O moderní rozvoj Prahy nejde ani ODS ani ANO. Jejich vzájemné porozumění je odpudivé pro voliče a smrtící pro město

Jednání o vedení Prahy začala už 2. října.
Premiér Fiala (ODS) si přál, aby kopírovalo složení vládních stran.

K tomu poznámka: patří sem Praha sobě? Ve vládě není, je to uskupení ad hoc pro metropoli. A přece sem zjevně náleží. Proč? Volili ji zjevně ti samí lidé, kteří loni do sněmovny volili vládní pětku, nikoli ANO či, SPD.

Přání Fialy však nabourává nejen zjevná náklonnost Svobody k Nacherovi, nýbrž i značně odlišné představy o budoucnosti města.
Toto téma se ale nezmiňuje, o moderní rozvoj Prahy koalici Spolu nejde.

inulý čtvrtek proběhla ustavující schůze pražských zastupitelů, avšak Pirát Zdeněk Hřib primátorem zatím zůstal. Zasedání bylo přerušeno až do 24. listopadu – hlavní město víc než měsíc od voleb nemá nové vedení. Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), ANO a SPD tvrdě omezily kompetence dosluhujícího vedení. Strany se v Praze nedokázaly dohodnout, roli hrají silné animozity, osobní nesnášenlivost.

První schůze zastupitelů (ve čtvrtek 3. 11. 2022) hlasovala o zmocněncích pro řízení městské policie a územního plánu. Piráti a Praha Sobě, nyní sdružení do nové Aliance pro stabilitu (13 + 11 mandátů), považovali hlasování za zbytečné, neboť městskou policii ze zákona řídí primátor, tedy dále Hřib…

O městské policisty příliš nejde, nýbrž o místo jeho dosavadního náměstka, architekta Petra Hlaváčka, šéfa kandidátky STAN. Zastupitelé zvolili Radomíra Nepila (ANO). Těžko to vykládat jinak než jako vykročení Spolu směrem k ANO.  

Taktika Nachera je jasná – Hřib nesmí pokračovat v pozici primátora. Spolu a ANO má dohromady 33 mandátů, těsnou většinu v 65členné radě. Vznikla by pražská „opoziční smlouva“, pokud ovšem budeme ANO považovat za opozici vůči Spolu. Zatím to vypadá podobně jako v kampani – Spolu je v opozici vůči Pirátům a vůči Praze sobě, cílem Bohuslava Svobody je potopit Hřiba a Jana Čižinského, šéfa Prahy sobě… Bohuslav Svoboda už svoji roli splnil, trojkoalice Spolu volby vyhrála. Z útrob ODS je slyšet hlasy, že bude primátorovat jen krátce a pak bude vystřídán Zdeňkem Zajíčkem, místopředsedou ODS, bývalým člověkem Ivana Langera a bojovníkem proti cyklistům na ulici. Tomu by pak nahrávala mnohem spíš oposmlouva s ANO než to, co navrhuje Hlaváček.

Vypadá to, že Praha se další čtyři roky přibližovat evropským metropolím nebude.

DOPORUČUJEME celý komentář Martina Fendrycha
Situace v Praze – Svoboda šilhá po oposmlouvě s Nacherem, konzerva se brání otvíráku
na Akuálně.cz, 7. 11. 2022, včetně souvisejících odkazů ZDE.

Náhledový obrázek: ilustrační

 

Předchozí k tématu v ON:

Názorové souznění ODS, ANO a SPD v komunálních volbách je pro budoucnost Prahy smrtící. Koho volit?

ODS nenabízí žádnou vizi moderního města, pro ně je město autosvět

Související příspěvky