Korupce v českém fotbale, kdo vlastní česká média a co je politická kampaň. Výběr z kauz Transparency International

„Nejen českým fotbalem zamával policejní zátah v sídle FAČR a MŠMT. Během něj bylo zadrženo několik vysokých funkcionářů ze sportovního odvětví, pražského magistrátu a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Nakonec se obvinění vztahuje zatím pouze čtyři osoby včetně Miroslava Pelty a Simony Kratochvílové, náměstkyně MŠMT pro sport. Kauza se promítla i do volby nového předsedy FAČR, která skončila v prvním kole fiaskem. O korupci ve fotbale jsme s odborníky debatovali ve vršovickém Ďolíčku. Záznam debaty naleznete na našem youtube kanálu:

V průběhu posledních politicky turbulentních týdnů (nejen) na české scéně opět vyvstala otázka nezávislosti médií, kterou dokonce řešil 1. června na svém plénu Evropský parlament. Proto jsme se pustili do analýzy majetkových struktur mediálních domů působících na českém trhu. I na jejím konci ale zůstala bílá místa. Vyzvali jsme proto dotyčná média, aby doložila konečné vlastníky a veřejnost tak věděla, kdo za těmito médii stojí.

Některá česká média vykazují (dosti alarmující) selhání v oblasti transparentnosti majetkových vztahů. Jaká to jsou představí v několika vteřinách analytik TI Milan Eibl. www.transparency.cz/ti-doporucuje-medialnim-domum-dolozte-konecne-vlastniky-at-ma-verejnost-prehled-kdo-za-vami-doopravdy-stoji/ #VterinyTI

Andrej Babiš se s redaktorkou Českého rozhlasu pohádal o to, který výdaj do kampaně započítat a který ne. Například náklady na poradce, tiskové mluvčí nebo PR specialisty se podle něj do kampaně nezapočítávají. Ředitel TI David Ondráčka uvádí v rozhovoru pro INFO.CZ pravidla financování na pravou míru. K startujícím volebním kampaním vystoupil také v Otázkách Václava Moravce, kde upozornil, že jsme již uprostřed volební kampaně a vše je třeba vnímat v kontextu.“
převzato z TI ze dne 21.6.2017
náhledový obrázek: ilustrační pxhere nebo záznam Debaty z Ďolíčku na YouTube

Související příspěvky