Úvodní stránka 30 PETICE, VÝZVY, HLASOVÁNÍ, SOUTĚŽE 30 Železniční most na Výtoni bojuje za svou budoucnost. Pomůžete?
Železniční most
Výtoňský most zachycený na fotografii Josefa Sudka - detail, zdroj: Praha Sobě

Železniční most na Výtoni bojuje za svou budoucnost. Pomůžete?

Osud železničního mostu na Výtoni není lhostejný nám, ani tisícům Pražanů.
Obrovská vlna podpory za jeho zachování zafungovala jako záchranná brzda a pomohla znovu otevřít diskuzi o budoucí podobě propojení břehu pod Vyšehradem se Smíchovem

Dle závěrů Prof. Dr. Eugena Brühwilera ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne je Výtoňský most opravitelný za použití moderních technologií a po rekonstrukci by opět splňoval aktuální zátěžové nároky. Rekonstrukce stávajícího mostu a stavba paralelní třetí koleje je současně nejrychlejší cestou, jak most zachránit a zachovat spojení mezi oběma pražskými břehy.  Ve své přednášce uvedl ze své mnohaleté praxe několik příkladů zdařilých oprav historických nýtovaných konstrukcí. Každou konstrukci lze sanovat a upravit tak, aby vyhovovala potřebám moderního využití. Na opravitelnosti mostu se též shodlo technické kolokvium a prof. Brühwiler dodal, že most lze rekonstruovat s životností více jak 70 let.

 

Posudek je ke stažení zde:
https://www.tsk-praha.cz/static/Vysehrad_Railway_Bridge.pdf 

S rekonstrukcemi nýtovaných konstrukcí má své zkušenosti i pražská Technická správa komunikací.
Podívejte se, jak se nýtovaly lávky pro pěší právě na železničním mostě v režii TSK:
https://www.facebook.com/TSKPraha/videos/883753165322665

 

Adam Scheinherr (radní pro dopravu Prahy v obdodbí 2018 – 2022) proto vyzval ministra dopravy Martina Kupku, aby Správa železnic respektovala stanoviska, která během kolokvila (které se konalo v polovině února 2023) zazněla z úst odborníků. Pan ministr zároveň přislíbil, že bude revidovat dokumentaci, kterou v minulosti již Správa železnic k rekonstrukci pořídila. Tu by bylo vhodné dle Adama Scheinherra aktualizovat právě o závěry výše uvedených zahraničních studií.

 

Pokud chcete i vy podpořit záchranu tohoto ikonického pražského mostu,
sledujte facebookové stránky Adam Scheinherra,
iniciativy Nebourat.cz 
a podepište petici: https://nebourat.cz/

 

Zdroj:

Náhledový obrázek: Výtoňský most zachycený na fotografii Josefa Sudka -detail , zdroj: Praha Sobě, newsletter 28. 2. 2023

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Velikonoce 2023 v naší farnosti u kostela Povýšení sv. Kříže v Kolodějích

  Sledujte aktuality na https://kolodeje.farnost.cz/   Informace, články a pozvánky k tématu najdete v Otevřených novinách od roku 2015 pod štítkem Velikonoce.