25 profesorů, 40 docentů a 255 dalších vědců, akademiků a lesnických odborníků dne 6.9.2019 vyzvalo otevřeným dopisem poslance a poslankyně, aby ve středu 11.9.2019 hlasovali pro pozměňovací návrhy “Pekarová, Fialová, Holomčík”. Dopis naleznete na adrese vedciproles.webnode.cz.
https://www.facebook.com/zachranmelesy/videos/2283400601765568
[box type=“shadow“ ]
Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče, vážená paní senátorko, vážený pane senátore,
budoucnost našich lesů je nyní díky novele lesního zákona ve Vašich rukou.
Žádáme Vás, abyste začali lesy skutečně směřovat k odolnosti vůči suchu, klimatické změně i vůči budoucím kalamitám a zpomalili dramatický úbytek biodiverzity.
Lze toho dosáhnout přijetím pozměňovacích návrhů Markéty Pekarové Adamové, Evy Fialové a Radka Holomčíka a jejich kolegů (seznam je uveden níže), které by znamenaly zejména:
zajištění plánování a kontroly lovu zvěře tak, aby mohly odrůstat mladé vysázené listnáče a jedle a přirozené zmlazení,
důslednější změnu dosud nevhodné druhové skladby lesů,
prodloužení lhůty k zalesnění a zajištění porostu tak, aby lesy mohly růst z přirozeného zmlazení a směřovaly k různověkosti a druhové pestrosti, protože jen takové lesy jsou odolné, a to nejen vůči klimatické změně,
omezení úmyslných holosečí,
zrušení nesmyslného proplácení takzvané „újmy“ za ochranu přírody vyplácené státní Agenturou ochrany přírody a krajiny ze státního rozpočtu státnímu podniku Lesy ČR, který má ochranu lesní přírody zajišťovat ze svého poslání daného zřizovacími předpisy (kvůli tomu nyní při kalamitě hrozí vážné poškození chráněné přírody, protože AOPK nemá dostatek prostředků na horentní sumy požadované LČR),
usnadnění lesníkům hospodařit šetrnými přírodě blízkými postupy,
zjednodušení zásahů proti škůdcům pro vlastníky lesů,
a další návrhy
Stejnověké lesy, které dosavadní lesní zákon upřednostňuje, se již rozpadají na většině našeho území. Opakované pěstování monokultur vyčerpalo půdu, kvůli holosečím z ní mizí život i voda, krajina je ohrožená chemií i dalším oteplováním – to vše vyžaduje bezodkladné změny v zákoně, které začnou řešit příčiny současné gigantické lesní kalamity.
Současný lesní zákon vzniklý v dobách divoké privatizace v obavách z devastace lesů nezodpovědnými vlastníky spolu s nepružným zadáváním lesnických zakázek a zákonem o myslivosti vysloveně brání změnám vedoucím k větší pestrosti lesů. Výše uvedené návrhy napraví alespoň některá nejvíce problematická ustanovení lesního zákona. Není již čas dále čekat.
Potřebná příprava úplně nového lesního a mysliveckého zákona potrvá přinejmenším tři roky, ani příprava jiné další novely uvedených předpisů není v tomto volebním období reálná. Pokud byste tedy nyní zmíněné pozměňovací návrhy nepřijali, budou lesníci nadále postupovat podle zastaralého zákona, který příčiny současné krize lesů nedokáže řešit a komplikuje lesníkům uplatnění takových postupů, které sníží riziko budoucích kalamit. Dále bychom dělali stejné chyby – na místa odumírajících monokultur znovu vysazovali stejnověké a jiné rizikové porosty a prohlubovali tím kritický stav společenských, ekologických, ale i ekonomických funkcí lesů.
Bez přijetí pozměňovacích návrhů výrazně prodlužujících lhůty k zalesnění a návrhů týkajících se plánování a kontroly lovu, jak je uvádí zákon o myslivosti, budou miliardy korun investované do obnovy lesů vyhozené oknem, protože většina listnáčů a jedliček vysázených přímo na holiny uschne nebo je spase přemnožená spárkatá zvěř. Tisíce hektarů holin na kterých chceme obnovit les není možné oplotit. Již nyní panuje široká shoda na tom, že dosavadní přístup nás dovede k nedostatku dřeva a vysokým finančním ztrátám. Ekonomický kolaps lesnického sektoru již nadále nelze napravovat tím, že se bude miliardami korun dotovat přírodně i ekonomicky neudržitelný způsob hospodaření.
Řešení uvedená v pozměňovacích návrzích jsou přitom již v českých podmínkách i ostatních evropských zemích dostatečně odzkoušená a prokazatelně vykazují i nadprůměrné ekonomické výsledky. Pozměňovací návrhy poslanců Markéty Pekarové Adamové, Evy Fialové a Radka Holomčíka vycházejí stejně jako tento náš dopis z podrobného Stanoviska 240 vědců a odborných pracovníků k ochraně českých lesů (2006), Národního lesnického programu II. (2008), Zásad státní lesnické politiky (2012), Akčního plánu adaptace na změnu klimatu (2018), či letos aktuálního doporučení Evropského lesnického institutu.
Výše jmenované a vládou schválené dokumenty mělo naplnit Ministerstvo zemědělství, ale neudělalo to. Již dvacet let se Ministerstvo zemědělství odkazuje na potřebu diskuse a přípravy podkladů ke změně lesního zákona. Diskuse proběhla a probíhá a Ministerstvo zemědělství připravuje a schvaluje další a další koncepce, které pak neplní. Vzhledem ke kritické situaci v našich lesích jsou tak nyní uvedené pozměňovací návrhy a Vaše hlasování o nich v tomto volebním období jedinou reálnou nadějí pro naše lesy.
Žádáme Vás proto o jejich podporu.
komplet včetně odkazů zde
[/box]
Zdroj: Hnutí DUHA
Náhledový obrázek: Klánovický les, foto Jana Rudyšová
AKTUALIZACE… jak hlasování v PS dopadlo? Info najdete v ON 16.9.2019:
Kampaň „Zachraňme lesy!“ v ON:
„Zachraňme lesy!“ aneb jde to i jinak. Informujte se a připojte se k výzvě zákonodárcům
Články, informace a pozvánky s tématem lesů a lesního hospodářství
najdete v ON pod štítkem Lesy.