Úvodní stránka 30 OBRAZEM 30 Minulý týden aneb listování novinami 31. 5. – 6. 6. 2021: státní dluh babišovy vlády nelze splatit, hovňousek klaus a jiné zajímavosti
Minulý týden aneb listování novinami
Listování novinami

Minulý týden aneb listování novinami 31. 5. – 6. 6. 2021: státní dluh babišovy vlády nelze splatit, hovňousek klaus a jiné zajímavosti

O čem psaly české noviny v týdnu od pondělí 31. května do neděle 6. června 2021?
Otevřené noviny pro vás připravily výběr v pravidelném článku „Minulý týden aneb listování novinami“.

Soudruh Filip ukázal naivním demokratům, co je komunismus zač.
Lži, nenávist a třídní boj.

Pro případ nečekané krize má stát strategické zásoby obilovin, oleje, masa a dalších potravin. Na tom by nebylo nic zvláštního. V Česku bohužel ale není nic zvláštního ani na tom, že většinu těchto zásob pro stát skladují firmy z premiérova podnikatelského impéria. Podle zjištění Elišky Hradilkové Bartové za to Agrofert inkasuje od státu 170 milionů korun ročně.

Podle serveru Seznam Zprávy podal Agrofert žalobu k Soudnímu dvoru EU na Evropský parlament. Ten totiž loni schválil rezoluci o střetu zájmů Andreje Babiše. Agrofert si chce podle Seznamu vysoudit přístup k dokumentům, na základě kterých poslanci podle něj hlasovali.

Hospodářské noviny informují o studii, podle které mají čeští ministři nejnižší účast na zasedáních Rady EU ze všech zemí, které v příštích dvou letech čeká předsednictví, což je kromě nás ještě Slovinsko, Francie a Švédsko. Z 97 schůzek se členové Babišovy vlády účastnili jen čtyřicetkrát.

Rada ČT hledala právní kancelář, která má posoudit, zda je ředitel České televize ve střetu zájmů. Některým radním vadí, že výběr kanceláře nebyl nijak zdůvodněn a že jde o neznámou firmu.

Ode dneška měl mít každý občan nárok na dva PCR testy měsíčně zdarma. Ministerstvo zdravotnictví, které tuto změnu slíbilo, ale neposlalo laboratořím včas nutné pokyny, a proto se řada z nich na nový systém nestačila připravit.

Šéfka státní kasy Alena Schillerová chce snížit resortu obrany plánovaný rozpočet o 4,4 miliardy korun. Vláda přitom vzala nedávno na vědomí materiál ministerstva obrany, podle nějž je třeba příští rok vyčlenit 8,3 miliardy korun na první splátku za pásové obrněnce. Odebrat z rozpočtu více než polovinu takové částky by uzavření zakázky vážně ohrozilo Návrh seškrtat obraně rozpočet přišel jen několik dní před hlasování o nedůvěře Babišově vládě… kterou, jak se zdá, podpoří komunisté svým odchodem a kteří se netají svou nelibostí vůči NATO.

Vláda na začátku týdne schválila odvolání českého velvyslance u OSN v Ženevě Petra Gajduška a velvyslankyně v Rakousku Ivany Červenkové. Červenková byla odvolána na žádost prezidenta Miloše Zemana kvůli tomu, že mu měla v roce 2019 poskytnout špatné informace. O velvyslanecké rošádě v režii ministerstva zahraničí a prezidenta Zemana píší Markéta Boubínová a Lukáš Prchal.

Přijeďte na pivo, lákal Babiš cizince před pěti dny. Teď mluví o „popíjejících cizácích“ článek, který sepsali kolegové Honza Tvrdoň a Kirill Ščeblykin. Premiér v posledních dnech totiž znatelně přitvrdil předvolební rétoriku a na scénu se opět dostalo téma migrace. O cizincích, které sám před pár dny do země zval, začal mluvit jako o cizácích a proti konkurenci vytáhl domnělé promigrační záměry.

Zdroj: Notesy Deníku N

31. 5. 2021 v podcastu Vinohradská 12ZDE,
PŘEPIS ROZHOVORU

DOPORUČUJEME související: 20 minut Radiožurnálu 2. 6. 2021
redaktor Vladimír Kroc
host Václav Klaus st. – v pocitu uraženosti opouští studio
Textem, zvukem i obrazem na YouTube ZDE.

… následně se klaus přišel vypovídat xaverovi veselému, postěžoval si, že nedal redaktorovi (Krocovi) pěstí a konstatoval: „Jsem hovňousek.“
… no není to?  :-))

Ministr Vojtěch rozpustil Radu pro řízení epidemie onemocnění covid-19. ‚Chci zjednodušit systém,‘ tvrdí

Dát prostor expertům. S tímto záměrem založil v listopadu tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný Radu pro řízení epidemie onemocnění covid-19. V té se o opatřeních radili opoziční i vládní poslanci, odborníci i zástupci profesních organizací. Nyní rada přestala existovat. Ke 31. květnu ji rozpustil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Cílem je systém zjednodušit a zefektivnit,“ uvedl Vojtěch pro server iROZHLAS.cz…Vít Svoboda na iRozhlas, 1. 6. 2021 ZDE.

