 milionu antigenních testů za téměř čtvrt miliardy korun od firmy, která má pobočku na předměstí Kyjeva v automyčce nebo v rodinném domě na jihu Polska? Že ne? Ne tak ale český stát. První dodávky testů od společnosti Tardigrad už do Česka dorazily. Firma sice má sídlo i v Česku, je ale napojena na neprůhledné mezinárodní seskupení s neznámým majitelem. Pozadí obchodu Česka s netransparentní skupinou rozkrývá investigativní reportérka Eliška Hradilková Bártová.
Kolegové Janové Wirnitzer a Tvrdoň přinesli velmi zajímavý rozhovor se sociologem Martinem Buchtíkem. Ten popisuje plíživou, dlouho neviditelnou, ale v konečném důsledku o to bolestivější absolutní ztrátu důvěry občanů ve svůj stát. A upozorňuje na alarmující fakt: že situace, do které jsme se dostali, je vlastně neřešitelná. A není zdaleka způsobena jen koronavirem.
Zdroj: Notesy Deníku N
Textem a zvukem z 1.3.2021 ZDE.
„… V míře ve světě neobvyklé nejsme schopni pochopit, co ty koulovačky, lyžovačky a večírky u přátel způsobí. Že kvůli nim našim prarodičům odloží dlouho plánovanou výměnu kyčelního kloubu o celé měsíce, a oni tak budou zbytečně dlouho trpět bolestí. Nebo že nás samotné při dopravní nehodě povezou o půl hodiny déle do nemocnice… což rozhodne o naší smrti….
Nemusíme vyčkávat, až co nám kdo nařídí. I bez premiéra Babiše, nebo dokonce ministra Blatného bychom měli umět chápat, co se děje a jak se chránit.
Nebude se nám to dobře číst a nebude se nám chtít s tím souhlasit, ale po téhle zátěžové zkoušce nezbývá než si přiznat, že nejsme tak civilizovaní, jak si o sobě myslíme. Na rozdíl od vyspělých evropských demokracií máme sníženou schopnost identifikovat se se zbytkem společnosti. Což je pro její dobré fungování a následný rozvoj nezbytné.
Neseme si to jako dědictví z dob komunistického marasmu. Přinejmenším do části střední a starší generace komunisté zakódovali nechuť podílet se aktivně na veřejných věcech, natož pak na fungování státu. Zrůdný komunistický režim potlačoval v jednotlivcích cokoliv, co bylo mimo jeho zvrácené normy, včetně přirozené potřeby kooperovat mezi sebou. Chovat se občansky…“
DOPORUČUJEME: Jan Kubita v HN, 1. 3. 2021 Nejsme národ schopných lidí, které vedou neschopní. Neschopní jsme všichni
Doporučujeme celou analýzu Ondřej Neumann: Hlásná trouba Kremlu a Zeman spojili síly k propagaci ruské vakcíny Sputnik na HlídacíPes.org, 1. 3. 2021.
Související:
Úřad vlády požádal o posouzení vakcíny Sputnik V. Lékový ústav tvrdí, že zatím má málo informací
na iRozhlas, 1. 3. 2021
Související:
Biochemik Trnka: Nepotřebujeme neregistrované vakcíny. Hlavní problém je distribuce těch, co máme
na iRozhlas, 4. 3. 2021
„Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) si předvolá ředitelky pražských domovů pro seniory, které dle zjištění HN a Aktuálně.cz zdarma využívaly vozy firmy stíhaného lobbisty Tomáše Horáčka. Z jejich zařízení následně tekly zakázky do firem blízkých Horáčkovi. Ústecký podnikatel je již téměř tři roky obviněný za manipulace zdravotnických zakázek kolem pražských nemocnic. K činům, ze kterých jej policisté viní, se přiznal…Kauza se týká Domovu pro seniory v pražských Ďáblicích, který vede Jana Valinčičová, a nedalekého kobyliského domova důchodců, kde je ředitelkou Zuzana Steinbauerová…
… podrobně Adéla Jelínková a Lukáš Valášek v HN 1. 3. 2021 ZDE.
„Po třech týdnech platnosti opatření se i při optimistické variantě dostanou počty případů na úroveň minulého týdne, tedy na 10 až 15 tisíc. Nemocnicím se výrazně neuleví.“ Takové jsou závěry odborníků z Centra pro modelování biologických a společenských procesů BISOP. Server iROZHLAS.cz oslovil také další čtyři experty a expertky, ti se shodují v jednom: nová proticovidová opatření jsou nedostatečná a nedostanou nás ven z krize…“
DOPORUČUJEME anketu na iRozhlas, 2. 3. 2021: ‚Další fatální chyba, pomůže jen tvrdý lockdown.‘ Experti kritizují opatření, navrhují zavřít podniky
Zákaz stravování v závodních jídelnách nevydržel ani den. Po jeho pondělním vyhlášení vláda nařízení změnila. Samotný zákaz zrušila a nařídila pouze přísný režim provozu jídelen.
Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v úterý uvedl, že u stolu může být buď jen jeden strávník, případně u dlouhých stolů musí být mezi lidmi rozestupy dva metry. Strávníky mohou oddělovat také mechanické překážky. „Je dobře, že vláda své rozhodnutí pozměnila a vzala v potaz opatření a úpravy, které jsou ve většině firemních jídelen již uvedené v praxi řadu měsíců, zavádět se začaly loni na jaře… celý článek Martina Ťopka Otevřeno, zavřeno, otevřeno. Chaos, vláda během několika hodin otočila a povolila závodní jídelny najdete v HN, 2. 3. 2021 ZDE.
„… Jako z vědeckofantastického filmu proto vypadá zkušenost z Finska: registrovat si nové vozidlo nebo si vyměnit řidičský průkaz on-line, bez hodinových front, bez zbytečného čekání a papírování. Pozoruhodné na tom je, že funkčnost služby zajišťuje firma se sídlem v Ostravě: česká pobočka severské IT korporace Tieto Evry. Ta zde v roce 2004 začínala s dvacítkou zaměstnanců, dnes jich má zhruba dva a půl tisíce…
Česko je naopak pozadu v zavádění digitalizace i tam, kde se k tomu vláda explicitně zavázala. O stavu digitalizace české státní správy dokonale vypovídá soupis slibů a jejich (ne)realizace, jak je zpracoval odborník na informační technologie Michal Bláha spolu s projektem Rekonstrukce státu.
Výstup lze shrnout do dvou vět: Většina ministerstev neplánuje v dalších čtyřech letech digitalizovat nic a jen minimum služeb má být dostupných na Portálu občana. Letos se dočkáme pouze dvou nových služeb týkajících se péče o válečné veterány a přímého zaopatření dospělých osob…“
Celý článek Robrta Břešťana Digitalizace po česku: papíry, razítka a fronty najdete na HlídacíPes.org., 2. 3. 2021 ZDE.
Je to během pár dnů už podruhé, kdy se Miloš Zeman razantně vložil do debaty o vakcinační strategii, a pokaždé to bylo v zájmu jeho geopolitických spřízněnců z Východu, tedy Ruska a Číny. Nejprve o vakcíny Sputnik V požádal vládce Kremlu Vladimira Putina, nyní se obrátil i na Si Ťin-pchinga v Pekingu. Ani jedna z vakcín nemá potřebná povolení pro použití v Evropě…
… celá glosta Luboše Kreče Evropa se dohodla na pomoci Česku, a tak Zeman napsal o vakcínu do Číny. Rozehrává hru o Babiše? v HN, 3. 3. 2021 ZDE.
DOPORUČUJEME související info: Rusové ukážou data o vakcíně Sputnik, udělali první krok k jejímu schválení v EU. Její země ji ale nejspíš nebudou potřebovat
Armáda České republiky zvažuje nasazení dobrovolníků z aktivních záloh do řešení současné epidemiologické krize. Podle informací HlídacíPes.org aktuálně zjišťuje, kolik vojáků v záloze je ochotných v terénu pomoct profesionálním vojákům. Doposud přitom armáda jejich zapojení odmítala s tím, že je schopna své úkoly plnit i bez nich…
Celý článek Jana Žabky
Armáda otočila. Zvažuje, že do boje s covidem povolá záložáky
na HlídacíPes.org., 3. 3. 2021 ZDE.
Celá zpráva ČTK na iRozhlas 4. 3. 2021:
Čeká nás významné zvýšení daní, varuje Národní rozpočtová rada. Dluhovou brzdu očekává o rok dříve
„Hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou v půlce března vystřídá Pavla Svrčinová, nynější šéfka Krajské hygienické stanice Ostrava…
Rážová byla už v minulosti kritizována za špatné manažerské řízení, nedařilo se jí totiž přesvědčit krajské hygieny, aby pracovaly v novém systému Daktela, ve kterém se trasování provádí. Premiér Andrej Babiš ji zase kritizoval za to, že málo komunikovala s veřejností…
Svrčinová vedle řízení krajské hygieny působí také na lékařské fakultě v Ostravě. Loni v červenci ji tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vyzval, aby zvážila setrvání ve funkci kvůli podle něj nezvládnuté komunikaci o zpřísnění protiepidemických opatření v Moravskoslezském kraji. „Pan ministr mě vyzvat může, tak ať mě odvolá,“ reagovala tehdy Svrčinová.
Rážovou do funkce jmenovala vláda koncem loňského června. Funkcí byla už předtím pověřena po březnovém odvolání Evy Gottvaldové, která podle kabinetu nezvládla svou práci v počínající epidemii.“
Celá informace ČTK v HN, 5. 3. 2021 ZDE.
Páteční Podcast Hopodářských novin, 5. 3. 2021:
Ranní brífink Petra Honzejka: Která firma je best in covid, proč nebrat hradní očkovací tyátr a jak se má gorilí samec Richard