„Žádná dezinformace není nevinná. Spoléhání na to, co je falešné, s sebou nese neblahé důsledky“. Poselství papeže Františka ke Světovému dni sdělovacích prostředků

 V poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků promluvil papež František o fenoménu a nebezpečí fake news. „Fake news“ neboli falešné zprávy, se podle vydavatelů anglického výkladového slovníku Collins English Dictionary staly tzv. Výrazem roku 2017. K tomuto „vítězství“ výrazně přispělo zvolení Donalda Trumpa  americkým prezidentem, nebo odchod Velké Británie z EU ( tzv. brexit). V obou případech se totiž falešné zprávy projevily jako podstatný hybatel dění. Proti falešným zprávám, které mají na lidské chování a osud světa drtivý dopad, se papež František vyjádřil v poselství, zveřejněném 24.1.2018.

V dokumentu odsuzuje fake news jako „hadí taktiky“ a zmiňuje, že za prvního šiřitele fake news jde přece považovat hada v rajské zahradě, když přesvědčuje Evu, aby okusila jablko ze stromu poznání. Papež František volá po novinařině, která je v opozici vůči lžím, rétorickým sloganům a senzačním titulkům (viz výše), která je „tvořena lidmi pro lidi“ a dává hlas těm, které nikdo neposlouchá. Dokument si bere název z Janova evangelia: „Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými.“ Papež se v něm však neodkazuje jenom k Bibli. Cituje i pasáž z Bratří Karamazových F. M. Dostojevského: „Kdo sám sobě lže a poslouchá vlastní lež, dochází k tomu, že už žádnou pravdu ani v sobě, ani kolem sebe nerozeznává, a tím upadá do neúcty k sobě i jiným. Nemá-li však k nikomu úctu, přestává milovat, a aby se bez lásky zaměstnal a pobavil, oddává se vášním a hrubým požitkům, až klesá ve svých neřestech do úplné zvířeckosti.“

Matěj Schneider, ČRo Radio Wave, 25.1.2018 ZDE.

„V první části poselství papež analyzuje fenomén fake news. Falešné zprávy podotýká, směřují „k oklamání či dokonce manipulaci čtenáře“. Jak dodává, v některých případech chce jejich šíření„ovlivňovat politická rozhodnutí a napomáhat ekonomickým ziskům“. Dnes navíc mohou počítat s manipulativním užíváním sociálních sítí. Dramatem dezinformace, napomíná František, je „diskreditace druhého a jeho představování jako nepřítele“, což může vést dokonce k „podněcování konfliktů“. Kořeny tohoto jevu jsou často zapuštěny v „žízni po moci“, která „se pohybuje od jednoho klamu k druhému, aby nás obrala o svobodu srdce“.

Papež v poselství konstatuje, že všichni jsou povoláni k boji proti těmto klamům a klade důraz na „výchovné iniciativy“, které pomáhají, abychom nebyli bezděčnými šiřiteli dezinformací, nýbrž podíleli se na jejich odhalení. Papež se vrací ke knize Geneze s poukazem, že základem falešné zprávy je „logika hada“, který se v jistém smyslu stal „tvůrcem první fake news“. Pokušitel vyvolává dojem důvěryhodnosti a usiluje „o svody, které si získávají prostor v lidském srdci skrze falešné a lákavé argumenty“ – přesně tak jako falešné zprávy. Tento biblický příběh, pokračuje papež, ukazuje, že „žádná dezinformace není nevinná. Spoléhání na to, co je falešné, s sebou nese neblahé důsledky“, jelikož i „zdánlivě nepatrné překroucení pravdy může mít nebezpečné následky“.

…V závěru poselství František apeluje na „mírovou žurnalistiku“. Nejde o to, aby „popírala existenci závažných problémů“, nýbrž o žurnalistiku, která se protiví falši a nesází pouze na efektní hesla. Papež vybízí novináře, aby psali „pro lidi“ a své povolání chápali jako „službu“, která dává hlas těm, kdo ho nemají. Dokument uzavírá modlitba inspirovaná sv. Františkem. „Dej nám poznat zlo, které se vkrádá do informací nevytvářejících společenství“, prosí papež v závěrečné modlitbě, “dej ať jsme střízliví tam, kde je hon za senzací“ a „přinášíme pravdu tam, kde je faleš“.

Dokument  „Pravda vás osvobodí. Fake news a mírová žurnalistika“ – Papež František  k Světovému dnu komunikace, vyhlášenému na 13. května 2018.
Zdroj: Radio Vaticana.cz
Náhledový obrázek: ilustrační


Související v ON:
Volíme svého prezidenta a trollové mají napilno…

Informace, pozvánky, názory k volbám prezidenta najdete v ON pod štítkem Prezidentské volby 2018

Související příspěvky

2 komentáře

  • Zatimco pontifik nam to pekne teoreticky popsal, my (obcane CR) si to prozivame „in-vivo“ a v poslednich 2 tydnech dokonce velmi intenzivne. 5 let lhave propagandy, vedene proti nasemu p.Presidentovi, se nam somatizovalo do osoby jeho vyzyvatele, ktera at prohlasila cokoliv, hned to bylo prohlaseno za nevyssi dobro a vsichni, kteri v toto dobro uverili, se stali ihned jeho osvicenymi nositeli. Presne takhle, ale funguje vira v t.zv. falesne proroky a nositele „falesnych zprav“. Radeji ta slova ale nebudu prekladat, abych nedopadl jako nas p.President, ktery kdyz se pokusil prelozit nazev jedne punk-rock skupiny. Podotykam, ze kdyz ta skupina „vystoupila“ (pochopitelne neoficialne) v jednom kostele, tak ten kostel museli znova vysvetit :-))))))))))))))))

    • Zita Kazdová

      Děkujeme za praktickou ukázku pro důvod a naléhavosti Františkovy výzvy :-)
      Zita Kazdová, ON