Jednou z nejviditelnějších činností, se kterými se v posledních letech v české krajině setkáváme, je sázení stromů a znovyvysazování lesů. Do akcí na jejich podporu se zapojili nejen dobrovolníci, ale i obce a nejrůznější organizace. Díky nim se objevují stromořadí na místech, kde bývala v minulosti, obnovují se remízky a meze. Tento trend se objevil nejen v České republice, můžeme ho sledovat po celém světě.
Protože ale na řadě míst dochází k zalesňování i tam, kde taková činnost není přínosem, zveřejnili odborníci z Royal Botanic Gardens, Kew a Botanic Garden Conservation International deset zlatých pravidel pro (znovu)zalesňování tak, aby byly omezeny negativní dopady na biodiverzitu a krajinu. Pravidla sestavili poté, co se nejen v Británii objevily projekty, které mohou způsobit více škody než užitku.
1. Nejprve chraňme existující lesy
2. Do zalesňovacích projektů zapojme místní obyvatele
3. Podporujme co nejrozsáhlejší obnovu biodiverzity, abychom dosáhli více cílů najednou
4. Pro zalesnění vyberme tu správnou oblast
5. Využívejme přirozenou obnovu lesa, kdekoli je to možné
6. Vyberme ty správné druhy stromů, které pomohou obnovit biodiverzitu
7. Ujistěme se, že jsou stromy schopné se přizpůsobit změně klimatu
8. Plánujme dopředu
9. Učme se tím, co děláme
10. Ať se to vyplatí
… Některá z těchto pravidel je možné uplatnit jen u velkoplošných zalesňovacích projektů v afrických nebo jihoamerických zemích, ovšem řada z nich je použitelná i na našem území, kde dochází k výsadbám na podstatně menších rozlohách…
Podrobně doporučujeme v článku Blanky Lednické
Deset zlatých pravidel pro obnovu lesů
v Ekolistu, 7. 2. 2021 ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační
Související pozvánka:
Ve dnech 24. až 26. února 2021 se uskuteční online konference Reforestation for Biodiversity, Carbon Capture and Livelihoods. Na této konferenci proběhne řada přednášek a debat na téma zalesňování, ochrany a obnovy lesů apod. Účast na konferenci je zdarma, registrovat se můžete na stránkách RBG Kew.