Co mám dělat když najdu v přírodě „opuštěné“ mládě. Nová aplikace Zvíře v nouzi

Na jarních vycházkách přírodou, ale i na svých zahradách a v parcích můžeme narazit na ptačí holátka, malé zajíčky, veverčata či jiná zdánlivě osamělá mláďata. Většinou nás hned napadne, že jim musíme nějak pomoci. Ale jak? Ne vždy jim svou aktivitou totiž opravdu pomůžeme. Někdy je mnohem lepší potichu se vzdálit. Řiďme se proto radami zkušených zvířecích záchranářů. Do telefonu si můžeme nyní nainstalovat i zcela novou „záchranářskou“ aplikaci Zvíře v nouzi, která pomůže nám v rozhodování, ale především zvířatům, která jsou skutečně nebo jen zdánlivě v nouzi.

 

„Nejčastěji se v květnu do záchranných stanic dostávají mláďata ptáků – drobní pěvci jako kosi, drozdi, vrabci, a sovy , konkrétně kalousi, puštíci. Ochránci přírody upozorňují, že se zpravidla jedná o mláďata, která svá hnízda opustila zcela dobrovolně v rámci svého přirozeného vývojového cyklu. Létat začnou až za pár dní, ale rodiče je i mimo hnízdo krmí. Tato mláďata pomoc člověka nepotřebují, což ovšem často lidé netuší a ve škodlivé snaze jim pomoci je sbírají…

U malých zajíčků a srnčat platí to samé, co u ptáků – nesbírat, pokud nejsou zraněná či zmateně nepobíhají po okolí. Jejich matky je záměrně nechávají o samotě, aby na ně neupoutávaly pozornost. O svá mláďata se ale starají.

Pokud se jedná o nalezená veverčátka, ta se bez pomoci odborníků neobejdou. Malá mláďata se mimo hnízdo dostanou jen v případě, kdy je matka přenáší z jednoho hnízda do druhého (např. jako prevenci proti napadení parazity) a může se stát, že je vyplašena a mládě upustí. Ve většině případů jej nehledá a ono tak zůstane napospas osudu.

Dostanou-li se do záchranných stanic mláďata zraněná, bývá to velmi často v důsledku zranění psem či kočkou…Mnohem lepší, než volat ochránce zvířat, je zranění divoce žijících zvířat domácím mazlíčkem předejít. Pokud víte, že kosice na zahradě vyvedla mladé, nebo že jsou za plotem čerství zajíčci, zajistěte, aby k nim kočka či pes nedostali. Stačí vydržet několik kritických dní, než začnou ptáčata sama létat či zajíci běhat.

Pokud v přírodě najdete mláďátko, dřív, než jej začnete zachraňovat, se u ochránců přírody informujte, co dělat. Pomoci vám může tato aplikace.

Ochránci zvířat věří, že díky aplikaci by se také mohl snížit počet mláďat, která lidé z přírody zbytečně „zachrání“ a odnesou do stanice. Ne všechna zvířata potřebují lidskou pomoc. Je celá řada živočichů, která svá mláďata nechávají dlouhou dobu o samotě a vrací se k nim je nakrmit. Mláďatům nic není, jen jejich druh zvolil tuto životní strategii.

Aplikace také umožňuje vybrané záchranné stanici přispět na provoz.
První verzi aplikace nabídl zcela zdarma vývojář Miroslav Poživil. K vytvoření verze pro Android byla oslovena Univerzita Hradec Králové v loňském roce a úkolu se ujali studenti Fakulty informatiky a managementu UHK David Bárta a Martin Hromádko.“

zkrácené články „K jaru a přírodě…“ ZDE a  „Nevíte co dělat..“ ZDE .
zdroj: ekolist
náhledový obrázek a foto: ilustrační pixabay

Související příspěvky