Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Sucho je realita. Jeho sociální a ekonomický dopad je realita

„Po čtyřech letech trvalého srážkového deficitu se hydrologické a zemědělské sucho v Česku proměnilo i v sucho socioekonomické. Označuje se tak stav, kdy nedostatek vody zasahuje do produktivity a stability systému. Podle Českého hydrometeorologického ústavu na velké části republiky chybí od ledna 2015 do září 2018 proti průměru přes 500 milimetrů srážek, někde dokonce 700 milimetrů, řekl na konferenci v Brně jeden z tvůrců projektu pro zemědělce InterSucho Miroslav Trnka.

 

Trnka při pohledu na mapy sucha v Česku od roku 2000 uvedl, že od té doby nebylo v republice území, kterému by se sucho za tu dobu vyhnulo.

„Jen při pohledu na mapy lze konstatovat, že frekvence sucha se statisticky významně zvyšuje,“ řekl Trnka. Modely ukazují, že to tak bude dál a vědci odhadují, že příští rok by mohla být globální teplota tak vysoká jako v roce 2016, který byl dosud nejteplejší v historii. „Křivka produkce oxidu uhličitého posledních 150 let exponenciálně roste, proto lze očekávat, že dále bude růst i teplota,“ řekl Trnka.

Zemědělce letos nepostihlo sucho jen v Česku, ale prakticky v celé západní a střední Evropě. V Polsku se škody v tomto roce odhadují na 11 miliard korun, v Belgii na 6,75 miliardy, v Německu na 17 miliard.
„V Rakousku úhrn škod neznáme, ale výrazně byl zasažen sever a západ Rakouska. Přitom Rakousko je nám dáváno za příklad správného hospodaření a péče o krajinu, ale také musí vyplácet kompenzace,“ řekl další z tvůrců InterSucha Petr Hlavinka.

Kompenzace dostanou i čeští zemědělci. Další z tvůrců InterSucha Zdeněk Žalud však zemědělce varoval, že brzy na kompenzace pravděpodobně nedosáhnou, protože limitem je propad alespoň o 30 procent proti tříletému průměru a ten se vlivem stále častějšího sucha snižuje. „Evropa platí kompenzace za postižení náhodnými jevy. Sucho se však stává pravidlem. A kompenzace sucho nevyřeší. Řešením je pouze adaptace hospodaření a krajiny, aby dokázala zadržet více vody. Sucho bude, to je jisté,“ řekl Žalud.“

DOPORUČUJEME na Aktuálně.cz 19.12.2018, včetně souvisejících odkazů ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační

 

OSN varuje před alarmujícími změnami klimatu. ‚Dostali jsme se na hranu,‘ říká profesor Marek, iRozhlas 9.10.2018

 

Související:

Když loni Václav Klaus vydal svou další knihu o změně klimatu, nevyvolala velkou pozornost a recenzí na ni vyšlo vlastně minimum. Doba se změnila a na rozdíl od časů před deseti lety to dnes není prezident, kdo českému publiku „vysvětluje“ problém globálního oteplování. Jedním z mála recenzentů posledního Klausova titulu byl klimatolog Radim Tolasz. I když autora ocenil pro jeho „konzistentní názorovou stabilitu“, o klimatologických pasážích knihy Zničí nás klima, nebo boj s klimatem? říká vcelku jasně: jsou odborně nesprávné, zavádějící a často záměrně manipulativní. Na tom by nebylo nic až tak překvapujícího ‒ účelově selektivní výběr zdrojů a argumentační fauly najdeme v této i předchozích Klausových knihách o klimatu. Pozoruhodné spíš je, jak česká klimaskepse ztrácí dech, rozpouští se do virtuálního prostoru, propojuje se s konspiračními weby a nachází živnou půdu v prostředí odpůrců Bruselu a zastánců „tradičních hodnot“. Zdroj: Respekt 19.5.2018

 

Komentář Petra Honzejka: Katovická poprava teorií Václava Klause, HN 17.12.2018

 

 

 

Po přečtení Klausových knih je celkem zřejmé, že je pouze jedním ze stovek pěšáků, kteří v zájmu fosilního průmyslu brání řešení největšího problému současnosti. Řešení nutné pro zachování života na Zemi, a naopak vedoucí k drastickému snížení zisků globálních ropných elit, představitelů nejmocnějšího průmyslu světa. Nemorálnost takového chování je skutečně těžko uchopitelná a není překvapivé, že si mnoho lidí není ochotno podobnou zákeřnost připustit. Zdroj: a2larm 9.11.2017

„…Lidská infrastruktura je adaptována na klimatickou stabilitu holocénu a se vstupem do nové nestabilní klimatické éry čelíme neznámému. Ke klimatické nestabilitě přispívá řada faktorů. Oceány spolu s polárními ledovci fungují jako „klimatizace“ zemské atmosféry. Polární ledovce díky své bílé pokrývce odrážejí většinu sluneční energie zpět do vesmíru. Oceány nás zas chrání před projevy klimatických změn tím, že „zachytávají“ přebytečné teplo. Jak ovšem ochlazují atmosféru, samy se rapidně ohřívají. To představuje velké riziko pro mořský život, který je navíc sužován i dalšími problémy – ztrátou kyslíku a okyselováním oceánů způsobenými rozpouštěním oxidu uhličitého v mořské vodě. Velký korálový útes po 25 milionech let svého života nyní umírá a není sám. Do roku 2050 zřejmě zemře90 procent všech korálových útesů, nejkrásnějších, ale také nejstarších a nejrozmanitějších ekosystémů světa. Korály jsou ale pouze lakmusovým papírkem, které ukazují obecnější trend. Oceány jsou zásobárnou života a jejich vymírání je hrozivým znamením.

Tání polárních ledovcůpřivádí studenou vodu do ohřívajících se oceánů, čímž se zvyšuje teplotní gradient vody (teplotní rozdíl mezi teplou a studenou vodou), který dodává energii bouřím. Ty jsou posilovány i tím, že se v teplejším klimatu odpařuje více vody a že teplejší vzduch může díky vyššímu rosnému bodu více vody také udržet. Tyto faktory vedou ke zvýšené intenzitě bouří, hurikánů, záplav a sněhových kalamit. Nová klimatická éra bude znamenat také změny oceánských a atmosférických proudů, srážkových průměrů a chování podzemní vody. To jsou faktory, na které se zemědělská kultura společností po celém světě adaptovala tisíce let. Náhlé změny v distribuci vody a sucha budou pro mnoho lidí tragické. Budou znamenat nejen větší rizika záplav, ale také sucha a s nímsouvisejících požárů. Růst frekvence, doby a rozsahu požárů bude sevzrůstající teplotou nelineární. Vlna požárů ohrožuje nejen suché oblasti, jako jsou Středomoří nebo Kalifornie, ale také například Grónsko. Množství požárů uvolňuje další skleníkové plyny do atmosféry, a tvoří tak zesilující se zpětnou vazbu.

V planetárním horizontu je ale důrazným varováním osud Venuše – planety svou velikostí a přibližnou vzdáleností od Slunce nejvíce podobnou Zemi. Venuše měla dříve příznivé klima a oceány s vodou, ty se ale postupně vypařily a skleníkový efekt proměnil planetu v peklo s průměrnými teplotami kolem 450 stupňů Celsia a dešti kyseliny sírové. Že podobný osud v dlouhodobém výhledu hrozí i Zemi a že se vyskytujeme nyní v kritickém období na samotné hranici počátku nezvratných změn, varuje bývalý ředitel Goddardova vesmírného centra NASAJames Hansen nebo proslulý astrofyzik Stephen Hawking.

Naprostá většina klimatických vědců si závažnost klimatické změny uvědomuje. Prakticky všechny studie se shodují na mechanismu klimatických změn a zásadní roli člověka v něm. Mnozí z vědců se z frustrace z nedostatečné aktivity politiků dali na dráhu aktivistů, aby varovali své spoluobčany před velikostí hrozby klimatických změn. V médiích a veřejném mínění ale přesto přetrvává dojem, že mezi vědci panuje v této oblasti nevyřešený spor…“ Celý článek Josefa Nožíka s populárním shrnutím problematiky proměny klimatu na a2larm.cz ZDE.


Související informace, názory a zajímavosti v ON najdete v rubrice

Udržitelnost krajiny a rozvoje

 

Chytrá energie v prosinci 2018: obnovitelné zdroje!

Související příspěvky

4 komentáře

  • Portal „Nove levice“ vasevec.cz, je na serveru http://www.parlamentnilisty.cz pouze hostovany a nazorove zcela nezavisly a byl zalozen J.Paroubkem, jak jsem jiz poznamenal drive a neni mezi t.zv. „desinformacnimy weby“ ani veden.

    Tato zamena ilustruje typickou desinformaci, jak s ni „pracuji“ t.zv mainstremova media, ktera pod zasterkou „boje proti desinformacim“, rozsiruji nenavistne lzi a skutecne desinformace o obsahu nezavislych medii, ktera zde tvori ruznorodost informaci a to v naprostem rozporu, se svym verejnopravnim statusem, kdy by mely ruznorodost nazoru, ktera je podminkou nutnou (nikoliv postacujici) pro trvale udrzitelnou demokracii. To presne dokresluje soucasny posun od demokracie (zalozene na diskusi) k nasilne vytvarene nazorove uniformite, ktera je znakem totalitni spolecnosti, kdy je kazdemu urcena presna sablona, podle ktere si ma utvaret sve nazory.

    Na tento posun jsem velmi citlivy, protoze jeden z mych dedecku, byl za sve nazory veznen v likvidacnim lagru, v Jachymove. Proto povazuji za svoji moralni povinnost bit na poplach, kdyz je svobodna diskuse takto potlacovana. Nejzradnejsi na tomto politickem procesu je, ze sily, ktere nas do totality znovu uzaviraji, se samy deklaruji jako t.zv. „demokraticka opozice“ a tim nastup totality maskuji pred lidmy, kteri nemaji dostatek zivotnich zkusenosti s praktikami totalitnich rezimu. Kazde takove „zunifomizovani“ verejneho mineni (ve stylu: „kdo nejde s nami, jde proti nam“), se v podminkach demokracie, muze snadno zvrhnout v totalitu, jak toho byli svedky nasi dedeckone, koncem 40tych let.

    Princip je totiz jednoduchy. Zatimco demokracie stoji na diskusi a ruznorodosti nazoru, kde se kazdy muze svobodne vyjadrit (a nasledne snest kritiku ;-) ), totalita stoji na nazorove uniformite a slepe poslusnosti t.zv. „jednotici myslenky“. napr.: „ANO, bude lip“, nebo „Chcete dopadnout jako v Recku?“

  • Z.Fiala je ekonom, angazovany ve „staji“ J.Paroubka (vasevec je „hlasna trouba“ New Lev) a kdyz uz i ekonom si vsimne, ze ruzne agandy, protlacovane „silou EU“ (v danou chvili na pracovni zchuzce v Katovicich), se nemuseji opirat o dolozitelna fakta:
    http://vasevec.parlamentnilisty.cz/komentare/zbynek-fiala-co-kdyz-pristi-rok-nevzejde-obili
    , tak je to uz opravdu duvod k zamysleni.

    Muj postreh, ktery mi porad vrta hlavou, uz peknou radku let, je fakt ze pokud se oceany otepluji, jaktoze nevzrusta vypar a pevniny nejsou „bicovany“ neustalymy lijavci, jako je tomu napriklad na Madeire? Samozrejme ze nadmerne spalovani t.zv. „fosilnich paliv“, ktera pravdepodobne zadnymy fosilnimi palivy nejsou, ale naopak uhlovodiky vznikaji syntezou prvku, ve vrstvach pod zemskou kurou, podle teto hypotezy: „http://hydrogen-future.com/list-c-larin/8-concept.html“, coz je velmi spatne, protoze takovato „nebiogenni“ ropa, nam nikdy nedojde, zatimco ta „fosilni“ by nam proste jednou dosla a byl by konec nasi „nenazranosti“. Skoda.

    Nicmene CO2 pravdepodobne neni nijak vyraznou pricinou vysusovani nasi krajiny, ale je ji prime pusobeni cloveka na krajinu, ktere vede k jejimu odvodnovani a naslednemu prehrivani. Myslim ze existuje takove, skarede znejici, slovo: „exploatovat“, ktere nasi cinnost docela dobre vystihuje.

    Kdysi jsem cetl hezkou glosu: „Kdyz do Bojske kotliny prisly stepni narody (Slovane), prinesli si i svou technologii pestovani stepni travy (obili) a proto museli zdejsi hvozd vyzdarit, aby si mohli krajinu prizpusobit k pestovani stepni travy. Tedy udelali si z ni suchou step.“