Monitoring voleb 2017 aneb „Všechno je to kampaň!“

Všechno je to kampaň! Inzerce, billboardy, mítinky, ale i facebookové posty se zvířátky. Na to vše vynakládají strany a kandidáti před volbami miliony korun s jediným cílem – získat co nejvyšší volební zisk. Získat vaše hlasy. Jak ale takové kampaně probíhají, kdo je připravuje a kolik stojí? To vše budeme díky vám sledovat – a to jak v parlamentních, tak i prezidentských volbách!

  • Budeme hlídat férovost kampaní průběžně a finální výsledky dostanete v dostatečném předstihu ještě před volbami.

  • Budeme rozplétat složitou strukturu sponzorských vazeb a odhalovat identitu mnohdy záhadných dárců a podporovatelů.

  • Budeme monitorovat klasická i on-line média a ověřovat, zda objemy placeného reklamního prostoru odpovídají stranami uvedeným nákladům – a to včetně sociálních sítí!

A nejen to.

Na závěr našeho několikaměsíčního monitoringu zpracujeme přehledné hodnocení transparentnosti financování předvolebních kampaní všech relevantních politických stran a kandidátů. Výsledné známkování stran zveřejníme ještě před volbami na stránkách www.transparentnivolby.cz

Jestli tento nelehký úkol zvládneme ale záleží i na Vás. Dívat se stranám pod prsty, získat veškerá data, vytřídit je, vyhodnotit, ověřit a zpracovat do přehledné a srozumitelné podoby, je velice nákladné. Přestože by se mělo jednat o základní demokratický servis, je velmi těžké najít na to prostředky – věřte nám, opravdu jsme se snažili! A tak nám nezbývá, než vás požádat o pomoc.

Podpořte férové a transparentní volby ZDE.

převzato z Transparency International, červen 2017
náhledový obrázek: ilustrační wikimedia

Související příspěvky