Státní dluh nelze splatit. Výplach úspor na důchod riskují střadatelé do penzijních fondů

Dluhy státní kasy a všech dalších veřejných institucí jsou už tak velké, že řádek v novinách na počet nul nestačí. Číslo pro fyzika. Dluhy státu se financují státními dluhopisy. Příští vlády dluhy nemůžou splatit běžnou cestou. Nikdy. Peníze rychle ztrácejí na ceně. Kam a do čeho tedy s rodinnými úsporami?
Celý článek Vladimíra Brůny na Hlídací Pes.org, 1. 6. 2021 ZDE.

Kauza střetu zájmů míří k evropské prokuratuře. ‚Nemáme jinou možnost,‘ říká Bradáčová

Nejen Evropská komise. Střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) se zabývá také česká policie. Zkoumá, zda mohl být kvůli čerpání dotací či veřejných zakázek ze strany Agrofertu spáchán trestný čin. Teď ovšem dojde ke změně v dohledu: případ míří do Lucemburku, kde sídlí nově zřízený Úřad evropského veřejného žalobce. Ten si jen z Česka převezme zhruba 60 případů týkajících se závažné hospodářské kriminality s dopadem na evropský rozpočet… Kristýna Guryčová 2. 6. 2021 na iRozhlas ZDE.

SLEDUJTE informace pod štítkem „střet zájmů“ na iRozhlas ZDE.

To muselo dát práce, přitom taková blbost.“ Vláda nepadla, oddychli si všichni od Babiše po Fialu

Komunisté před hlasováním o nedůvěře opustili sál Poslanecké sněmovny, vláda vydržela a skoro všem se ulevilo. Andreji Babišovi proto, že se mu povede dokončit v premiérském křesle volební období, což v Česku zdaleka není norma. Sociálním demokratům proto, že si budou moci ještě pár měsíců užít mocenských benefitů. A demokratické opozici proto, že si mohla v přímém přenosu střihnout morální cvičení na téma „tuto vládu musíme svrhnout, protože je to správné“, ale zároveň se ke slovu nedostane Miloš Zeman, který by v případě pádu vlády nezaváhal a udělal by z české politiky kůlničku na dříví.

Výsledek: win-win-win…

Celý komentář Petra Honzejka v HN, 3. 6. 2021 ZDE.

‚Nikomu z nás to neřekli.‘ Ministerstvo pro místní rozvoj vypsalo v tichosti další výzvu o unijní peníze

Bezmála měsíc uběhl od kritizované „klikačky“ o evropské peníze pro nemocnice. Ministerstvo pro místní rozvoj ale čelí kritice i za další výzvu. U té sice nerozhodují vteřiny, důležitý je tentokrát čas podání. Resort navíc vypsání výzvy neavizoval, což se nelíbí například Martinu Netolickému (ČSSD), hejtmanovi Pardubického kraje. „Nikomu neřekli, že to vyhlašují,“ říká. Jeho jihomoravský kolega Jan Grolich (KDU-ČSL) chce situaci dál řešit.

Celý článek Martina Štorkána na iRozhlas, 3. 6. 2021 ZDE.

Česko covidovou krizi zvládlo hůře než srovnatelné země, píše OECD

Pravidelný ekonomický výhled, který zveřejňuje Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), jejímž je Česko členem, je tentokrát úzce spojen s dopady pandemie covidu-19 na ekonomiku a společnost. Ekonomické vyhlídky Česka OECD vnímá pozitivně, v pohledu zpět na to, jak vláda zvládla krizi ve vztahu k nemocným a zemřelým, je ale kritická…

Celý článek Roberta Břešťana na HlídacíPes.org, 3. 6. 2021 ZDE.

Zeman je dezorientovaný a mimo. Kdyby měl atomový kufřík, bál bych se, říká Pavel Fischer

  • Zjistili jsme, že se děje něco vážného s prezidentem republiky. Senát v tomto případě kontroluje hlavu státu, to není nic osobního.
  • Ty věci okolo Vrbětic jsou natolik závažné, že je třeba jednat. Miloš Zeman mluví o více vyšetřovaných verzích, neopraví se, neomluví, vyzradil utajované informace, říká senátor Pavel Fischer.
  • Svým chováním ohrožuje ostatní instituce, dodává.

DVTV 4. 6. 2021 a články související v HN ZDE.

 

Tip týdne:

  • Muzea a galerie se po několika měsících opět otevřely veřejnosti.
  • Redakce HN vám přináší tipy na 10 výstav, které byste si neměli nechat ujít.

Toyen, Sluneční králové nebo slivovice u Rudolfa Jelínka. Nabízíme 10 tipů na znovuotevřené výstavy

 

 

Předchozí v ON:

Minulý týden aneb listování novinami 24. 5. – 30. 5. 2021: už aby ta marketingová dechovka dohrála

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Přestupní terminál Úvaly: cíl a výsledek architektonické soutěže

Železniční zastávka Úvaly patří mezi jedny z nejvíce vytížené železniční zastávky na trati Kolín – Praha. Proto již při rekonstrukce koridoru v letech 2015 – 2017 město Úvaly intenzivně spolupracovalo ...