„Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dne 27. 2. 2023 zveřejnilo očekávanou novelu energetického zákona tzv. Lex OZE II.
Zavádí pravidla pro komunitní energetiku, definuje zranitelného zákazníka a posiluje ochranu spotřebitelům.
Podle právní analýzy expertní skupiny Frank Bold bude mít novela oproti původnímu návrhu praktický pozitivní dopad nejméně ve třech oblastech: komunitní energetika, ochrana spotřebitele a energetické bezpečnosti.
Celkově má novela šanci navýšit v Česku podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na výrobě a spotřebě energie.
…
„Včera bylo pozdě – doslova. Termín pro zavedení komunitní energetiky už uplynul před dvěma lety. Od té doby Česká republika porušuje evropské právo a vystavuje se hrozbě pokuty. Díky přijetí novely Lex OZE II konečně začneme transponovat evropské směrnice a především umožníme obcím, firmám i lidem, aby si vyráběli a sdíleli vlastní elektřinu,” hodnotí zpoždění transpozice evropské legislativy Laura Otýpková.
Novelu nyní projedná vláda a následně i Parlament České republiky. Bude potřeba také přijmout prováděcí právní předpisy, které připravuje Energetický regulační úřad a MPO. Původně plánovaná účinnost sdílení elektřiny k 1. 7. 2023 se kvůli průtahům v legislativním procesu posunula až na 1. 1. 2024. To je sice ambiciózní, ale stále realistický termín.
Z analýzy Frank Bold a Unie komunitní energetiky navíc vychází, že novela je připravená kvalitně a z legislativně-technického hlediska je dokončená.
Zbrzdit ji však stále mohou politické boje.“
Zdroj: Frank Bold
Nový návrh novely Lex OZE II přináší tři pozitiva: vyšší energetickou bezpečnost i soběstačnost a posílení práv energetických společenství i spotřebitelů
Náhledový obrázek: ilustrační
Předchozí k tématu komunitní energetika v ON:
Sledujte články pod štítkem Energetika a obnovitelné zdroje v ON.