Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Staří mistři v Národní galerii: moderní vize nebo promarněná šance? Pozvání na návštěvu nové stálé expozice

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění (Hans von Aachen, Petr Brandl, Matyáš Bernard Braun, Lucas Cranach,  Adriaen de Vries, Albrecht Dürer, El Greco, Francisco José Goya, Hans Holbein, Jan Gossaert zvaný Mabuse, Jusepe de Ribera, Peter Paul Rubens, Bartholomaeus Spranger, Karel Škréta, Simon Vouet,  Michael Leopold Willmann a jiní).

Její základní časový rámec tvoří období od 16. do 18. století vycházející z retrospektivního pohledu na předrenesanční tendence v umění gotiky a antická díla jako inspirační podnět pro renesanční a barokní umění. Expozice je pojata jako dialog mezi národními a mezinárodními impulzy, vlivy a změnami v duchu dialektiky forem, stylů a motivů. Z dramaturgického hlediska reflektuje narativní aspekty evropského umění od antiky až po osvícenství, dějinné souvislosti a nadčasovost mistrovských uměleckých děl v inovativní instalaci.

V rámci hlavního přístupu do Schwarzenberského paláce je obnoven původní vstup z Hradčanského náměstí přes nádvoří. Tři sály v přízemí jsou vyhrazeny pro příležitostné sbírkové expozice a dvě místnosti poslouží grafickým kabinetům.

Architektonické pojetí expozice koresponduje s její koncepcí: přízemí je pojato jako prolog expozice, první a druhé patro jako tematické panorama renesančního a barokního umění a půdní prostor je v nových souvislostech věnován sběratelství, tvorbě v malířství i sochařství, „skicáriu“ a kabinetní malbě.

Záštitu nad sbírkovou expozicí Staří mistři převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek.“

Národní galerie Praha, podrobně na webu ngprague.cz  ZDE.

Schwarzenberský palác, Hradčanské náměstí 2, Praha 1

Otevírací doba

úterý–neděle: 10–18 hodin, středa: 10–20 hodin

 

Otevírací doba o Vánocích

 

„Doufejme, že hlavní majitelé fondu Národní galerie, tedy český národ, bude mít radost. Jde o poklad české země,“ říká ředitel Sbírky starého umění NGP Marius Winzeler v pořadu Reflexe: Vizuální umění!, které připravil Jiří Kamen.

ČRo Vltava, 29.10.2019, textem a zvukem (42 min) ZDE.

Stovku nejlepších renesančních a barokních děl ze sbírky Národní galerie Praha představuje publikace vydaná u příležitosti otevření nové stálé expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci. Stejnojmennou publikací, které dalo grafickou podobu Studio Najbrt, chtějí kurátoři ještě více akcentovat vybraná díla v historickém a stylovém kontextu a poukázat na mezinárodní charakter českého umění.

ČRo Vltava, 26.11.2019, textem a zvukem (4 min)  ZDE.

V pražském Schwarzenberském paláci otevře 6. listopadu nová sbírková expozice Starých mistrů. Představuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění Národní galerie Praha – poprvé v koncepci, která propojuje české a evropské umění. Vedle sebe tak bude k vidění Bronzino, El Greco nebo Brueghel společně se Škrétou či Brandlem. V paláci vznikne také nový grafický kabinet. Expozice poukazuje na mezinárodní charakter českého umění v prostředí střední Evropy a nadčasovost mistrovských děl. Inovativní instalace reflektuje české umění jako nedílnou součást evropské kultury a veškerých dějinných souvislostí.

Literární noviny, 30.10.2019, včetně historie sbírek starého umění a historie Schwarzenberského paláce ZDE.

V polovině listopadu byla ve Schwarzenberském paláci otevřena nová střednědobá expozice, která představuje výběr nejvýznamnějších děl ze Sbírky starého umění Národní galerie Praha. Martin Vaněk se ve svém kritickém komentáři vyjadřuje jak k vývoji koncepce, kterou doprovázely značné komplikace, tak k její výsledné prezentaci a architektuře: „V expozici Staří mistři byla užita až příliš široká a velice zkreslující optika mistrovských děl, aniž by bylo vysvětleno, co tento pojem, jenž svedl na scestí i zkušeného kurátora a architekty, znamená. Marius Winzeler, ačkoliv proklamuje opak, uvízl někde na půli cesty mezi klasickou stálou expozicí a experimentem.“

Artalk.cz, 27.11.2019, recenze historika umění, kurátora a výtvarného kritika Martina Vaňka ZDE.

Způsob, jakým Národní galerie pojala novou sbírkovou expozici Staří mistři, je v lepším případě promarněná šance, v horším pak promrhaná vysoká investice. Uspěchaná realizace není řešením; ani dočasným.

HlídacíPes.org, 2.12.2019, názor Vladimíra Rösela, generálního ředitele Národní galerie v letech 2011 – 2013 ZDE.

Náhledový obrázek: Národní galerie Praha

 

Související:
Hodnocení NG v roce 2018 tz_ngp_2019

Předchozí v ON:

Pozvání do Národní galerie na výstavy a doprovodné programy v prosinci 2019. Otevírací doba o Vánocích

 

Související příspěvky