Zastírací soud o Bečvě a zmanipulovaný posudek aneb Dva roky záhad při vyšetřování a palčivá nutnost změnit legislativu

Formalisticky vedený proces může vést čistě k byrokratickému vypořádání případu…

„Pokud by havárii způsobil kyanid, což nemám za prokázané, bylo by ho potřeba tolik, kolik čističkou EA projde za celý rok. Rybáři cítili v řece čpavek a chlór, nikdo to neřešil. Česká inspekce životního prostředí a Policie ČR Dezu vyloučily, aniž by odebraly vzorky…,“ shrnoval člen představenstva firmy Energoaqua Vladimír Kůrka známé pobuřující skutečnosti.

Celý případ označil za vykonstruovaný a řekl: „Od prvního dne měla policie, ČIŽP, a dokonce i místopředseda vlády a ministr životního prostředí jasno, že to způsobila Energoaqua… Policie už pět dní po havárii vybrala znalce, který dostal návodné zadání — dokažte, jak to ta Energoaqua udělala.“..

… jak jsme nedávno upozornili na semináři v Poslanecké sněmovně: tragédie na řece Bečvě se vyšetřovala jen naoko a potenciální zločin, jenž by mohl spočívat v zakrytí skutečného viníka, se šetřit vůbec nezačal. Je evidentní, že zastírací soud ve Vsetíně nás každým svým líčením bude od skutečného výkonu spravedlnosti zdržovat.

DOPORUČUJEME celý článek Jakuba Patočky :
Otrava Bečvy: ve Vsetíně začal „zastírací“ soud s rožnovskou Energoaqou

 

Související k semináři v PS:

Řeka Bečva není těžce zkoušená jen havárií ze září 2020, ale hrozbou je pro ni i plánovaná nádrž Skalička či průplav DOL, který by řeku zcela změnil.

Senátorka Jitka Seitlová připomíná, že havárie na Bečvě není výjimečná tím, že se jako jediná nevyřeší.
Ve skutečnosti je havárií na řekách, které se nevyšetří, celá řada.

Co zaznělo začátkem prosince 2022, kdy se v Poslanecké sněmovně konal seminář Dva roky záhad při vyšetřování havárie na Bečvě. Jedním z řečníků byla právě senátorka Jitka Seitlová, která se ve svém příspěvku zaměřila hlavně na to, jak se havárie na Bečvě promítla do legislativy.

Přečtěte si v Ekolistu 9. 1. 2023:
Havárie na Bečvě není jediná, která se nikdy nevyšetří, říká senátorka Jitka Seitlová. A vysvětluje, co je v zákonech potřeba změnit
Náhledový obázek: ilustrační

Tamtéž najdete odkazy na související články o Bečvě v Ekolistu:

 

Související k soudu z 1. 2. 2023:

Zelení dlouhodobě v petici Spravedlnost pro Bečvu kritizovali, že naše zákony mají mezery, které právě takový šlendrián umožňuji. Bohužel, změny v příslušných zákonech se zatím nikam neposunuly a pokud by se podobná havárie opakovala, stále hrozí, že příslušní orgány ji budou vyšetřovat chaoticky a nedbale.

Stejně tak se nikam neposunula věc týkající se nepřetržitého měření kvality vody – pokud by na našich řekách fungovalo, nebylo by možné, aby jakákoli firma, včetně obviněné, dlouhodobě překračovala limity, jak tvrdí obžaloba.

Po nástupu nového ministra životního prostředí budeme s ním chtít tuto kauzu řešit a požadovat, aby příslušné změny zákonů zařadil mezi svoje priority.

A jistě by také nebylo od věci, aby v rámci své neformální působnosti se o kauzu mohl zajímat i nový prezident Pavel. Nejen jako důkaz, že přístup hlavy státu k otázkám životního prostředí se oproti jeho dvěma předchůdcům také zásadně mění, ale také proto, že kauza otravy Bečvy, jejího vyšetřování a dalších souvislostí, je nemilým obrazem stavu naší spravedlnost.

A její narovnání je v zájmu nás všech – nejen těch, kdo u Bečvy žijeme.

Z dopisu Michala Berga, spolupředsedy Strany zelených


Předchozí k tématu v ON:

Bečva: pravděpodobně se jedná o dva zločiny. Za prvé otrávení řeky, za druhé ovlivnění vyšetřování ve prospěch babišovy chemičky

 

Související v ON:

Akce Olej Deníku Referendum: rozhovor s podmínečně propuštěným konkurentem babišova Agrofertu

Související příspěvky