Národní kronika a SenSen připravily nový mezigenerační projekt Dopis vnoučeti. Jeho cílem je zjistit, jaký vzkaz chtějí senioři poslat nejmladší generaci, a tento vzkaz následně také doručit – prostřednictvím sdělovacích prostředků a sociálních sítí. Napište svůj vzkaz i vy! Podrobnosti, jak se do projektu Dopis vnoučeti zapojit, naleznete zde.
Zapojením do projektu Dopis vnoučeti získáte možnost předat svoji životní moudrost a zkušenosti dál mladé generaci. Sami si při tom utřídíte myšlenky, zhodnotíte, co pro vás bylo a je v životě důležité. Po napsání dopisů proběhnou besedy s novinářkou a historičkou Juditou Matyášovou, na které vás pozveme. Projekt chceme završit za účasti autorů dopisů konferencí v Praze.
Každý z nás někdy slyšel pojem fair trade. Při vyřčení těchto slov se vám nejspíš vybaví reklama zobrazující kafe, čokoládu a šťastné pěstitele uprostřed sklizně. Většina zákazníků má povědomí o tom, že jsou fairtradové věci dobrá volba, ale možná si už nejsou jistí, proč vlastně…více na Forbesu ZDE, zdroj: NSZM
Fair trade by měl být pro vás jako zákazníka zárukou, že výrobní proces, kterým produkty putují, má nějaká pravidla, garantuje rozumné zacházení s lidmi, kteří se na výrobě podílejí, a v neposlední řadě myslí i na životní prostředí. Tak až si příště půjdete koupit kávu, víte, po jaké se podívat.
Evropská komise v lednu 2019 představila diskusní dokument „Dosažení udržitelnější Evropy do roku 2030“. Celá tisková zpráva a dokumenty ke stažení ZDE.
Evropská unie se v posledních letech stala průkopníkem v otázce udržitelnosti. Zavedla přísné sociální a environmentální normy a prosazuje dodržování Pařížské dohody o změně klimatu a inovativní koncepce jako například oběhové hospodářství. Junckerova Komise od počátku svého mandátu začleňuje priority udržitelného rozvoje do všech svých politik.
Evropská unie však stejně jako zbytek světa čelí naléhavým, složitým a neustále se měnícím výzvám, jež souvisejí zejména s tzv. ekologickým zadlužením a změnou klimatu, demografickými změnami, migrací, nerovností, hospodářskou a sociální konvergencí a tlakem na veřejné finance. Vzrůstající sklony k izolacionismu a nacionalismu jsou navíc dokladem toho, že příliš mnoho Evropanů se v rychle se měnícím světě necítí před změnami dostatečně chráněno. Tyto nezpochybnitelné skutečnosti by v nás však neměly vzbuzovat strach, ale naopak nás inspirovat k tomu, abychom jednali.
Náhledový obrázek: ilustrační