Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Vonné svíčky z parafinu se syntetickou vůní? Radši ne

„Advent. Mnozí z nás právě v tento čas zapalují ve svých domovech svíčky nejen na adventních věncích, ale také samostatně, jako tzv. aroma svíce. Rádi se obklopujeme vůní připomínající koření, jehličí, perník a další vánočně laděné vůně. Výrobci přicházejí s novými a novými vonnými kompozicemi, v marketech na nás útočí vyzývavě barevné gelové svíčky ve skle, které slibují mnoho hodin opojného aromazážitku. Pojďme se ale podívat, zda nám taková vánoční svíčka kromě omámených smyslů nepřinese také nějaké mikro kaňky na našem zdraví. Možná pak přehodnotíme své zvyklosti a vrátíme se zpět do minulých století ke skutečně přírodním svíčkám. Například z pravého včelího vosku.

… parafin jako vedlejší ropný produkt, knot s příměsí olova, syntetické vůně…

Podívejme se raději na jiné možnosti.

Svíčky z včelího vosku

Tyto svíčky jemně a nevtíravě voní po medu, vydrží déle hořet a při spalování nedochází k vylučování toxických látek. Svíčky z včelího vosku se nabízejí v mnoha tvarech, ať už jako klasické válce, čajové svíčky, nebo srolované voskové pláty. Vypadá to tedy na ideální alternativu. Nutno však i zde zohlednit fakt, že včela neprodukuje vosk pro lidi, ale pro potřeby včelstva a tato „těžba“ nemusí tedy vyhovovat například veganům. Svíčky z včelího vosku jsou také s ohledem na surovinu, které včela nevyprodukuje příliš, poměrně drahé. Doporučujeme jimi tedy neplýtvat a dopřát si je například ke štědrovečerní večeři, nikoli na bezmyšlenkovité každodenní spalování.

Sojová svíčka

Na svíčky z rostlinných vosků, například sojový nebo řepkový, narazíte poměrně snadno. Jejich výhodou je, že při spalování čistých vosků bez jiných příměsí nevznikají škodlivé látky a jsou z obnovitelného přírodního zdroje. Také doba hoření je o něco delší než u klasických parafinových svíček, čímž vyváží poněkud vyšší cenu.

Jediným negativem může být zdroj soji, která se často pěstuje jako GMO, bývá hojně ošetřena pesticidy a herbicidy a mnozí výrobci rádi míchají sojový vosk se syntetickými barvivy, vůněmi či s parafenem. Důkladně tedy prověřujte zdroj sojového vosku u výrobce a zda jde skutečně o čistě přírodní surovinu bez jiné příměsi. A vybírejte vždy sojové svíčky bez barvy a vůně. Z prověřených zahraničních značek můžeme jmenovat např. Circle of Life Farms, u českých hand made výrobců si ověřujte, jaký sojový vosk či olej použili k výrobě a zda není smíchaný s parafinem.

Řepka a další oleje

Další varianty svíček jsou z řepkového, olivového, slunečnicového nebo kokosového oleje. Pokud obsahují pouze přírodní barviva a jako vonnou složku přírodní silici, tedy esenciální (tzv. éterický) olej, mohou být vhodnou alternativou. Počítejte s tím, že takové svíčky bývají pochopitelně dražší, než ty konvenční „ropné“.“

Kompletní článek najdete v Ekolistu 10.12.2018 ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky