Nechceme nacionalistického a papalášského primase. Dopis papeži Františkovi

„Papeži Františkovi píšeme o tom, že nás trápí nacionalistické, až nahnědlé směřování české katolické církve pod vedením pana kardinála Duky – jeho snaha o obnovu jednoty trůnu a oltáře, podpora některých pravicových populistů – prezidenta Zemana nebo Tomia Okamury, dříve Václava Klause,“ sdělil v rozhovoru pro server Lidovky.cz Bierhanzl….Nesouhlasíme také s celkovým někdy až papalášským stylem, jakým pan kardinál vykonává svůj úřad – připomeňme „reklamu“ na Škodu Superb. Co nám naopak u vrcholných představitelů české církve chybí, jsou témata, která do globální církve vnáší papež František: důraz na ekologii a na nezastupitelnou roli církve v otázce sociálních práv všech lidí..“ celý článek na Lidovky.cz ZDE.

Křesťanští aktivisté si pro svůj happening vybrali Popeleční středu, kdy začíná půst a kdy si křesťané připomínají, že jsou prach a v prach se obrátí. Akci pořádala skupina katolických laiků, tedy těch, kdo nejsou kněžími ani řeholníky. Dopis má nyní přes stovku signatářů…Dopis už dříve odsoudil český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský…, Zuzana Majerová (ODS), rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula a několik duchovních…,poslanec ODS Jan Skopeček a Institut Václava Klause….“ celý článek na Týden.cz 14.2.2018 zde.


..Skutečnost, že kardinál Duka napsal blahopřejný dopis předsedovi SPD, vyvolala mezi některými komentátory polemiku. „Pokud někomu přijde takovýto dopis, tak je to pro něj výhodná karta a svým způsobem to může představovat legitimizaci svého postoje,“ míní historik a teolog Martin Vaňáč. „Ten gratulační dopis a ostatní dopisy kardinála Duky politikům po volbách jsou takovým zvláštním vyjádřením jakési zdvořilosti a jakéhosi pouta mezi největší církví a státem. Což samozřejmě s vřelostí těchto vyjádření vzbuzuje pochopitelně různé smíšené pocity,“ říká publicista Jan Jandourek…“ podrobně „Duka čelí kritice za gratulaci Okamurovi. Podobně psal i Vlk, tvrdí arcibiskupství, důkazy ale nenašlo“ 20.11.2017, 168 hodin ČT, Jan Novák ZDE.

Zdroj: Lidovky.cz, Týden.cz, ČTK, ČT
Náhledový obrázek: wikimedia

Související příspěvky

1 komentář

  • Martin Košut

    Je to naprosto nechutná záležitost! Místo pokání na popeleční středu kopat do člověka, navíc kněze a biskupa, a tak odporným způsobem, vůbec pro to nenacházím slov.. Tito lidé se označují za katolíky. Buď nevědí, co katolická víra přináší a obnáší, nebo jsou tak zaslepeni Zlem, že nevědí, co činí. Možná obojí. Sancta Maria, Mater Dei, ora pro nobis peccatoribus. Amen.

    Martin Košut