VIDEO: Zákon o národních parcích České republiky jde do finále. Prosíme, pomozte ještě jednou! AKTUALIZACE: pravidla péče o NP schválena 4.4.2017, děkujeme!

AKTUALIZACE 4.4.2017 – včetně náhledového videa:

Poslanci a poslankyně dnes večer přehlasovali prezidentovo veto a definitivně schválili nová pravidla pro české národní parky. Hlasovalo pro něj 117 poslanců. Nastavili přesná pravidla péče o jednotlivé zóny ochrany přírody. Jasně deklarovaným posláním národních parků bude nyní ochrana divoké přírody na více než polovině území každého z nich. V zákoně ale chybí konkrétní termíny, kdy má být tohoto cíle v jednotlivých NP dosaženo. Chybí i minimální rozlohy území divoké přírody, pod jejichž hranici nesmí být divoká příroda zmenšena…

Ministr Richard Brabec a ředitelé parků proto musí v nejbližší době začít připravovat podzákonné dokumenty. Jsou jimi zonace a zásady péče. Ty stanoví území se zónami divoké přírody a kdy a jak se budou v budoucnu rozšiřovat, aby ochrana divoké přírody nezůstala jen prázdnou deklarací.

Poslanci schválili také úplný zákaz rozprodeje státních pozemků na celém území národních parků….

Součástí zákona bude také nový institut tzv. klidových území, která se budou v NP vyhlašovat pro regulaci vstupu návštěvníků jen tam, kde je to nezbytné pro ochranu rostlin a živočichů citlivých na pohyb lidí (např. místa výskytu vzácného tetřeva hlušce nebo rašeliniště v NP Šumava)…“

Celou TZ Hnutí DUHA  ze 4.4.2017 na jdete na webu Újezdského STROMu ZDE.

 

PůVODNÍ ZPRÁVA 17.3.2017:

Prezident Miloš Zeman dostál tomu, co již dříve avizoval: v pátek 10. března vetoval novelu zákona o ochraně přírody a krajiny a vrátil ji k opětovnému projednání do Poslanecké sněmovny. Čeká nás tedy třetí a závěrečné hlasování, v němž poslanci definitivně rozhodnou o nových pravidlech pro české národní parky. Prosím, pomozte ještě jednou.

Nový zákon, který naplní své poslání a podpoří ochranu  přírody v národních parcích, získal při posledním hlasování většinu hlasů 117 poslanců. To ale neznamená, že si automaticky získá takovou podporu znovu. Poslanecké kluby TOP 09, KDU-ČSL, ANO a Úsvitu se již sice zavázaly k podpoře a ODS se jasně vyslovila proti. Klíčové budou hlasy ČSSD a KSČM, které jako celek veřejně nepřislíbily, že všichni jejich poslanci a poslankyně zákon podpoří.

A právě těmto poslancům a poslankyním chceme připomenout, jak velkou podporu ochrana národních parků u veřejnosti má.

Už 53 tisíc lidí se spolu s Vámi připojilo k výzvě na www.zachranmenarodniparky.cz  Děkujeme!

Nyní a snad již v této věci naposledy se prosím obraťte na poslance tentokrát nikoliv e-mailem, ale papírovým dopisem třem vybraným poslancům nebo poslankyním z ČSSD nebo KSČM přímo z Vašeho volebního kraje, nejpozději do 27.3.2017.

Návod jak postupovat a kontakty na poslance ČSSD a KSČM podle krajů ČR najdete ZDE.

Děkujeme!

zdroj: Hnutí DUHA

Kampaň za záchranu národních parků by Hnutí DUHA nikdy nemohla táhnout bez podpory dárců a přispěvatelů. Připojte se také na darce.hnutiduha.cz/sumava. Děkujeme!

 

Předchozí souhrn informací v článku ze dne 1.3.2017 ZDE.

náhledový obrázek: Dyje – NP Podjí_ autor Martin Vavřík_wikimedia

Související příspěvky