Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Škůdce zeman věnoval česku chodící ekonomický vtip na místo guvernéra České národní banky. Babišozemanovský rozvrat institucí pokračuje. AKTUALIZACE

„To, co Aleš Michl v dnešní divoké době říká o boji s inflací, není moc rozumné. Jde tím úplně proti tomu, co do bankovní rady nosí odborný aparát. Navzájem se neuznávají a Michl se s tou institucí nikdy nesžil,“ říká o nově jmenovaném guvernérovi ČNB Aleši Michlovi redaktor Respektu Jiří Nádoba.

Doporučujeme DVTV z 12. 5. 2022 v HN:
Michl je vyděděnec a sólista. Bude těžké řídit instituci, kterou sám neuznává, říká redaktor Respektu Nádoba

 

„Miloš Zeman se na závěr svého funkčního období totálně odbrzdil. Nejprve udělil milost svému podřízenému, tuneláři Lánské obory Balákovi, což zaskočilo i profesionální cyniky. A nyní posadil do křesla šéfa ČNB Aleše Michla, muže, kterého někteří kolegové z branže označují za chodící ekonomický vtip…“ píše petr Honzejk ve svém komentáři v HN z 12. 5. 2022 zde.

 

Související:

Michl je v bankovní radě ČNB tři a půl roku.
Celou tu dobu svou funkci využíval hlavně v zájmu svého vlastního zviditelnění.
Prokázal, že mu nejde o dobro a o reputaci centrální banky, ale jen o sebe sama.

Dokazuje to fakt, že soustavně porušoval pravidla, která pro něj přitom měla být svatá – v médiích (v těch patřících Andreji Babišovi, jak jinak) se vyjadřoval k měnové politice i v době, kdy to měl zakázáno. To je přečin, který je v případě centrálních bankéřů nepředstavitelný. Michl taky, jak v HN prokázal kolega Luděk Vainert, i v době, kdy už působil v ČNB, nadále připravoval Babišovi podklady – což je v naprostém rozporu s nezávislostí, kterou měl jakožto centrální bankéř ctít. A v živé paměti ještě je bizarní kauza, kdy se ČNB musela proti Michlovým výrokům sama ohradit, protože byly zcela nepřijatelné.

Michl na funkci guvernéra ČNB nestačí odborně – kdo o tom pochybuje, nechť si přečte souhrn jeho nekompetentních výroků o měnové politice či inflaci, které shromáždil komentátor David Klimeš. Ještě horší je ale to, že Michl na svou novou roli nestačí ani osobnostně. Pokud se bude v roli guvernéra chovat tak, jako se choval v roli řadového radního, pověst centrální banky nesmírně utrpí.

Celý komentář Ondřeje Housky v HN, 12. 5. 2022 ZDE.

 

Související v ON:

Zeman nahradil český parlamentarismus pavlačí a personál Pražského hradu mafiánskou lůzou

Zeman byl a je putinův agent na Hradě, ať předvádí jakékoli otočky

 

Téma „Soudruh Miloš Zeman je bezedné dno české politiky a voličů bez paměti,“
od založení ON v roce 2015 najdete pod štítkem zeman.

 

AKTUALIZACE 13. 5. 2022

 

Celý text Marka Milera ze 13. 5. 2022 v HN:
Den po jmenování Michla guvernérem musela ČNB spustit intervence, aby zastavila oslabování koruny

 

 

Související:

Koruna letí dolů, banka zasahuje

Stačilo, aby nastupující guvernér České národní banky Aleš Michl stanul na ozdobném koberci na Pražském hradě, kde jej prezident jmenoval do funkce, a trhy se daly do pohybu. Vlastně se začaly hýbat už několik dní předtím – když jméno budoucího guvernéra zveřejnil server Seznam Zprávy. Michl v investorech zřejmě moc důvěry nevzbudil, a tak se začali zbavovat koruny. To se hned projevilo v její síle: vůči dolaru i euru výrazně oslabila, až se dostala na nejnižší úroveň od půlky března.

Pro lidi v Česku to znamená například zdražení dovezeného zboží nebo energií a také vyšší náklady na dovolenou. Instituce, kterou Michl povede, na sešup hned zareagovala: svolala na dnešek mimořádné měnové zasedání. Tam se bankovní rada rozhodla proti slábnoucí koruně zasáhnout a zahájila intervence na devizovém trhu. „Cílem je nepřipustit dlouhodobější oslabení kurzu koruny v situaci vysoké inflace. ČNB má k dispozici velké devizové rezervy, a to i v mezinárodním srovnání,“ vysvětlila banka v krátké nenápadné zprávě, která se zvenčí mohla jevit jako rutinní sdělení.

Takové zásahy do trhu ale nejsou vůbec běžné. Naposledy přiměla ČNB takto zasáhnout před víc než dvěma měsíci válka na Ukrajině, která rozkolísala kurz a oslabila korunu. Předtím centrální banka intervenovala na devizovém trhu v letech 2013 až 2017 v rámci kurzového závazku. Tehdy ovšem působila na trhu proti posilování koruny, a kurz tak držela kolem 27 korun za euro, upozornila agentura ČTK.

Proč vzbuzuje nový guvernér tolik nedůvěry? Podle řady ekonomů proto, že patří mezi bankéře označované jako holubice, což znamená, že se staví proti zvyšování úrokových sazeb, čímž se banka snaží brzdit inflaci. Upřednostňuje totiž vyšší růst před snižováním inflace, což je jiný směr, než jaký doposud vedení českého regulátora razilo. Většina dřívějších guvernérů, ale i členů bankovní rady patří mezi takzvané jestřáby, kteří se v prvé řadě snaží udržet inflaci na uzdě výše nastavenými úrokovými sazbami.

Někteří ekonomové, jako například Petr Bartoň v ČT24, ale pozdvižení mírní. Upozorňují na to, že jeden člověk v čele ještě neznamená revoluci, protože banka rozhoduje kolektivně. Navíc by podle něj koruna oslabila, ať už by do čela ČNB nastoupil kdokoliv, protože s nově příchozím, kterého ještě nemají investoři přečteného, narůstá nejistota.

Při zpětném pohledu na křivku vývoje koruny se ale nezdá, že by se něco podobného stalo, když nastoupil například nyní odcházející guvernér Jiří Rusnok. Ani zásah banky po jmenování nového šéfa běžný není. Takový nástup nemá jen tak někdo.

Zdroj: Deník N – Pointa N z 12. 5. 2022

 

Související příspěvky