Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Komunitní energetika potřebuje komplexní změnu legislativy i přístupu. Česká republika i v tomto ohledu zaspala

V České republice stále chybí zákonná úprava komunitní energetiky. Ta by občanům a obcím umožnila zakládat energetická společenství a v nich vyrábět elektřinu pro vlastní spotřebu, sdílet ji mezi sebou a přebytky prodávat do sítě.

Potenciál decentralizovaného trhu s energiemi je velký a přinese občanům řadu konkrétních výhod jako nižší výdaje na energie a posílení lokální ekonomiky…

… Pro řadu lidí může být odrazující fakt, že investice do komunitní energetiky vyžadují značné finanční prostředky. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se o náklady rozdělit se státem nebo Evropskou unií. V evropských fondech jsou na rozvoj komunitní energetiky připraveny desítky miliard korun. Například Modernizační fond je schopný pokrýt až 75 % investic obecního projektu. Banky navíc pro podobné záměry poskytují, zatím pouze v zahraničí, zvlášť zvýhodněné úvěry…

Unie komunitní energetiky pracuje na návrzích s cílem prosadit rychlé, avšak komplexní změny. Teprve kvalitní legislativní změny, které umožní efektivní fungování energetických společenství, skutečně odstartují rozvoj komunitní energetiky.

Přečtěte si celou analýzu v Ekolistu, 18. 10. 2022:
Václav Prais: Co lidem přinese komunitní energetika?
Náhledový obrázek: ilustrační


Související v ON:

Česká republika zaspala destiletí, ostatně jako ve všech modernizacích a udržitelných trendech. Určující politické síly u nás – zemanova ČSSD, ODS pod jakýmkoli vedením a babišova firma ANO –  totiž kvůli svým zájmům na zájem budoucnosti ČR celá léta kašlaly.

Většinová společnost, obce, města a městské části se tomuto zasmrádlému, prolhanému pohodlíčku, které vede do pekel, s nadšením podřídila.

Výjimky potvrzují pravidlo. Tak se například ve svém šťastném období 2018 – 2022 zachovaly Klánovice. Dnes mají fotovoltaiku na střeše úřadu, vyměněné kotle a k témuž je připravena většina budov ve správě městské části. Viz např. ZDE.

 

Sledujte téma Energetika a obnovitelné zdroje
V Otevřených novinách od roku 2015.

Související příspěvky