O čem psaly české noviny v týdnu od pondělí 7. do neděle 13. června 2021?
Otevřené noviny pro vás připravily výběr v pravidelném článku „Minulý týden aneb listování novinami“.
…
Nejvýše postavená Češka v EU, místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, dala rozhovor kolegyni Markétě Boubínové o tom, jak chystá směrnici o svobodě médií – a co čert nechtěl, zrovna v době, kdy prezident a jeho spolupracovníci označili Deník N za jedno z médií, kterým nebudou poskytovat informace. Jenže lidé z Hradu jsou zaměstnanci státu a při informování veřejnosti nemohou nikoho diskriminovat. Komisařka Jourová si nebrala servítky: „Přístup kanceláře prezidenta považuji za cenzorní a myslím si, že je v rozporu s českými zákony, zejména s Listinou (základních práv a svobod, pozn. red.),“ pojmenovala situaci bez obav.
Pražský dopravní podnik se zabývá otázkou, které noviny nabídnout cestujícím v hromadné dopravě, kde dosud měla své výhradní postavení (či posezení?) Mafra z holdingu Agrofert. Od primátora Hřiba (Piráti) dostal podnik dopis s upozorněním, aby při výběru věnoval zvýšenou pozornost zákonu o střetu zájmů, píše Zdislava Pokorná.
Opozice přestane blokovat klíčový zákon k dostavbě jaderné elektrárny Dukovany, podmínkou ale je, aby vládní koalice podpořila návrh na vyloučení účasti ruského koncernu Rosatom. Opozice se na tom dohodla na jednání s multiministrem Karlem Havlíčkem. Více o lex Dukovany píšou Lukáš Prchal a Michal Tomeš.
Takzvané boletické panely byly za socialismu oblíbeným stavebním materiálem. Nehořlavé, lehké, cenově dostupné. Tak proč z nich nestavět?! Až později se ukázalo, že azbest v nich obsažený je vysoce karcinogenní. A nejvíce nebezpečný je, když se opravuje nebo bourá. A budov z azbestu jsou v Česku stovky. Nyní se bourá jedna z nich – pražský hotel InterContinental… a to bez jakékoliv odpovídající ochrany. Více o tom, jak je azbest, který není vidět ani cítit, nebezpečný, píše Iva Bezděková.
V dalším textu upozorňujeme na člověka blízkého Pražskému hradu bez prověrky. Ne, tentokrát nejde o hradního kancéře Mynáře, ale o šéfa hradního bezpečnostního odboru, který má nakládání s tajnými zprávami v popisu práce. Hrad v tom však nevidí problém, a proti článku Lukáše Prchala a Prokopa Vodrážky se dokonce veřejně ohradil. Být ve své pozici jaksepatří důvěryhodný ale nemá problém jen šéf tohoto odboru. Prověrka chybí například i exministru a šéfovi Vinohradské nemocnice Petru Arenbererovi nebo Hamáčkovu náměstkovi Michalu Haškovi. Oba už o ni ale zažádali.
Prezident Zeman se na své návštěvě Vídně stihl ohradit i vůči článku, který popisuje, že žádal o výměnu velvyslankyně v Rakousku Ivany Červené. Případ jsme popsali zde.
Proti dalšímu vysokému ústavnímu činiteli, premiérovi Andreji Babišovi, se už spikl i celý Evropský parlament. Ten v dnešním hlasování vyzval Evropskou komisi, aby posoudila nezávislost českých orgánů vůči premiérovi ve věci možného střetu zájmů. Po komisi chtějí europoslanci také aktivování nového mechanismu, který podmiňuje vyplácení unijních dotací členskému státu dodržováním role práva.
Svět se spikl i proti poslanci Volnému, který byl na Facebooku úspěšnější než mágové populismu sociálních sítí let minulých: Babiš či Okamura. Správci sítě mu smazali stránku s desítkami tisíc sledujících. Jeho fanoušci už se proto seběhli na šifrovanou chatovací platformu Telegram. A čtení je to výživné: mezi pokřiky, že „my se nedáme“, se například můžete podívat i na videa o tom, že je země placatá. Profil byl Volnému zablokován kvůli tomu, že na něm poslanec šířil nenávistné projevy; pro jeho stoupence je to však jasný důkaz toho, že je Volný pro světové elity, ať už je to kdokoliv, nepohodlným jedincem.
A máme tu první rekord a ocenění za něj si přebírá… slyšte virbl… premiér Andrej Babiš! Jeho impérium (korektně řečeno impérium jeho svěřenských fondů) získalo loni rekordní dotace. Eliška Hradilková zjistila, že si na ně sáhlo 66 jeho firem a jejich součet se vyšplhal na miliardu korun. Z toho drobných sto padesát milionů má nejspíš ještě více vybělit holdingové jogurty a ještě více zrůžovět holdingové salámy (nebo tak něco).
Mezi nejlepší novinářské počiny loňského roku se dostaly čtyři texty a jeden audiorozhovor se značkou Deníku N. Nominované texty v kategorii nejlepší rozhovor (Jana Ciglerová, jejíž rozhovor je nominovaný i na Cenu veřejnosti), nejlepší komentář (Jana Ustohalová a Jiří Pehe), nejlepší reportáž (Michael Švec) a nejlepší audiovizuální rozhovor (Filip Titlbach) si můžete přes víkend přečíst zde. Odemykáme je.
Zdroj: Notesy Deníku N
…
…
|
|
|
|
|
Zdroj: výběr z newsletteru iRozhlas
Doporučujeme z Respektu ZDE.
Předchozí týden v ON: