Vánoční kolo Živé zahrady 2019 potvrdilo již dříve zveřejněnou informaci o tom, že nejběžnější zahradní pták – kos černý – již není nejběžnější. Před rokem 2018 se vykytoval na cca 95 % zahrad, v zimě 2019 to však bylo pouze na 77 %, a toto číslo potvrzují i předběžné výsledky ze zimy 2019. Statistiky Živé zahrady zaznamenaly i extrémně nízký výskyt zvonka zeleného. Byl pouze na 41 % zahrad. Zvonek přitom nepoklesl skokově tak, jako tomu bylo v roce 2018 u kosa, nýbrž jde o setrvalý pokles…
Další kolo Živé zahrady, kterou organizuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP), proběhne 4. víkend v květnu a bude tradičně zaměřené i na jiné druhy a skupiny živočichů, než jsou ptáci.
Přihlášky zahrad do soutěže jsou zde.
Program Živá zahrada poskytuje takové unikátní údaje o výskytech běžných živočišných druhů na zahradách už od roku 2004, kdy ho ČSOP odstartoval. Přitom občanská věda (tj. dlouhodobá pozorování přírody jednotnou metodikou v masovém měřítku a tedy s využitím nadšené laické veřejnosti) samozřejmě není primárním cílem Živé zahrady. Tím je podpora biodiverzity v našem nejbližším okolí a ve spolupráci s veřejností.
Celou informaci Petra Stýbla najdete v Ekolistu 4.1.2020 ZDE.
Související:
„…Nikdy jsem nikde netvrdil, že obyčejný kos vymře. Pouze jsem na základě prokazatelného úbytku kosů v roce 2018 položil řečnickou otázku „Vymře obyčejný kos?“. V tiskové zprávě (3.1.2019) s tímto nadpisem jsem chtěl upozornit na to, že v Česku už 15 let existuje program Živá zahrada, který sdružuje lidi, kteří chtějí mít na zahradě aspoň pár prvků přírodního prostředí a vytvářet útočiště alespoň nějakým divokým zvířatům…“ ZDE.
Náhledový obrázek: zimní zahrada – kalina, foto ON