Úvodní stránka 30 ZPRÁVY 30 Aktuality 30 Co je nového s novelou energetického zákona s pravidly pro komunitní energetiku, neboli s Lex OZE II?

Co je nového s novelou energetického zákona s pravidly pro komunitní energetiku, neboli s Lex OZE II?

„Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dne 27. 2. 2023 zveřejnilo očekávanou novelu energetického zákona tzv. Lex OZE II.

Zavádí pravidla pro komunitní energetiku, definuje zranitelného zákazníka a posiluje ochranu spotřebitelům.

Podle právní analýzy expertní skupiny Frank Bold bude mít novela oproti původnímu návrhu praktický pozitivní dopad nejméně ve třech oblastech: komunitní energetika, ochrana spotřebitele a energetické bezpečnosti.

Celkově má novela šanci navýšit v Česku podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na výrobě a spotřebě energie.

„Včera bylo pozdě – doslova. Termín pro zavedení komunitní energetiky už uplynul před dvěma lety. Od té doby Česká republika porušuje evropské právo a vystavuje se hrozbě pokuty. Díky přijetí novely Lex OZE II konečně začneme transponovat evropské směrnice a především umožníme obcím, firmám i lidem, aby si vyráběli a sdíleli vlastní elektřinu,” hodnotí zpoždění transpozice evropské legislativy Laura Otýpková.

Novelu nyní projedná vláda a následně i Parlament České republiky. Bude potřeba také přijmout prováděcí právní předpisy, které připravuje Energetický regulační úřad a MPO. Původně plánovaná účinnost sdílení elektřiny k 1. 7. 2023 se kvůli průtahům v legislativním procesu posunula až na 1. 1. 2024. To je sice ambiciózní, ale stále realistický termín.

Z analýzy Frank Bold a Unie komunitní energetiky navíc vychází, že novela je připravená kvalitně a z legislativně-technického hlediska je dokončená.
Zbrzdit ji však stále mohou politické boje.“

Zdroj: Frank Bold
Nový návrh novely Lex OZE II přináší tři pozitiva: vyšší energetickou bezpečnost i soběstačnost a posílení práv energetických společenství i spotřebitelů
Náhledový obrázek: ilustrační


Předchozí k tématu komunitní energetika v ON:

Vylepšete připravovanou novelu energetického zákona! Připomínky veřejnosti už jen dnes. Petice a dopis ministrovi

Komunitní energetika potřebuje komplexní změnu legislativy i přístupu. Česká republika i v tomto ohledu zaspala

 


Sledujte články pod štítkem Energetika a obnovitelné zdroje v ON.

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

S knížetem se můžeme rozloučit do pátku v kostele Maltézských rytířů, pohřeb bude v katedrále v sobotu 9. prosince 2023. AKTUALIZACE

V kostele Panny Marie pod řetězem v ulici Lázeňská 285 na Malé Straně se lidé mohou rozloučit s bývalým hradním kancléřem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.  Kostel je otevřený ve ...