Výhrůžný dopis předsedovi Senátu PČR z čínské ambasády a svou roli v něm hradní kancléř stále odmítá vysvětlit

Bez odpovědi nadále zůstává řada otázek týkajících se vzniku výhrůžného dopisu od čínské ambasády, který ještě před svou smrtí obdržel tehdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). A to navzdory podezření, že do celé kauzy byla zapojena i prezidentova kancelář. Poslanci se ve čtvrtek pokusili vyslechnout hradního kancléře Vratislava Mynáře, ten však odmítl dorazit.

…Hrad na usnesení poslanců reagoval ve čtvrtek prohlášením, v němž Mynář odmítá, že si měl objednat výhrůžný dopis z čínské ambasády. Jde podle něj pouze o lež, která má uškodit jemu, prezidentu Miloši Zemanovi a Číně…

Na překážky v pátrání po okolnostech vzniku dopisu naráží vedle poslanců i Kuberův nástupce Miloš Vystrčil. Zemanovi od svého nástupu do funkce v únoru v této věci zaslal již tři dopisy, v nichž žádal o vysvětlení. Namísto odpovědi obdržel pouze odkaz na tiskovou zprávu.

„Není možné přejít, aby někdo vyhrožoval druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli. Je třeba zjistit, kdo inicioval vznik toho dokumentu. Pokud Hrad bude pouze mlžit, spekulací bude přibývat,“ říká pro HN Vystrčil. Bude se tím dle svých slov zabývat i proto, že to dluží Kuberovi a jeho rodině. Ta nedávno pro ČT uvedla, že tlak na Kuberu se patrně podepsal na jeho úmrtí…“

Celý článek Benedikta Lederera „Mynář tají informace kolem čínského dopisu a mlží, říkají poslanci. Na výbor odmítl kancléř přijít“ v HN 4.5.2020 ZDE.


Předchozí informace:

Čechy krásné, Čechy русский 中国人

„…Z Dálného východu se posuneme blíž k nám, ale ne zase tak moc. Česká republika se totiž v posledních dnech stala jmenovatelem dvou mezinárodních potyček najednou: na jedné straně Hrad popírá objednávku vyděračského dopisu, který si nechal kancléř Mynář podle zdrojů Deníku N objednat od čínské ambasády, na straně druhé musejí tři pražští komunální politici čelit ruským výhrůžkám (i hmatatelným hrozbám) kvůli stržení sochy maršála Koněva.

Vývoj obou těchto kauz, zapříčiněných do velké míry servilností prezidenta naší země vůči těmto státům, jsme dnes v Deníku N samozřejmě sledovali. Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny na svou reakci nenechal Rusko dlouho čekat. Poslanci odmítli výhrůžný tón vyjádření představitelů Ruské federace a jejich chování označili za zásah do suverenity České republiky.

O mrtvých jen v dobrém? Nebo alespoň tak, aby se nám to hodilo? V době, kdy se zesnulý předseda Senátu Kubera nemůže bránit, se hradní kancléř v (o několik dní) zpožděné reakci na články v médiích kasá, jací byli přátelé. To však popírá samotná vdova po Kuberovi. Pikantní na celém Mynářovu dopisu je také fakt, že se podle jeho slov měla schůzka mezi Zemanem a Kuberou uskutečnit v době, kdy už předseda Senátu nebyl více než měsíc mezi živými.

Poté co jsme na nesrovnalost upozornili, Hrad znění dopisu bleskurychle upravil. Že by reagovat rychle přeci jen šlo, když se chce? Nicméně asi není překvapením, že Mynář svou roli ve vzniku výhrůžného dopisu nadále odmítá. Podle něj tvrzení „vykonstruoval Deník N s úmyslem očernit mě, pana prezidenta a Čínskou lidovou republiku“, píše mimo jiné kancléř.

O Mynářově další kauze – totiž úplně nesmyslné zabíjačce v momentě, kdy stát přikázal lidem zůstat doma, ještě Krajská hygienická stanice ve Zlíně nerozhodla

…“
Zdroj: Notes Deníku N 30.4.2020

 

Za mimořádně nezvyklé považují oslovení čeští diplomaté počínání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Ten se podle zdrojů Deníku N před několika týdny sešel se zástupcem čínské ambasády a požádal ho o vypracování dokumentu s čínskou reakcí na chystanou návštěvu šéfa Senátu na Tchaj-wanu. Dopis, který nakonec skončil v rukou nyní už zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS), obsahoval výhrůžky. Hrad na dotazy již třetí den mlčí.

K pondělnímu zjištění Deníku N se vyjádřil šéf senátu Miloš Vystrčil (ODS), který byl do funkce zvolen krátce po smrti svého stranického kolegy Jaroslava Kubery. Vystrčil považuje Mynářovu žádost vypracovat dokument, který nakonec obsahoval plno výhrůžek, za nehoráznou.

„Pokud si kancléř českého prezidenta objednal urážlivý až výhružný dokument od čínské ambasády vůči Česku s cílem vystrašit předsedu českého Senátu Jaroslava Kuberu, považuji to za nehorázný a bezcharakterní čin,“ odsoudil kroky Hradu šéf horní komory Parlamentu na svém Twitteru.

Hrad se k informacím Deníku N dosud nevyjádřil. Kancléř Mynář nezvedá telefony a na SMS neodpověděl. Na položené dotazy i přes mnoho urgencí nereagoval ani mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zdroj: Deník N 1.4.2020


Související:

Jedním z hlavních a asi nejznámějších příkladů je situace kolem Mynářovy bezpečností prověrky. Kancléř ji po sedmi letech ve funkci stále nemá, přestože ji po něm prezident Miloš Zeman původně požadoval. Národní bezpečnostní úřad mu ji odmítl udělit, kancléř se proto nesmí seznamovat s žádnými utajovanými informacemi. Mynář se kvůli tomu chtěl s Národním bezpečnostním úřadem soudit, žalobu ale nakonec stáhl.

Zdroj: Deník N 6.4.2020

Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky