Jak ježkům ulehčit život? Do začátku bude úplně stačit, když jim velkoryse nabídnete kousek své zahrady, jako místo pro život. A bude už na nich, jestli tuhle vaši nabídku přijmou. Nebojte, kout, který jim vymezíte, uvítá i řada jiných živočichů.
Ježek potřebuje zarostlisko, šúní a šáší, kříb a buřeň. Spisovná čeština nejspíš nemá ten správný termín pro výškově rozrůzněnou bylinnou vegetaci, s vyšším podílem sušiny a listového opadu při zemi. Ale přesně takový zaplevelený a nesečený/nehrabaný kout je pro ježky ideální..
Ježci mají rádi zahrady, na kterých stojí alespoň jeden listnatý strom. A skutečně nemluvíme o katalpě, škumpě, albízii nebo kořenujícím trubači. Zkuste něco víc provinčního. Třeba lípu, habr, buk nebo doubek.
Nejspíš už asi začínáte tušit, že „chystat“ zahradu pro ježky není výhradně jen o ježcích. Protože vytváříte biotop vstřícný vůči nejrůznějším živočichům.
Skalkou nebo starou zídkou potěšíte ještěrky, hromadou nepřeloženého různo-druhového a malinko nahnilého dřeva uděláte radost hmyzákům, vyšší květnatá loučka místo trávníku potěší opylovače…
Ježek za jednu noc obrazí při hledání potravy v průměru 700-1500 metrů. Hodí se mu tedy v příhodných místech (ideálně v těch ústících do ježčích koutů) udělat průchod. Není to razantní demoliční zákrok, ježek potřebuje díru velikosti řekněme cédéčka. A hodí se průchodnost takového otvoru párkrát za sezónu zkontrolovat…
Určitě neuděláte chybu, když si zřídíte kompost. Nebo hned několik. Tlející hromady vegetace totiž mají v oblibě…
Pokud chcete, aby se u vás ježci zabydleli, vyplatí se i pár věcí nedělat, nebo dělat jinak. Třeba dát sbohem chemickým postřikům…
Na druhé straně, ježek se na oplátku s chutí postará o většinu hmyzích škůdců. Za jednu noc spořádá pětinu své váhy ve slimácích, dřív, než řeknete Arion vulgaris (tedy plzák španělský).
A dál? Určitě se hodí trávu na zahradě sekat méně.
A před tím, než se do sečení pustíte, je dobré si obšlápnout terén, abyste někde nenarazili a nezranili ježka.
Máte někde připravenou hromadu větviček na spálení? Zkuste ji – než škrtnete sirkou – přeházet. Třeba pod ní někdo bydlí a zrovna spí po noční…
Určitě neuděláte chybu, když se na svou zahradu podíváte „z ježčí perspektivy“… překážky a terénní nerovnosti, které lidem mohou přijít nepatrné, mohou být pro ježky problém. Odkrytá jímka nebo vyústění větrací šachty… bazén nebo jezíko se strmými břehy… staré konzervy a iné plechovky…
Chcete ježkům (a spoustě dalších anonymních obyvatel vaší zahrady) pomoci? Nachystejte jim na zem několik pítek. Postačí miska od květináče s vodou, do které položíte velký kámen.
…celý článek Radomíra Dohnala, plný dostupných rad pro každého, najdete v Ekolistu ZDE.